Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Hergého poprvé: Tintin v zemi Sovětů se nezalekne ničeho

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

31. 1. 2012

Tintin v zemi Sovětů Hergé (obálka knihy)Kreslená postavička odvážného mladého reportéra se poprvé objevila v komiksu Tintin v zemi Sovětů. Proč si ho později čtenáři tak zamilovali a čím si je získal hned první příběh?

Časopis Petit XXE vyšle na služební cestu jednoho ze svých nejlepších reportérů, který dostane za úkol informovat o aktuálním dění v sovětském Rusku. Tintin se tak s věrným společníkem, psem Filutou, vydává na strastiplnou výpravu za reportáží, která je hned ze začátku doprovázena podivnými náhodami.

Cestou vlakem je jeho vůz po výbuchu bomby odpojen a navíc ho odvedou na policejní stanici za to, že zcizil deset vagonů. Tintin neváhá využít svůj důvtip, z vězení pomocí lsti uteče a pokračuje v honbě za reportáží. Policisté jsou mu ale stále v patách, a tak musí mladý reportér využít všech možných prostředků, aby se dostal o kus dál ke svému cíli.

Nakonec se po strastiplné a nebezpečné cestě do Ruska dostane, ale i tam je na něho nachystána spousta pastí. Dokáže se Tintin ze všeho vymotat, nebo se stane obětí tehdejšího režimu?

Čtěte také: Tintinova dobrodružství. Spielberg oživuje Indiana Jonese

První díl nakreslil slavný belgický kreslíř Hergé v černobílé verzi, která si svůj originální vzhled zachovala dodnes. Také postavička neohroženého reportéra vypadala zprvu jinak. Tintin se objevil v kulatějších rozměrech a jeho postava nebyla tak dokonalá jako v dalších, již barevných pokračováních.

Tintin v zemi Sovětů určuje stěžejní charakter hlavního hrdiny, který se neváhá bít za spravedlnost a bojuje proti zlu od prvního okamžiku v čele, se svou pravou rukou, psem Filutou, který v jednotlivých příbězích rozhodně nesmí chybět. Také v dalších Tintinových dobrodružstvích, jež následovala po úspěšném vydání prvního komiksu, si mladý reportér zachovává svůj specifický přístup, smysl pro spravedlnost, důvtip, s kterým řeší jednotlivé situace, a rozvahu, která mu rozhodně nechybí.

V čem je první dobrodružství jiné?

Přesto je však první dílo od ostatních zčásti odlišné. Tintin, ačkoliv má svoje mravní zásady, při cestě do Ruska neváhá utéct z vězení nebo ukrást policejní auto, což se v dalších dílech příliš nevidí. Belgický umělec se nebál dotknout kontroverzních témat, jak je to pro něj typické i v dalších pokračováních.

A tak se řeší otázka životní úrovně chudých lidí, kteří v sovětském Rusku často živořili a trpěli hladem, nebo politických názorů, které musely být v souladu s tehdejší vládnoucí mocí. Tintin se, přestože je v zemi cizincem, bije za chudé a nasazuje i vlastní život.

Vzchází z toho příjemné ponaučení nejen pro dětské čtenáře, ale i pro dospělé, kteří se mohou i v dnešní době nechat inspirovat k tomu, aby se sami řídili smyslem pro spravedlnost a nečekali až na činy jiných. Tintin v zemi Sovětů je vhodnou četbou pro každou věkovou skupinu, která se chce s Tintinem pustit do nevšedního napínavého dobrodružství.

Název originálu: Tintin au pays des Soviets
Český název: Tintin v zemi Sovětů
Autor: Hergé
Překlad: Kateřina Vinšová
Obálka: Hergé
Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Rozměry: 220 x 295 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hergého poprvé: Tintin v zemi Sovětů se nezalekne ničeho

Hide picture