Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Steel Diver. Vyzkoušejte si roli kapitána ponorky

Šimon Kolář

Šimon Kolář

4. 9. 2011

OBR.: Sestřelování nepřátel!Nintendo 3DS!Záplava Nintenda 3DS jednoduchými hříčkami pokračuje. Steel Dive si rozhodně na komplexní titul nehraje, přesto je nečekaně návykový.

OBR.: Útok z hlubin na loď

Křižník - potopeno zdroj: distributor hry

Steel Diver pro Nintendo 3DS patří k těm originálnějším titulům pro tento handheld, alespoň co se týče jeho tematického zaměření. Zatímco bojovky, plošinovky, závodní hry a i třeba letecké hry patří do již stabilní palety žánrů, hra, kde se hráč dostane ke kormidlu ponorky, je v herním světě spíše zřídkavým jevem.

Sledujte také náš speciál Válka konzolí!

Ale aby nedošlo k mýlce, je třeba uvést na pravou míru, že zmiňovaný titul rozhodně není nijak sofistikovaným simulátorem ovládání ponorky. Jak už jsme tak trochu u Nintenda 3DS zvyklí, jedná se spíše o drobnou hříčku, která se snaží těžit z jednoduché, ale chytlavé hratelnosti.

Moře volá

Příběhová kampaň sestává z deseti různých misí. Před každou z nich si hráč může zvolit ze tří různých ponorek. Zatímco malá je daleko svižnější, velká neohrabaná vydrží mnohem více nepřátelských zásahů. No a ta třetí je takový tradiční univerzální kompromis.

Se svojí ponorkou pak povětšinou musí hráč proplout daným levelem a cestou zneškodnit nepřátelská plavidla. Celá hra je velmi schematická, a dění pod hladinou je neustále zabíráno z boku, přičemž ponorka se může pohybovat pouze ve dvourozměrném spektru.

OBR.: Plavba kolem potopeného vraku

Na svých plavbách hráč narazí na leccos

Svým konceptem se tak hodně blíží ke starým arkádovým klasikám, kde se pouze letělo s raketkou zleva doprava a sestřelovali se nepřátelské letouny.

Zvyšte rychlost na 40 uzlů, důstojníku

Klíčovým rozdílem je tu ale ovládání. Ponorku ve hře totiž neovládáte přímo, ale na spodním dotykovém displeji handheldu určujete důležité atributy plavby. To znamená rychlost, hloubku v jaké se ponorka plaví, a směr, kterým míří. Mezi jednotlivými atributy je třeba neustále přepínat a ovládání tím skutečně vzbuzuje dojem, že je hráč velitelem bitevní ponorky.

Podívejte se na nejjasnější supernovu v době jejího výbuchu!

Hraní je i díky tomuto ovládacímu konceptu opravdu návykové a zážitek je nečekaně osvěžující, i přesto, že se jedná v podstatě o trochu lepší flashovku. Bohužel desítka misí uteče až příliš rychle a poté už ve hře není žádné větší vyžití.

Jsou tu sice ještě minihry, z nichž některé jsou celkem povedené (například takové torpédování nepřátelských lodí), ani to však nezamaskuje fakt, že je hra zoufale krátká.

Přesto, že grafika je opravdu velmi jednoduchá, není hra rozhodně ošklivá. Naopak, díky kreslené stylizaci je vizuálně hodně přitažlivá a tento styl se také výborně hodí k odlehčené náladě celé hry. Bohužel 3D efekt v tomto případě nehraje žádnou větší roli a pořádně je využit hlavně v minihře, kdy hráč sleduje okolí periskopem z pohledu vlastních očí.

Verdikt

First-party tituly od samotného Nintenda jsou zatím vesměs všechny hodně podobné. Steel Diver se koncepčně hodně blíží takovému Pilotwing Resorts, které jsme nedávno recenzovali. Jedná se o zábavnou jednohubku, která ovšem těží pouze z několika málo zábavných prvků.

Je to sice návykové, ale kvůli krátké hrací době a nedostatku zábavného obsahu více připomíná nějakou hru na mobilní telefon než regulérní titul.

Steel Diver

Žánr: Arkáda
Vývojář: Nintendo
Distributor: Conquest
Multiplayer: Ne
Platforma: Nintendo 3DS
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 1 199 Kč

Hodnocení: *** 50 %

  • Klady: návyková hratelnost, zajímavé ovládání, grafická stylizace
  • Zápory: příliš krátké, málo obohacujících prvků

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Steel Diver. Vyzkoušejte si roli kapitána ponorky

Hide picture