Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

RECENZE: Hněv Titánů. Na příšeru z pekla zásadně útočíme ohnivou koulí

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

28. 3. 2012

Někteří diváci se na pokračování Souboje těší. Jiní jen očekávají další výplach s černým Pegasem a nehezkým 3D. Každopádně ale všichni Hněv Titánů nějak vyhlížejí. Kdo má nakonec pravdu?

Fanoušci i hateři dva roky starého Souboje Titánů budou zčásti spokojeni – jeho pokračování totiž naplní oboje očekávání. Chybí mu sice libůstky z prvního dílu, jako třeba alobalový plášť boha Dia nebo přerostlí pouštní škorpióni, zachovává ale například černého Pegase, protože když už to tak bylo předtím, těžko se argumentuje, že se okřídlený kůň vypral v Persilu.

Jonathan Liebesman je režisér, který vám za málo peněz udělá hodně srandy. I když natáčel méně známé kousky, které sklidily spíše negativní hodnocení, vyždímal z filmů, co to šlo. Až si ho všiml Michael Bay a jeho produkční společnost mu dala 16 milionů dolarů na Texaský masakr motorovou pilou. Liebesman mu vrátil 5 milionů. Za relativně nízkou sumu pak natočil i Světovou invazi, která opět není žádné veledílo, ale minimálně po technické stránce hodně překvapila.

Pro všechny, kteří u Souboje trpěli: Hněv Titánů je rozhodně lepší film. Nový režisér odstranil několik prvků, které především fanoušky původního snímku z roku 1981 doháněly k šílenství. Hlavní ale je, že tentokrát si už film nehraje na remake a bere sám sebe s nadhledem.

Sam Worthington zásadně používá svaly na rukách, ne na obličeji., Zdroj: distributor filmu

Souboj Titánů už jen svým názvem poukazoval na to, že diváci mohou očekávat novou verzi třicet let starého filmu, který většina z nás v dětství milovala. Následovalo proto rozladění. Snímek obsahoval černého Pegase, postrádal legrační intriky mezi bohy, dělal z Háda největšího zlouna na světě a Kraken byla jakási obyčejná zrůda ze dna moře. Zároveň ale Souboj pořád dbal na to, že je tu přece hrdina Perseus, který jde useknout hlavu Medúze – jak jsme zvyklí.

Očima Oldřicha Mánerta: Odpudivé 3D a přehnaná vážnost poslaly první díl do kopru. Když projekt přebíral Jonathan Liebesman, nevěstilo to nic dobrého. Překvapení se ale rodí nejen v politické sféře. Svěží režisérská ruka dodala potřebný nadhled a hrdinové se nově nebojí ani humorné sebereflexe. 3D šlape překvapivě dobře, jen opět pokulhává scénář, který musel mít přibližně dvě a půl strany včetně desek. Snesitelný průměr, který vám hlavou proletí jako Diův blesk.

Hodnocení: 3***

Hněv už je jednoduché fantasy, které si pouze pohrává s antickými bájemi. Nedrží se striktně nějakého konceptu, který by zatraktivňoval pomocí přihlouplých zajímavůstek jako jeho předchůdce. Spolu s tím se ale musí bohužel držet některých zásad z prvního dílu. Hlavní roli tak opět ztvárnil Sam Worthington, jenž sice umí používat bicepsy a tricepsy, ale obličejovými svaly moc nehýbe.

[youtube_660]YAIV_HFauj8[/youtube_660]

Perseus se vydává na pomoc svému otci Diovi, kterého uvěznili zlí bohové Hádes a Ares (podsvětí a válka jsou prostě špatné, áno?). Z Dia ale čerpá božskou sílu jeho otec Kronos, jenž byl doteď uvězněn v Tartaru, kam ho sám Zeus uvrhl… A Kronos se logicky na svého syna zlobí.

Nemusíte se bát, že se na vás chystá další z řady temných fantasy nebo filmů, které pracují s nereálnými prvky, ale tváří se supervážně. Tentokrát snímek vsadil na lehčí notu a pohlíží na sebe, létajícího koně a bratrskou lásku mezi řeckými bohy s nadhledem. Hned v úvodu, když Perseus nasedá na Pegase, hlavní hrdina zašeptá koni do ucha, hlavně ať letí rovně. Aby to taky nějak vypadalo.

Teď se vám už 3D brýle hodí

Dalším velkým plusem je, že divák dostane už opravdové 3D. O Souboji se vyprávěly historky, jak ani nebylo potřeba mít nasazené speciální brýle. Obraz se rozostřil v jediném záběru na daleké údolí. Hněv sice pořád není natolik trojrozměrný, abychom si z toho sedli na zadek, ale občas z plátna vyletí nějaký ten šíp nebo kámen.

S Kyklopem si raději high five nedávejte.

To, že pokračování udělalo oproti prvnímu dílu velký pokrok, ještě z Hněvu nutně nedělá velkofilm roku. Protože není zrovna těžké být lepší než Souboj Titánů. Tentokrát se sice nebudete v kině nudit a nebudete se užírat vztekem na scenáristu, pořád ale narazíte na několik chyb.

Co třeba taková logika, ta u psaní scénáře nebyla? Proč se třeba na monstra z pekel útočí ohnivými koulemi? Nebo proč nikoho nenapadne, aby zesláblému Diovi pomohli tím, že se k němu začnou modlit? Přitom je hned na začátku filmu jasně řečeno, že lidé se už k bohům nemodlí, a právě proto jsou slabí a jejich schopnosti je opouští. Kdyby se ale takhle uvažovalo během natáčení, Hněv Titánů by byl desetiminutový kraťas.

Je velká škoda, že v poslední době je zcela nemožné natočit film s jakoukoli mytologií tak, aby výsledkem nebyla splácanina všeho možného. Válka Bohů mixovala, co se dalo, John Carter pohřbil většinu toho, co bylo na předloze výjimečné. V Hněvu Titánů pak narazíte nejen na Pegase a řecké bohy, ale taky na Minotaura, Kyklopy a Chiméry. Hlavně ať je sranda.

Hněv Titánů (Wrath of the Titans)

Akční / Dobrodružný / Fantasy
USA, 2012, 99 minut

Režie: Jonathan Liebesman
Hrají: Sam Worthington, Liam Neeson, Édgar Ramírez, Danny Huston, Toby Kebbell, Rosamund Pike, Ralph Fiennes, Bill Nighy, Matt Milne, Lily James

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hněv Titánů. Na příšeru z pekla zásadně útočíme ohnivou koulí

Hide picture