Menu
FANZINE.cz
Hry

RECENZE: Hra Forza Horizon 3 drtí konkurenci. Nejzábavnější závody od dob Gran Turismo

Marek Jedinák

Marek Jedinák

6. 10. 2016

Závodní hry s obecně vzato těší velké oblibě. Microsoft si toho je dobře vědom a pravidelně přiznivce své konzole Xbox One zásobuje tituly z úpěšné série Forza. Nechoďme okolo horké kaše. Forza Horizon 3 má všechno. Tuhle hru nechcete pod stromeček. Chcete ji hned teď.

Recenze Forza Horizon 3 Lamborghini

Forza Horizon se vrací v plné síle, realizační tým se tentokrát rozhodl zasadit tento svátek nadupaných motorů do prostředí nám velmi vzdálené Austrálie, která nabízí všechno. Betonové džungle plné mrakodrapů, vyprahlou pustinu posetou rezivějícími vlaky lodé a dokonce i pestrobarevné deštné pralesy.

Pozor, s tím souvisí i drobné úskalí. Řídí se vlevo.

3,2,1… Start

Celý titul začíná poněkud netradičně přesunem z videosekvence přímo do reálné jízdy. Tento prvek se ve hrách objevuje stále častěji. V tomto případě působí na výbornou.

Autoři Forza Horizon se nebáli experimentovat a obohatili své dílo o prvky úspěšně fungující v konkurenčních hrách. Výběr oslovení připomíná v lecčems GRID, volba vzhledu vaší postavy zase klasická RPG. Grafika místy překonává konkurenční Project Cars. Z postav si vybere každý. Ženy, mladí floutci i chlápek nad padesát.

Forza Horizon je skvělá především v obrovském otevřeném světe nikoli nepodobném klasikám typu GTA. V tomto obřím sandboxu se můžete jen tak projíždět po rozsáhlých dálnicích a kochat se krajinou, případně plnit úkoly, které vás posunou dál v příběhové linii.

 

Ta není nikterak duchaplná. Hlavním smyslem je získat co nejvíce fanoušků na sociálních sítích, vydělat co nejvíce peněz a rozšiřovat svůj festival až do té doby, než pohltí celý kontinent. Ačkoli nejde o kdovíjakou bombu, určitě se mi toto pojetí zamlouvá mnohem více, než klasické bezduché kroužení na reskinovaných okruzích postradající valný smysl.

Zážitek z jízdy je super. Prostředí vypadá perfektně. Paprsky slunce prodírající se skrze koruny stromů, skvěle vypadající voda stříkající na kameru i efektní hra světla a stínu umocňují atmosféru i zážitek. Ten podtrhává fantasticky realistický zvuk.

Hudební doprovod je špičkový. Postupen času hráč podepisuje kontrakt s místními rádii s tím, že každí z nich je zaměřené na jiný hudební žánr. Od klasické hudby, přes Rock a Pop až po D&B.

Adrenalinová jízda

Za vyzdvihnutí stojí, že každé auto se skutečně řídí jinak. Rozdíl není znát pouze v rychlosti, ale také v zatáčení či ovládání auta na různém typu terénu. Systém je vybalancován na výbornou. Hru lze sice označit spíše za arkádu, než za simulátor, ale vyváženost je tak precizní, že Forza Horizon s nejvyšší pravděpodobností bude vyhovovat i vyhraněným fanouškům obou protichůdných žánrů.

Široká plejáda nejrůznějších kategorií vozů i značek je samozřejmostí, stejně jako efektní zpracování modelů vozidel do nejjemnějšího detailu.

Recenze Forza Horizon

Grafika hry je na neskutečně vysoké úrovni. Klasickou je uzamčení počtu snímku na 30 FPS. Titul se vůbec neseká, textury se nedokreslují a vše běží hladce. Vzhledem k poštu efektů a celkovému vzhledu je místy až podivuhodné, že tolik zatracovaná konzole Xbox One dokáže takovouhle lahodu pro oči vykouzlit.

Hra plyne velice přirozeně, hráč fakticky nedostane příležitost, aby se nudil. Rozlehlý svět skrývá nepřeberné množství výzev a questů. Od klasických závodů, přes smykovou jízdu (driftování) a hledání archivních kousků automobilů v roztroušených a dávno zapomenutých stodolách až po zápolení v tom, který automobil doletí při nájezdu na skokánek co nejdál.

Verdikt:

Dost možná nejlepší závodní hra současné generace konzolí nabízí rozsáhlý otevřený svět plný výzev a mnoha úkolů. Fantastický grafika, zvuk i hratelnost doplněná dynamickými příběhovými prvky dávají hře jednoznačně vyniknout nad současnou konkurencí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hra Forza Horizon 3 drtí konkurenci. Nejzábavnější závody od dob Gran Turismo

Hide picture