Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Recenze: Hlavolamy, hry a karetní triky v knize

Redakce

Redakce

9. 5. 2010

Naučte se kouzlit s čísly, až z toho bude přihlížejícím hlava přecházet. A když zrovna budete sami, můžete si řešit hlavolamy nebo si povídat s kalkulačkou.

Hry, hlavolamy a karetní triky - obal, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ve světě stolních a společenských her nepotřebujete k zábavě nutně desku, kostku nebo figurky. Může vám stačit i kalkulačka, několik mincí či třeba párátek. Kniha Hlavolamy, hry a karetní triky nabízí zajímavý průřez mnoha oblastmi a nejen těmi, které jsou zmíněny v názvu.

Největší část knihy zabírají matematické legrácky, které se rozkládají na téměř padesáti stranách. Všechny jsou sice založeny určitým způsobem na matematických operacích, nejedná se však o žádné stereotypní sčítání a odečítání. Každý vtípek nebo trik má jiný princip a je zábavně podaný.

Hry, hlavolamy a karetní triky - zlý pes, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Kniha začíná karetními triky, které dovolí dětem nahlédnout do magického žonglování, jímž kouzelníci okouzlují davy lidí. Najdete zde například klasickou iluzi, v níž zjistíte kartu, kterou si asistent myslí. Celkem první kapitola obsahuje sedm triků. Vesměs se jedná o jednoduchá kouzla, které děti bez problémů svedou.

Druhá velká oblast je nadepsána Hry pro dva. Naučí vás však nejen zábavné a zajímavé hry, ale především taktiku, díky níž v nich většinou vyhrajete. A kdo z dětí by nechtěl pořád vyhrávat? Hry jsou zábavné a vydrží dětem dlouho, od házení kostkami, přes hru s odkládáním párátek či piškvorky (gomoku).

Hry, hlavolamy a karetní triky - součet času, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Pak si zavaříte mozek u hlavolamů, kterých je v knize na počet jednoznačně nejvíc při zachování kvality a různorodosti. Budete muset nakreslit věci bez zvednutí tužky z papíru, vyplňovat různé obrazce čísly podle daných pravidel (tak trochu na způsob sudoku) nebo si hrát s mincemi. Samozřejmě nesmí chybět ani milované hlavolamy s párátky.

Prostřednictvím matematických operací se naučíte kouzlit s čísly, i když jen z legrace a na několika málo stránkách v kapitolách Matematické legrácky a Kouzla s čísly. Především s druhé kapitole najdete několika zajímavých triků, kterými možná ohromíte i dospělé, když dopředu uhodnete číslo, které vypočítají.

Hry, hlavolamy a karetní triky - uzel, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V šesté kapitole si ve vší vážnosti budete povídat s kalkulačkou, která vám dá na všechno odpovědi, tedy pokud nebudete sami vědět správné řešení. To díky kalkulačkové abecedě, kterou se naučíte.

Poškádlení vašeho mozku má za úkol další oblast. Zde najdete často obrázkové úkoly, které někdy vyžadují vtipné řešení a někdy opravdu logické. Vtípky se pěkně střídají s vážnými tématy, takže udržují pozornost dítěte.

Hry, hlavolamy a karetní triky - oranžová mrkev, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Na závěr vezmete ještě jednou do ruky kalkulačku, ačkoliv tentokrát s ní budete mluvit jejím rodným jazykem čísel. Budete totiž kouzlit na kalkulačce! Dokážete různými metodami uhodnout číslo, které si divák myslí, odhalíte jméno člověka, kterého divák vybral ze seznamu, a dokonce zjistíte věk člověka na základě několika matematických operací!

Na konci knihy samozřejmě najdete řešení všech větších úkolů, které nebyly vyřešeny již v průběhu knihy. To je snad jediná nevýhoda, kterou na této knize vidím – některé úkoly totiž mají řešení napsané hned pod svým zadáním, i když obráceným písmem. Z vlastní zkušenosti však vím, že děti často nevydrží a na výsledek se podívají. Tento problém je nejvýraznější v kapitolách Hlavolamy a Škádlení mozku.

Hry, hlavolamy a karetní triky - čtení mysli, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Kniha nabízí kvalitu za nízkou cenu. Na necelých sto třiceti stranách se dozvíte spoustu originálních a často vtipných hříček. Mnoho stránek je ale jen tak pro legraci, aby se děti u matematiky nenudily. Procvičí si rychlé počítání na kalkulačce a ještě se u toho naučí kalkulačkovou abecedu.

Příjemným způsobem dětem nejen zpestří volný čas, ale především se naučí logicky uvažovat a rozvíjet představivost, což je ve věku kolem desíti let (kniha je primárně určena pro děti od devíti let) velmi důležité. Mezi nejzajímavější kapitoly patří Hry pro dva, které vás naučí vyhrávat, hlavolamy, které jsou důvtipné, a pak úžasná kouzla s kalkulačkou, která by vás ani ve snu nenapadla.

Hry, hlavolamy a karetní triky - rychlejší než světlo, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Raymond Blum vás ve své knize uvede do světa fantazie a jen tak nepustí. Spousta různorodých nápadů nabízí v pěkném obrázkovém podání hromadu neutuchající zábavy.

Název hry: Hlavolamy, hry a karetní triky
Autor: Raymond Blum
Vydavatel: Portál
Cena: 169 korun

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Hlavolamy, hry a karetní triky v knize

Hide picture