Menu
FANZINE.cz
Technologie

Recenze hry Ape Escape Move. Definitivní pohřeb jedné slavné série

Šimon Kolář

Šimon Kolář

25. 8. 2011

!Recenze PS3 hry!Na PlayStation Network a do klasické distribuční sítě se právě dostává pokračování slavného Ape Escape. Tentokrát se titul snaží těžit z popularity pohybových ovladačů. Ne však moc úspěšně.

OBR.: Opice útočí

Klasický lapač opic v designu síťky, zdroj: výrobce hry

S dostupností pohybového ovládání pro obě velké next-genové konzole se k majitelům PlayStationu 3 a Xboxu 360 dostal i úplně nový typ her. Jednoduché hříčky pro občasné hráče, které byly dříve výsadou Nintenda Wii, najednou zaútočily prakticky na všech frontách. Jednou z her tohoto typu je i další inkarnace populární série Ape Escape, která v současnosti vychází pro Playstation Move.

Přečtěte si také první část velkého tématu Válka konzolí!

Na začátek je třeba zmínit, že bez zmíněného ovladače Move si hru na vašem PlayStationu vůbec nezahrajete. Je to titul určený exkluzivně pro majitele svítících bambulí, a není možné jej podobně jako například Heavy Rain Move hrát na klasickém DualShocku.

Až příliš jednoduchý koncept

Svým pojetím je hra jednoduchá, a to tak, že velmi. Pomocí pohybového ovladače, který ve hře představuje síťku, se hráč snaží pochytat opice, které se hemží všude kolem něj. Chytání probíhá celkem prozaicky, stačí prostě praštit probíhající opici do hlavy síťkou a ta je v tu chvíli polapená.

Ve hře se navíc nedá ovládat ani pohyb samotné hlavní postavy a ta vždy pouze automaticky napochoduje na předem určené místo, na kterém se zastaví, a začnou na něj nabíhat opice. Poté, co se s nimi hráč vypořádá, následuje opět nascriptovaná cesta na další pozici a celá procedura se opakuje znovu.

OBR.: Nabíhající opice

Občas se rozpoutá hotové opičí šílenství

Aby se hráč  během těchto automatických přesunů nenudil, jsou na cestě rozmístěny banány, které můžete za pomoci Move sbírat, a zvyšovat tak své celkové skóre. Je třeba říci, že tohle sbírání je ve hře opravdu pouze z toho důvodu, aby hráč mohl mezi chytáním opic něco vůbec dělat a rozhodně se nejedná o nijak zábavnou aktivitu.

Další věcí, která se snaží trochu narušit ubíjející stereotyp, je různost zbraňového arsenálu. Kromě obyčejné sítě se hráči dostane pod ruku třeba prak nebo ultimátní vysavač podobný tomu z filmových Krotitelů duchů.

Zábava si odskočila na dovolenou

Je pravda, že kombinování zbraní hře dodává určitou dynamiku, která chvílemi působí osvěžujícím dojmem. Těch pár zbraní ale rozhodně není nic, co by hru dokázalo nějakým způsobem pozvednout do vyšší kategorie zábavy.

Z počátku jsou celkem zábavní také bossové, kteří se vyskytují na konci jednotlivých levelů. Každého je třeba porazit trošku jiným způsobem a za použití rozdílných prostředků. To je sice u videoherních bossů standardem, ale v kontextu jednotvárnosti Ape Escape se jedná o zpestřující prvek.

Hra je prvotřídní ukázkou toho, jak by se pohybové ovládání ve hrách využívat nemělo a jak se to v současnosti bohužel dělá. Celá hratelnost je vystavena na jednom jednoduchém prvku, který se úmorně a bez jakékoli obměny neustále opakuje.

Jakýkoli pokus o originalitu se ztratil kdesi v překladu, nebo ve hře vůbec nikdy nebyl. Herní produkce tedy i nadále zůstává rozdělena ostrou hranicí mezi tituly pro klasické ovladače a ty pro evoluční pohybové ovládání. Je to škoda, Kinect a Move potenciál rozhodně mají.

Ape Escape Move

Žánr: Arkáda
Vývojář: Naughty dog
Distributor: Sony
Multiplayer: Ne
Platforma: PlayStation 3 + PlayStation Move
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 749,- v kamenných obchodech

Hodnocení: ** 35 %

  • Klady: různorodí bossové
  • Zápory: stereotypnost, neinvenčnost, příliš málo obsahu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Ape Escape Move. Definitivní pohřeb jedné slavné série

Hide picture