Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Ms Splosion Man. Poznejte svět barevnější než Jamajská vlajka

Tadeáš Kubů

Tadeáš Kubů

15. 8. 2011

OBR: Ms Splosion Man 1!Xbox 360!Xbox Live Arcade nabízí spousty letních her za velice přijatelné ceny. Ms Splosion Man z dílny studia Twisted Pixel je jedna z nich. Je tato explosivní plošinovka ta pravá zábava na deštivé letní dny?

OBR: Ms Splosion Man 2

Jako bomba si i naše hrdinka už vybrala svůj cíl, zdroj: Ms Splosion Man

Mnoho z nás hledá v tomto deštivém nečasu nějakou pořádnou zábavu a služba Xbox Live Arcade se snaží na tuto poptávku odpovídat spoustou letních pecek. Ms Splosion Man je pokračováním hry Splosion Man oceněné v roce 2009 mnoha cenami a je opravdu bombou mezi ostatními, proč?

Příběh nehledejte, hudbu neposlouchejte, grafika vše vynahradí

První čím se snaží vývojáři zaujmout hráče je příběh. Postavička, za kterou hrajete je přítelkyně hrdiny předchozího dílu a děj samotný je velice jednoduchý. Výbušná slečna hledá svého druha, který byl unesen vědci, a bylo na něm experimentováno.

Jak se k němu dostat? Přesně pro to poslouží krátké instruktážní video, ve kterém se na dvou postavičkách dozvíte co a jak zdolávat. Smutným faktem je, že již toto video předznamenává to, že humor je v této hře spíš prvoplánový a občas se do smíchu spíš budete nutit.

Hledáte nástupce série Tomb Raider? Čtěte recenzi hry Uncharted!

Zmínit také musím hudební podklad celé hry, který není zrovna z toho nejlepšího těsta. Hudba sice je svižná a energická, takže hře odpovídá, ale stejnou melodii uslyšíte někdy tak často, že si raději televizi ztlumíte a to stejné uděláte i hlavní postavičce s jejími opakujícími se hláškami.

OBR: Ms Splosion Man 3

Hop sem hop tam a najednou je všechno pryč, zajímavé

Naštěstí vše zachraňuje do určité míry grafika. Veškeré exteriéry, interiéry, pozadí, samotná postavička, to vše je vykresleno barevně a detailně a vzhledem k tempu jakým budete hru probíhat si ani nevšimnete, jestli někde chybí pixel, nebo jinde zase přebývá.

Hop Bum Bum Bum Hop a zase dokola

To jsou asi tak jediná slova, která použijete, pokud budete někomu vysvětlovat jak se Ms Splosion Man hraje. Ovládání je opravdu jednoduché. K pohybu používat levý joystick, pravým hýbete kamerou a jediný další možný pohyb, který můžete učinit je výskok.

Divíte se, kam se podělo BUM? To je právě onen výskok, neboť nejste jen tak nějaká obyčejná žena, ale jste experiment a právě jedině výbuchy se můžete a musíte pohybovat dál a působit škodu v řadách protivníků.

OBR: Ms Splosion Man 4

U bossů promačkáte tlačítka až na druhou stranu ovladače

Při jednom výskoku můžete navázat na původní výbuch ještě další dva za letu. Poté musíte dopadnout, sjet po stěně nebo doslova odpálit nějaký ten barel, aby byla možné použít výbuchy znovu.

Aby se Ms Splosion Man nestala pouhou plošinovkou s mnohonásobnými skoky, najdete ve hře spoustu maličkostí, jako jsou výbušné barely mnoha druhů a barev, které hlavní hrdinku odhodí přes půl obrazovky. Postavy, do kterých se budete moct vtělit a bránit se tak před lasery a další.

Systém budete hledat marně

Ve většině her je obvyklé, že se v průběhu hry postupně zvyšuje úroveň hry a hádanky se stávají s přibývajícími levely obtížnější. Ne tak v této hře. Vývojáři z nějakého nepochopitelného důvodu moc neuvažovali při tvorbě hádanek, takže se může lehce stát, že se zaseknete hned v druhé úrovni.

OBR: Ms Splosion Man 5

Nejvíc zabrat dávají hopsavé fáze, kdy nevíte co přijde jako další překážka

Proč? Jednotlivé puzzly sice jsou logické a po třech až čtyřech pokusech zjistíte jak se dostat skrz. Ovšem někdy je mezi dvěma checkpointy nasázeno tolik těchto malých překážek, že než se naučíte v pravou chvíli vybuchovat, vydržíte u jedné úrovně nedobrovolně klidně až půl hodiny.

Skákačka a temná atmosféra v jedné hře. Přesně to je Limbo!

Čeho se není potřeba bát je monotónnost, protože v každém levelu jsou připravené další nové překážky a hádanky a v tomto směru je rozhodně nad čím žhavit mozkové závity. Třešničkou jsou pak souboje s bossy, které jsou komplikované tak akorát.

Kromě souboje s bossy jednotlivých světů pak budete moct využít v každém kole možnost, kterou nabízí hra samotná. Budete moct jednoduše skočit k dalšímu checkpointu, pokud tu danou hádanku prostě už nebudete mít chuť řešit. Jediné o co přijdete budou body.

Multiplayer je jiný level

I vývojáři Ms Splosion Man pochopili, že bez slušného MP není hra atraktivní a tak si dali záležet, aby stál za to a rozhodně se jim to povedlo. Prvním pozitivním bodem je fakt, že levely v multiplayeru jsou úplně jiné, než ty singleplayerové.

OBR: Ms Splosion Man 6

Občas se nepřátelé ani ničit nemusí, zničí se navzájem sami

Navíc s kamarádem či kamarádkou můžete explozemi odrážet toho druhého, což společné s mnoha novými herními mechanismy dodává hře dalších plnohodnotných 50 úrovní. Kromě nových úrovní se pak logicky dočkáte i nového konce hry.

Navíc nemusíte doufat jenom v to, že sejdete se kamarádem u jedné konzole. Hra jde samozřejmě hrát i přes síť a multiplayer nabízí hru až pro 4 hráče.

Verdikt

Přes všechny možné maličkosti, které mě tlačily kritizovat tuto hru celou dobu, je nutné konstatovat, že každá z chyb, ať už se jedná o místy příliš těžké hádanky, nebo monotónní hudbu a hlášky hlavní hrdiny, tak všechny tyto chyby jsou vynahrazeny opravdu návykovou hratelností, která nedovolí ovladači opustit vaše ruce.

Navíc hra samotná nabízí možnost úrovně přeskakovat, takže když ten či onen level bude moc obtížný síly, budete moct jednoduše přeskočit, a to ušetří mnoho ovladačů vztekem vychozených okny. Navíc za cenu  800 bodů, tedy přibližně něco přes 200 korun, je nabídka úrovní obrovská a poskytne více než 10 až 15 hodin času zábavy, dvojnásobek pokud najdete parťáka pro MP.

Žánr: Akční
Vývojář: Twisted Pixel Studio
Distributor: Microsoft Game Studios
Multiplayer: Ano
Platforma: Xbox 360
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 800 bodů

Hodnocení: *** 80%

  • Klady: tempo, návyková hratelnost, mnoho levelů, alternativní konec pro MP, možnost přeskakovat levely
  • Zápory: postava bez vývoje, příliš obtížné hádanky, velká vzdálenost mezi jednotlivými checkpointy, hudba

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Ms Splosion Man. Poznejte svět barevnější než Jamajská vlajka

Hide picture