Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Hellboy. Komiksový folklorista Mignola vábí na ruské pověsti

Redakce

Redakce

1. 1. 2013

V osmém svazku komiksových příběhů o pekelném chlapíkovi nás Mignola vábí do temných zákoutí ruského folklóru a představuje svého výtvarného nástupce Duncana Fegreda, který se ujal kreslení série. Co to znamená pro Hellboye?[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hellboy_8_2012/|width=660]

V osmé knize série, nazvané Temnota vábí, ztrácí Hékaté svou magickou moc a Hellboy (ne)přirozeně odmítá kralovat anglickým čarodějkám. Za trest je odvát do matičky Rusi, kde ho netrpělivě očekává jednooká Baba Jaga s armádou nemrtvých a Kostějem Nesmrtelným.

Naštěstí zná Mike Mignola i méně nepřátelské postavy slovanského folklóru, a tak má Hellboy mezi svými pomocníky třeba Lešije, překrásnou Vasilisu, anebo samotného Peruna.

Mike Mignola
Michael Joseph Mignola (1960) je americký spisovatel a výtvarník, vítěz ocenění Eisner Award v různých kategoriích, který do komiksového světa přivedl superhrdinu s pekelným původem – Hellboye. Od roku 1994 vydává v nezávislém nakladatelství Dark Horse Comics dobrodružné příběhy popisující osud tohoto paranormálního detektiva směřujícího k sebe-katastrofě.

Kreslíř Duncan Fegredo pomáhal s tvorbou Hellboye už několik let, ale až v roce 2007, před chystaným vydáváním Temnoty, kývl na Mignolovu nabídku pokračovat v kresbě hlavní linie vyprávění.

Teď půlnočních trub zní už hlas …

Po rozpačitém a nesourodém Pražském upírovi, v němž zklamala především Russelova kresba titulního příběhu, předkládá Mignola ucelené a působivé vyprávění, ve kterém se Hellboy musí pěstně i slovně vypořádat se starými i novými protivníky a přitom odolávat vábení svého temného osudu.

Hellboy na konci Červa dobyvatele opustil Úřad paranormálního výzkumu a obrany ve snaze utéct pekelnému předurčení. Zřejmě si dovedete představit, že to pro prince pekel není lehký úkol. V osmém svazku série, přímo navazujícím na Podivná místa, se tudíž znovu objevují drásavé pobídky a naléhavé existenciální otázky, které si musí Hellboy zodpovědět, aby před temnotou uchránil svou „lidskou“ identitu.

… a Fegredo vábí nás?

Po tom, co Mignola autorsky vytvářel Hellboye třináct let, přenechal kresbu ústředních příběhů Fegredovi a sám pokračuje, vedle vymýšlení námětů a psaní scénářů, ve vizuálním zpracování obalů. Úžasným pojítkem kreslířské a scenáristické složky vyprávění je nadále barevná stylizace koloristy Davea Stewarta.

Mignola v náčrtníku tvrdí, že chtěl za pokračovatele výtvarníka, který by měl podobný grafický způsob vyprávění, ale na druhé straně nechtěl plagiátora. Tohle kritérium bezvýhradně sedí na Fegreda, jehož kresba je sice navýsost kvalitní a – vzhledem k předchozí grafické naraci v Hellboyi – funkční, ale zkrátka to není Mignola; není to ten uchvacující, svérázný a (ne)precizní styl, někdy na hranici zřetelnosti, který Alan Moore nazval „německým expresionismem zkříženým s Jackem Kirbym.“

Pro příznivce unikátní Mignolovy kresby tak přichází s osmým dílem Hellboye změna, ale kvůli kvalitním výtvarným schopnostem Fegreda a jeho dlouhodobé spolupráci s Mignolou se nejedná o změnu zvláště šokující nebo negativní. Některým fanouškům Hellboye se může Fegredova kresba jevit jako propracovanější – detailnější a dynamičtější – a může tak více vyhovovat jejich estetickým nárokům.

Post-cavendishovské pokračování

Mignola v pozici scenáristy odvádí tradičně nadprůměrnou práci: elegantně otevírá stará i nová témata, pomocí kterých pozvolna odkrývá životní osud Hellboye v dalším z post-cavendishovských vyprávění; a Fegredo coby kreslíř statečně zastupuje Mignolovu grafickou naraci.

Temnota vábí se bezpochyby řadí mezi vydařené díly hellboyovské série a můžeme poděkovat Comics Centru za to, že obohatilo police našich knihoven o další pekelně dobrý komiks.

Český název: Hellboy – Temnota vábí
Název originálu: Hellboy – Darkness Calls
Scénář: Mike Mignola
Kresba: Duncan Fegredo
Kolorování: Dave Stewart
Překlad: Jan Kantůrek
Počet stran: 192
Vazba: Brožovaná a vázaná
Rozměry: 154 x 234
Vydavatel: Comics Centrum, 2012
Doporučená cena: 449 Kč/599 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hellboy. Komiksový folklorista Mignola vábí na ruské pověsti

Hide picture