Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Captain America. Lampasák vs. nacisti. Kdo to asi vyhraje?

Roman Šeiner

Roman Šeiner

4. 8. 2011

!Wii hra!Neohrožený Marvelovský hrdina s charakteristickým štítem se brzy představí v kinech. Marketingové vedení zároveň zavelelo útok i na konzoli Wii. Čtěte recenzi hry Captain America: Super soldier!

Myška šiška - bum do bříška, Zdroj: sega.com/captainamerica

Vítejte v minulosti. Druhá světová válka je v plném proudu a nebyl by to Marvel, kdyby ji trošku neokořenil. Nacisti střílí z plasmových pušek, do rytmu propagandy skáčou blonďaté šermířky a sem tam se obejví boss s nadpřirozenými schopnostmi. Hráč si musí zapamatovat, že jde o hardcore fantasy styl.

Ať je to Kapitán Amerika, náckové nebo design prostředí, v zásadě nelze hru brát příliš vážně. Hodí se spíš pro malé klučiny, kteří tráví sobotní večery zaboření do komiksů. Nejlépe těch o spravedlnosti, cti a síle charakteru.

Super voják Švejk

Celá hra je postavená na čistou cestou zmutovaném američanovi, který vyráží do jednoho staršího středověkého hradu pomlátit armádu nacistů i s jejich šéfy. Na cestě za záchranou světa bude, hezky po americku, na všechno úplně sám. Sem tam vysvobodí vojáka z vězení, ale ten opáčí úprkem do bezpečí.

U nás v Americe se do problému vrháme jedině po hlavě!

Bojuje se prakticky bez přestávky. Pěsti, kopance nebo plácnutí štítem přes helmu. Právě štít je to, co dělá tohoto hrdinu stoprocentně americkým. Odráží s ním střely, hází po protivnících nebo s ním i šplhá. A protože je to americký štít vyvíjený americkými vědci, tak se nikdy neohne, neprostřelí a vždy se automaticky vrátí k majiteli zpátky.

Schopnosti štítu jsou ještě o fous vylepšené podržením tlačítka pro hození štítu, kdy hra přejde do zpomaleného času a po zaměření několika oponentů následuje tvrdé K.O. Sem tam lze štít využít k odrazu paprsků a jiných mini-hlavolamů, ale není to nic, co by nějak ohromilo.

Hvězdy a pruhy

Hrdina s každým zabitým národním socialistou získá něco zkušeností (malé šedé hvězdičky). Jakmile dosáhne nové úrovně, může si o fous vylepšit svůj štít, útoky na blízko nebo přidat jeden slot velké hvězdy. Počet velkých hvězd určuje kolik cílů lze zaměřit na jeden hod štítem. Žádné piplání dovedností se nekoná. Bojuje se prakticky neustále.

Vymlácená místnost, chodba, hop na krabici, dveře a nová místnost s přisluhovači generála RedSkulla. Bohužel se autoři rozhodli jít jednoduchou cestou. Veškeré útoky obstará jediný čudlík. Žádné komba v určitém pořadí, žádná napřahování k úderu pomocí ovladačů, nic podobného. Je to škoda právě vzhledem k možnostem Wii. Můžete rozmlátit okolní krabice či sochy, ale za tu námahu (spíše čas) to nestojí.

V každém správném hradu je bazének s rajčatovou omáčkou

Finální údery však vypadají parádně. Nebýt naprosto tuctové grafiky, užili by si hru i jiní lidé než jen komiksožrouti. Hra se opět zpomalí a synchronizace pohybů a salt přesně vystihne hrdinu v pravém slova smyslu. Je to vlastně největší klad celé hry. Mrtvý nácek, dobrý nácek (zdravíme Hooligans AC Sparta Praha).

Během hry lze plnit i Zolovo výzvy, kdy v časovém limitu musíte pomlátit co nejvíc švábů (=nacistů), proběhnout lokaci nebo sesbírat relikvie. Je to takové malé zpestření, ale zbytečně to jen zdržuje postup hrou a náš maskovaný svalovec to vlastně ani nepotřebuje, protože už tak je silný až do lesa. Sem tam ničíte i ukryté bomby, ale opět jste za jejich hledání ve finále mizerně odměněni.

Hopsa hejsa až do Brandejsa

Aby bylo jasno, akrobatické orgie se nekonají. Skákání všemi směry je automatické, stačí jen mačkat tlačítko pro skok a být aspoň trošku natočen daným směrem. Vůbec se nemusíme starat o výšku či délku skoku, Kapitán vždy skočí na správné místo, takový je to borec. Princ z Persie se asi kdesi v herním hřbitově směje, ale kdo tu vícekrát umřel, hm?

Celé hradní dobrodružství tak nějak splývá v jediný souvislý útok amerických ideálů na hráčovo svědomí. Kapitán Amerika příliš rozumu nepobral, dialogy a hlášky vlastně ani nemusíte znát, prostě přeskočit, patnáct minut mlátit jeden level a jde se dál. Příběh je plytký a neudrží vás u televize déle než nejznámější pořad Přemka Podlahy.

Verdikt

Jednoduchost, krátkozrakost a lenost. Hře by prospěl ještě minimálně půlrok vývoje, aby nezapadla mezi ostatní levné tituly, které vyšly jen díky filmovému zpracování. Captain America: Super soldier opravdu zaujme snad jen děti, a ani těm to moc dlouho nevydrží, protože je celá hra v angličtině.

Žánr: mlátička/hopsačka

Vývojář: Sega

Multiplayer: Ne

Platforma: Playstation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, PSP, 3DS, DS

Česká lokalizace: Ne

Doporučená cena: 1 199-1 299 Kč

Hodnocení: *** 60 %

  • Klady: Zpomalený čas při soubojích, jednoduché
  • Zápory: Vlastně až příliš jednoduché, opakující se, nedotažené RPG prvky, nulová znovuhratelnost, Kapitán Amerika je ňouma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Captain America. Lampasák vs. nacisti. Kdo to asi vyhraje?

Hide picture