Menu
FANZINE.cz
Hry

RECENZE hry: Gears of War 4 jsou zpátky v plné polní. Řežba začíná

Marek Jedinák

Marek Jedinák

7. 10. 2016

Klasická střílečka z pohledu třetí osoby se vrací, aby vlila novou krev do žil konzoli Xbox One. Větší, hezčí, akčnější a s kapkou nostalgie navrch. Za čtyřkou však stojí zcela nové studio. Podařilo se mu dostát kvality předchozích dílů?

Na úvod recenze je nutné upozornit, že autor této recenze je velkým příznivcem původní trilogie Gears of War. Tuhle sérii mám prostě rád, což sice může do jisté míry zkreslovat objektivitu recenze, na druhou stranu bych se vůbec nebál kriticky vyjádřit na adresu někoho, kdo zpackal tenhle videoherní klenot.

Gears of War 4 – Velká očekávání

Gears of War 4 už na první pohled připomínají své předchůdce. Přechod na nový engine sliboval mnohé. Výsledný grafiky je vcelku hezká, na první pohled se však příliš neliší od toho, co jsme měli možnost vidět v dřívějších titulech, což je po ambiciózních videích z E3 velká škoda. Vzhled určitě není špatný, ale na exkluzivní titul by se slušelo přeci jen něco alespoň o kapku lepšího.

Scenaristé si s novými Gearsy vyhráli. Scénář nabízí spoustu více či méně neočekávaných zvratů. Především pak prvním čtvrtina hry se nese ve velmi napínavém duchu. Na výbornou funguje úvod do této série určený i pro nováčky. Během intra je přehrávan videosekvence střídána herními pasážemi, v nichž si lze chronologicky projít události z historie univerza této slavné série.

Recenze hry Gears of War 4

Horde 3.0 – Impact

Jde o vskutku dynamickou formu sloužící jak ke vtažení do děje, tak jako nenásilný tutorial sloužící k zasvěcení pařanů do tajů ovládání.

Autoři hry se viditelně inspirovali ve spoustě kultovních titulů. Mnoho motivů je zcela určitě převzatých z žánrových klasik jako například Mass Effect, Resident Evil nebo třeba The Last of Us. Ze všeho si Gears of War 4 snaží brát to nejlepší a do značné míry to funguje.

Zpátky v plné polní

Celkem slušně se tvůrci hry popasovali s navázáním na jinak uzavřenou původní trilogii. Co začíná jako nenápadná postapo akce se postupně vyvine v dílko hodně připomínající původní díly série, ať už jde o strukturu levelů či o soubojový systém nebo charakter nepřátel. Mohlo by se zdát, že je hra málo inovativní. Do jisté míry je to i pravda. Hlavní zápletka je celkem klišé.

Hra v lecčems připomíná akční filmy 80. let. Akční hlášky jsou všude. Někdy jsou trochu trapné, ale zpětně vás budou bavit, i když ne tak jako filmy s Arniem.

Na stranu druhou je parádní, jak se podařilo navázat na původní odkaz série. Jistě, DNA původní hry je cítit všude. Stejné zbraně, výstroj, struktura levelů i klasická znělka po vyčištění místnosti. Přesně to je ale to, co dělá Gears of War tak skvělou hrou. V určitých scénách jsem cítil nádech nostalgie. Vidět staré známé postavy o dvacet let starší a mít je za spolubojovníky je něco, co dokáže vytvořit jen velmi málo herních sérií.

Recenze hry Gears of War 4

Ten pocit, když nastartujete motorovou pilu na svém milovaném Lanceru (typické zbrani pro tuto sérii), je skvělý. Vibrace gamepadu jsou v této situaci super.

Fajn je, že hra doznala změn v otázce gameplaye. Na rozdíl od předchozích dílů šli autoři ještě dál ve variabilitě jednotlivých levelů.

Gears of War jsou adrenalinová jízda

Klasické pasáže se střídají se souboji s helikoptérami či jinými bossy, případně s okamžiky, kdy je nutné za pomoci budování obranného pásma složeného z bariéra a ozbrojených věží odrážet vlny nabíhajících nepřátel. Místy přijde řada i na projížďku na motorkách.

Snaha udržet hladinu adrenalinu vysoko se celkem daří, ale příběh má kvůli tomu místy velmi pomalý spád. Postupně jsem začínal mít pocit, že m soubojové pasáže zbytečně zdržují od progresu příběhem. To by se u střílečky takového kalibru stávat nemělo.

Hra se snaží vzít ze předchozích dílů, včetně silně kontroverzního Judgement to nejlepší. Pokračuje tak v původním trendu, jehož směrem bylo opuštění původní hardcore koncepce, kterou nastavil první díl. Lze si samozřejmě nastavit několik úrovní obtížnosti. Doporučit lze skutečně stupeň nazvaný hardcore. Nižší nastavení je určené pro nováčky případně někoho, kdo hledá rychlý průchod hrou.

Díky přítomnosti mnoha módu nabízí solidní zábavu hra pro více hráčů, ať už v coopu či v klasickém multiplayeru. Tato investice tak vydrží skutečně dlouho. Microsoft tak postupně vrací svému konkurentovi úder a silným lineupem konce roku 2016 posiluje svoji pozici.

Verdikt nad Gears of War 4

Solidní pokračování Gears of War položilo základní kámen nové trilogie, přičemž si zachovalo původní DNA. Grafika by sice mohla být lepší, ale slušná atmosféra a hratelnost tento fakt dostatečně kompenzují. Jde o skvělý exkluzivní titul, jemuž však na pomyslný trůn něco málo chybí. Vzhledem k absenci silnějších titulů podobného typu jde v každém případě o jednu z nejlepších her podzimu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE hry: Gears of War 4 jsou zpátky v plné polní. Řežba začíná

Hide picture