Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Angry Birds aneb Když se ptáčci naštvou

Redakce

Redakce

27. 3. 2011

Prasátka to bolí. Tak nějak by mohl znít podtitul téhle chytlavé hříčky. Pokud tedy někdo čekal hratelnou podobu Hitchockova hororu, musím ho zklamat, tady se na vážnou strunu vůbec nehraje. Jestli ale hledáte pohodovou zábavu na pár minut denně, čtěte dál.

Kde jsou vajíčka?

Něco chybí, že? zdroj: archiv M. Benedikt

Počítačových her vzniká spousta, některé mají skvělou grafiku, obrovský hype a jejich vývoj stál miliony dolarů. Na opačném konci jsou takzvané causual hry. Hodí se pro všechny typy hráčů, vyznačují se jednoduchostí, prostým audio-vizuální zpracovaním a hratelnost mají většinou velmi chytlavou. Angry Birds jsou toho příkladem. Navíc se stali hitem napříč platformami a přes smartphony a iPod dolétli až na obrazovky počítačů. Lidem z finské společnosti z Rovio se prostě povedlo vytvořit takřka fenomén.

Příběh pomsty

Na první pohled jsou tihle ptáčci roztomilí a přátelští, ale brzy po startu hry poznáte i jejich druhou, odvrácenou tvář. Dostali se na temnou stranu síly a jsou plní vzteku a touhy po pomstě. Jde jim o jediné – vypráskat tu prasečí chásku a získat zpátky svoje vajíčka, které jim tihle podlí zelení čuníci ukradli a chystají se je uvařit.

V první řadě zapomeňte na to, že budete prasátka hezky z výšky bombardovat svými dárečky, takhle to tihle ptáčci nedělají. Jsou důmyslnější a znají bolestivější metody. K útoku využijí obrovský prak a jako náboje… sebe.

A bude se střílet ptačím

Ptáčci už se šikují a prasátkům bude horko

Cílem každého kola je pak samozřejmě likvidace všech zelených vepříků. Ti se ale tak lehko nevzdají, a v čele s prasečím králem se ukrývají za překážkami nebo dokonce v pevnostech. Nemusíte je tak likvidovat přímo, díky funkčnímu fyzikálnímu modelu stačí najít slabé místo jejich skrýše a poslat jim ji na hlavu.

Ptačí válečníci mají také jedno eso v rukávu, jako ve skutečnosti je jich vícero druhů (konkrétně 6) a každý se umí zaskvět popravě něčím jiným, jeden bouchá, další v letu ještě zrychlí, aby nadělal ještě víc škody. Pořadí vystřelovaných opeřenců je pevně dané, takže jen vybíráte úhel a sílu. Kam s ním, to je otázkou taktiky, protože každý ptačí druh je na materiály, totiž sklo, dřevo a kámen, jinak účinný.

Ve čtvrté epizodě jsou těžkotonážní ptáci a prasečí dělníci

Vypasený ptáček dokáže nadělat pořádnou paseku

Levely se od sebe liší a vyžadují rozdílný přístup, a i když jde pořád o totéž, jen tak se neomrzí. Mnohokrát hraje roli štěstí a některá kola jsou skutečně obtížná. A až uvidíte, že zbyl v hromadě sutin poslední čuník v helmě plný monoklů a provokativně se vám směje, opravdu dostanete chuť ho při dalším pokusu sejmout.

Jednoduchý koncept, nakažlivá hratelnost

Pro každou úroveň jsou stanoveny určité počty bodů, které jsou ohodnoceny 1 až 3 hvězdičkami. Za cokoli zničeného se vám připočítávají body, za nevyužitého ptáka je odměna nejvyšší. Hodnocení bohužel zatím chybí v porovnávání výsledků s ostatními hráči, a tak kromě pocitu hrdosti není důvod snažit se vylepšovat skóre a získávat v každém kole 3 hvězdičky, což je mimochodem v některých kolech opravdový hardcore. Ještě větší porci taktiky by mohla přinést například možnost volit své ptačí favority na daný level, ale to už bychom asi chtěli moc.

Přesto, že tu něco podobného už několikrát bylo, Angry Birds bodují svou osobitostí a zpracováním. Jednoduchá myšlenka  a chytlavá hratelnost jdou ruku v ruce s příjemnou komikovou grafikou, humorem a písničkou, která vám brzy začne lézt na nervy.

Verdikt

Křivka pohlcení hrou po odehraných kolech spíš stoupá a věta ještě jeden pokus a končím tu zazní poměrně často. Jde tak o ideální hru na pár minut, ke které se budete opakovaně vracet, a porce asi 120 levelů se jen tak nevyčerpá.  Věřte, že v rámci casual hříček se jedná o špičku, která je ideální do notebooku a zvlášť ji oceníte na nudné přednášce či poradě. Prodává se výhradně přes internet.

Angry Birds

Žánr: Puzzle, Plošinovka

Vývojář: Rovio

Multiplayer: Ne

Platforma: PC, PSP, iPhone, iPad, smartphony

Česká lokalizace: Ne

Cena: 4,99 USD

Hodnocení: 85%

Klady:

  • prostředí
  • postavičky
  • animace

Zápory:

  • občas streotypní
  • prodej pouze přes internet

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Angry Birds aneb Když se ptáčci naštvou

Hide picture