Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Asphalt 3D. Přečtěte si o zpackané závodní hře jako z telefonu

Šimon Kolář

Šimon Kolář

5. 9. 2011

OBR.: Závod!Nintendo 3DS!Mezi launchovými tituly stále ještě poměrně nového handheldu Nintendo 3DS nechybí ani zástupce závodního žánru. Podívali jsme se na Asphalt 3D.

OBR.: Driftování

Za smykování jsou extra body, zdroj: výrobce hry

Pokud vám název hry něco připomíná, nejspíš to nebude náhoda. Asphalt 3D je totiž již několikátou hrou ze stejnojmenné série. Ta se doposud držela výhradně na mobilních telefonech a v nedávné době se rozšířila i na tablety. Verze pro 3DS je tedy prvním titulem těchto vývojářů pro nějakou specializovanou herní platformu.

Licence a mody

Hra vlastně není nová, ale jedná se o předělávku právě posledního, již šestého dílu z iPhonů a iPadů. Už to je samo o sobě poměrně zarážející vzhledem k tomu, že verzi pro zmiňované platformy seženete za pár dolarů a prakticky ten stejný titul pro 3DS u nás stojí něco kolem tisícovky.

Sledujte také náš speciál o Xboxu 360 a PlayStationu 3 Válka konzolí!

Pochlubit se tyto přenosné závody mohou čtyřícítkou licencovaných vozů a sedmnácti závodními okruhy, které jsou taktéž vytvořeny podle reálných předloh. I herních módů tu je hned několik, z nichž tím nejpodstatnějším je mód kariéry takový, jaký ho známe z ostatních her.

OBR.: Srážka

Kontakt se soupeřem je tu často spíše ku prospěchu

V něm si hráč užije 14 různých soutěží, v nichž získává zkušenosti a peníze. Postupně se v závodnickém žebříčku propracovává výš a výš a za získané peníze nakupuje nová auta. Prostě klasický závodnický kolotoč, který dnes funguje snad ve všech hrách tohoto žánru. Kromě klasického závodění na okruhu je tu také závod s časem, driftování nebo útěky před policií.

Samotné závodění je pak především arkádovým zážitkem, který sice nenadchne, ale ani vyloženě neurazí. Bouračky tu nemají na jízdní vlastnosti vozů žádný vliv, naopak si s jejich využitím lze často v závodě pomoci. Nesmí chybět ani obligátní nitro. Zkrátka všechno to, co známe z ostatních závodních her, ale nic navíc.

Karambol na trati

Všechny jmenované aspekty by zatím byly v pořádku a splňovaly současné standardy. Bohužel teď přijde řada na nedostatky, kterých má tato hra požehnaně.

Jedním z nich je rozhodně ovládání. Není příliš pochopitelné, proč se nedá přidávat plyn pomocí pravého zadního tlačítka tak, jak je tomu snad u všech konzolových závodních her. Místo toho je hráč nucen neustále tisknout tlačítko A, které nejen, že není pohodlně situované, ale je nepohodlné samo o sobě a delší hraní se brzy stane spíše bolestivým zážitkem.

Další výtka směřuje k technickému zpracování. To se opravdu příliš nepovedlo. Jediné modely vozů snesou trochu přísnější měřítko, jinak je všechno ostatní silný podprůměr. Když se navíc na obrazovce objeví více aut najednou, má hra také problémy s frameratem a to už dokáže zážitek ze závodní hry spolehlivě zničit.

Verdikt

Asphalt 3D má zatím tu výhodu, že se jedná o jedinou závodní hru mezi launchovými tituly pro 3DS. Fanouškům žánru mezi majiteli tohoto handheldu tak nezbývá, než jít právě do tohoto portu z mobilních telefonů. V konkurenci jiných závodních titulů ovšem Asphalt propadá na celé čáře a mezi pozitiva lze řadit pouze pár věcí, které jsou ale u dobré závodní hry standardem.

Asphalt 3D

Žánr: Závodní
Vývojář: Gameloft
Distributor: Conquest
Multiplayer: Ano
Platforma: Nintendo 3DS
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 1 299 Kč

Hodnocení: ** 35 %

  • Klady: licencovaná auta a tratě
  • Zápory: nepohodlné ovládání, nedotažené herní módy, zastaralá grafika, problémy s frameratem

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Asphalt 3D. Přečtěte si o zpackané závodní hře jako z telefonu

Hide picture