Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Hal Jordan se vrací v Green Lantern: Pomsta Green Lanternů

Ondřej Lorenc

Ondřej Lorenc

17. 4. 2013

Neil Adams Green Lantern:Pomsta Green LanternuTři příběhy znovuzrozeného pozemského Green Lanterna se točí tam a zpět kolem jeho života, úspěchů, ale hlavně prohřešků. Je vítán i na smrt nenáviděn, ale protlouká se zase životem ve vlastní kůži. Kam čtenáře zelený prsten zavede?

Sbor Zelených Lanternů byl znovu obohacen o původního zástupce Země, Hala Jordana. Není to ale tak úplně šťastný návrat a potřásání rukou. Hal Jordan totiž v předešlých událostech splynul s bytostí jménem Parallax, která je největším nepřítelem právě jeho vlastních lidí.

Geoff Johns
Rodák z Detroitu poprvé uviděl světlo boží v roce 1973. I když sem tam zběhne i k Marvelu, nejvíce toho nadře pro DC. Mezi jeho nejsilnější charaktery pak patří Flash, Superman a právě Green Lantern. Řadí se rozhodně mezi důležité komiksové autory (má na triku několik cen), ale soustředí se hlavně na kvantitu.

V krátkosti, Parallax je žlutá, Green Laterni jsou zelená. Nenávidí se, protože Parallax je zosobnění strachu a Lanterni jsou poháněni z baterie, která jede na dobro, naději a tak dále. Protiklady, jin a jang, prostě spolu nevychází.

Hal Jordan, poháněn vlastní zlobou a strachem, splynul se žlutou a vesele masakroval nejen řady právě Zelených Lanternů, do kterých se teď vrátil s čistou hlavou. To jen aby bylo jasné, proč ho teď plno lidí zrovna nemusí.

Na co se může čtenář těšit

I když se dočkal očistění a může se znovu vesele věnovat svým policejním povinnostem, jeho minulost je vlastně největším tématem knihy.

První příběh na něj hodí Mongula, a dokonce jeho sestru, potomky vesmírného nájezdníka, který zničil jeho rodné město Coast city. K ruce mu bude Green Arrow, a věnují se mu první dvě originální vydání tohoto reprintu.

Na podruhé půjde do týmovky s Batmanem a třetí finální část se zase točí kolem cyborgského Supermana, který má velké životní problémy.

Ze světa Green Lanternů

Celkový koncept policejního sboru už od začátku nefunguje a jeho varovný prst je už poněkud trapný, protože pozemští Lanterni si stejně vždy dělají, co chtějí.

Navíc ještě to roztahování nebo omezování pravomocí toho a toho superhrdiny, v tom a tom státu, světě nebo galaxii, tématika s tímto nádechem je samozřejmá, ale přímo v Pomstě se snad staví pouze na ní, a je to slabota.

obalka Neil Adams:Pomsta Zelenych Lanternu

Upřímně, příběhy točící se kolem nekonečné baterie štěstí a všech bizarních životních forem nesoucích prsteny na různorodých výčnělcích těl, mi nikdy nepřipadaly příliš čtenářsky atraktivní.

Poslední soud je samozřejmě na čtenáři, ale vrchol Halovy kariéry byla podle mého krádež bílého pruhu vlasů Reeda Richardse a demolování galaxie ve jménu velkého Žluta.

Jak to nakonec dopadlo

Přistihl jsem se mnohokrát, jak během komiksu přímo hltám přezelenalé stránky a čekám na jakoukoliv vedlejší postavu, která nebude mít tu pitomou barvu, ani prsten, ani fešácký letecký účes. A pak přijde Green Arrow, Batman si půjčí prsten a obří roboti mají lanterní baterie. Ne, ne a ne.

Ale i s tímto osobním přesvědčením byl komiks celkem zajímavý, grafická stránka v pohodě fungovala a příběhový aspekt se točil kolem klišé, který ani příliš nedráždil můj dávivý reflex.

Jak se dá asi vyvodit, recenzovaný komiks nemohu doporučit a jen se zatnutými zuby se mi daří schválit volbu přeložit zrovna tenhle kousek v obstojné konkurenci repertoáru DC. Ale pokud je čtenář fanouškem zelených stránek nebo Pána prstenů, přidejte si k hodnocení klidně i dvacet procent.

Originální název:  Green Lantern:Revenge of the Green Lanterns
Český název: Green Lantern: Pomsta Green Lanternů 
Autor: Geoff Johns
Kresba: Neil Adams
Obálka: Neil Adams
Překlad: Richard Kličník
Vazba : brožovaná
Vydal: BB/Art, Praha 2013
Počet stran: 176
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení : ** (40%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hal Jordan se vrací v Green Lantern: Pomsta Green Lanternů

Hide picture