Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Mario Sports Mix. Dvojice instalatérů znovudobývá konzoli Wii

Marek Jedinák

Marek Jedinák

12. 3. 2011

Kdo by nepamatoval starou dobrou plošinovku Super Mario. Nintendo si hodnotu tohoto populárního brandu velice dobře uvědomuje, a proto fanouškům připravilo zábavnou sportovní videohru na motivy nesmrtelné klasiky. Budeme se bavit, nebo zemřeme nudou?

Foto: Mario Sports Mix - lední hokej

Mário a Luigi umí nejen opravovat potrubí, ale taky hrát hokej. Zdroj: vydavatel hry

Exkluzivní titul pro konzoli Wii fakticky obsahuje čtyři sportovní hry, především v našich končinách milovaný hokej, basketbal, volejbal a tradiční školní hru z hodin tělocviku, vybíjenou. Výrobce tímto trochu porušil závazek, že hra obsáhne sporty v kombinaci s Mariem dosud nevídané, jelikož absolutní novinku představuje pouze poslední zmíněná vybíjená. Ze zmíněných sportovních disciplín je zřejmé, že nejde o titul určený širokému výběru hráčů.

Párty time volá

Wii tímto titulem potvrzuje roli favorita na poli párty her. Pokud tedy často pořádáte nejrůznější priváty a house párty, Mario sports mix vás ve dvou a více hráčích zcela jistě pořádně zabaví. Od hokeje třeba nečekejte snahu věrně simulovat průběh opravdových adrenalinových utkání, ale čistou arkádu. V tomto případě to osobně nepovažuji za negativní, jelikož je celá koncepce hry velice dynamická a hra poměrně agresivní. Obraně se příliš nevěnujete, jediným cílem je za každou cenu skórovat, což není na vyšší obtížnosti pro nezkušené hráče zase tak snadné. Pokud se tedy chcete odreagovat od každodenních povinností, najdete si ve hře zalíbení.

Určitou výjimku tvoří volejbal, zde je dobré na kvalitní obranu nezapomenout, jelikož bez bránění soupeřovým smečím nad výsledkem zápasu hodně rychle zapláčete. Pouze jedna ze čtyř her samozřejmě sice simulátor nevytvoří, ale to ani nebylo záměrem.

Foto: Mario Sports Mix - smeč

Přestože je Máriovi na herní průmysl více než slušných 20 let, stále je ve formě

Blíže popisovat jednotlivé sportovní disciplíny asi nemá smysl, žádný revoluční koncept hráče skutečně nečeká. To je na jednu stranu určitou slabinou hry, jelikož si nedovedu představit, že by hra dokázala jednoho hráče zabavit na delší dobu. Férová porce zábavy začíná až při hře více hráčů. Ideálně ve společnosti opačného pohlaví. Legrační je hlavně využívání drobných nekalostí, které vám ve hře zajistí značnou výhodu. Na mysli mám třeba legendární tríček v podobě hození banánové slupky pod nohy běžícího soupeře.

Stará garda nerezaví

Zajímavým aspektem je, že si můžete zahrát za celou řadu postaviček od Nintenda. K dispozici jsou třeba postavy ze hry Donkey Kong, a snaživým hráčům se jistě podaří odemknout i charaktery z nekonečné série Final Fantasy. Každý má samozřejmě odlišné atributy. Zatímco Mario je ve všem průměrný, v ničem nevyniká, ale ani nezaostává, takový otylý gorilák Donkey sice střílí jako Alexander Ovečkin, ale díky jeho neohrabanosti a malé výdrži ho snadno připravíte a kotouč a provedete rychlý protiútok.

Naštěstí byli vývojáři dostatečně prozřetelní a vynasnažili se v rámci možností nabourat občasný stereotyp hry, a proto hráče na každém hřišti čekají nějaká nepříjemná překvapení. Sem tam může na některých hřištích vaši snahu podlamovat přítomnost duchů, v hokeji mohou z ničeho nic zmizet brankáři, a ve vybíjené se třeba najednou začne nejrůznějším způsobem deformovat herní plocha, takže neopatrní hráči vypadnou ze hry. Doslova.

Doplatí opět na slabší grafiku?

Grafika her na Wiičku je neustále kritizována snad všemi hráči. Stojí za ní fakt, že ve své podstatě reálně nejde o konzoli další generace. V případě Mariova sportovního mixu naopak považuji grafiku za lepší průměr, jelikož vykreslovat čtyři postavičky zároveň pro konzoli není až takový problém.

Někomu se může zdát lehce rozmazaná, ale podle mě perfektně dolaďuje komiksovou atmosféru. Snad si troufnu i tvrdit, že lepší grafika by hru více vzdalovala od tradičního mariovského pojetí a nebylo by to ono.

Ovládání je vyřešeno velice elegantně. Nejlepší hratelnosti dosáhnete v případě, že vlastníte kombinaci klasického Wii controlleru a nunchucku. Nunchuck sice nutně nepotřebujete, klasický ovladač můžete otočit o 90% stupňů podobně jako třeba u námi nedávno recenzované hry Kirbys Epic Yarn, ale ani zdaleka nedosáhnete tak perfektní hratelnosti.

Jak hodnotíme?

Mario Sports Mix je zábavná hra, která si na nic nehraje. Pořádně ji doceníte převážně ve více hráčích, kdy se z ní stává jeden z nejzábavnějších titulů. Pokud nemáte v plánu přijímat návštěvy a organizovat divoké párty a nehodláte hrát online, počítejte s poměrně krátkou herní dobou. Perfektní hratelnost, staří známí a zajímavé herní prostředí.

Mario Sports Mix

Výrobce: Square enix

Vydavatel: Nintendo

Distributor: Conquest ent.

Cena: 1299 Kč

Hodnocení: ***75%

Klady: Postavy, Hokej, Prostředí

Zápory: Singleplayer brzy omrzí, jen 4 sporty, pro někoho příliš arkádovité

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Mario Sports Mix. Dvojice instalatérů znovudobývá konzoli Wii

Hide picture