Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Tiger Woods PGA Tour 12: Masters. Staňte se králem golfových hřišť

Marek Jedinák

Marek Jedinák

17. 4. 2011

Jeden z nejhonosnějších sportů opět dorazil ve virtuální podobě na počítače a herní konzole. Povedený balanc mezi arkádou a simulací posunul celý zážitek zase o něco dál. Odnesete si s sebou ze hřiště slavné Zelené sako?

Foto: Tiger Woods na hřišti San Antonio

Přestože velikánova tvář zmizela z obalu hry, stále je jedním z klíčových prvků hry Zdroj: EA.com

Zatím nejnovější pokračování každoročně vycházející sportovní hry sklízí nečekané úspěchy. Výrobci se podařilo zajistit licenci nejprestižnějšího světového turnaje Masters, na což podle všeho zákazníci slyší. Již teď jde o nejprodávanější kousek celé série. Jakých změn, mimo samolepku Masters, doznal oproti svým předchůdcům tento díl?

Novinky a změny

Inovací je ve hře poskrovnu, nicméně fandové PGA Tour je pravděpodobně ocení. Snad poprvé v celé sérii hráče doprovází asistent, který poskytuje tipy a rady na správné zásahy. Může se zdát, že jde ve své podstatě jen o drobnou kosmetickou úpravu, nicméně opak je pravdou.

Nejde jen o běžného vodonoše, ale o parťáka, jenž v případě nouze propočítá pravděpodobnosti úspěchu zásahu, a poskytne tak před odpalem klíčové informace. Caddyho triky jsou poměrně užitečné, a co je důležitější, s každým odehraným turnajem se zlepšují.

Foto: asistent při golfu

S caddym bude hráč tvořit nerozlučnou dvojici

Během hlavní kampaně (mód kariéry) lze postavu záměrně trénovat v režimu Course, který prostřednictvím hráči nabízí různé drobné golfové questy, jejichž absolvováním postupně získáváte zkušenosti. Postupné nabírání zkušeností tedy není jen formalitkou, nýbrž skutečně užitečnou záležitostí. Největším přínosem je samozřejmě certifikace nejprestižnějšího světového golfového turnaje.

Díky ní si konečně zahrajeme na těch nejlepších světových hřištích, jakým je třeba opravdu dokonale zpracované Augusta National. Pochopitelně nemohou chybět slavná jména v čele se skandály ověnčenými Tigerem Woodsem.

Myšleno bylo i na opravdu skalní fanoušky, takže ve hře nechybí možnost drobného historického exkurzu. Budete mít tedy příležitost po vzoru golfových hvězd a legend odehrát míčky z téměř beznadějných situací, jako tomu bylo právě v jejich případě.

Drobných zlepšení se dočkala také grafika, kterou bych ohodnotil jako výrazně nadprůměrnou. Animace postav jsou zpracované, jak bývá u sportovních her od EA zvykem, velice slušně. Golfová hřiště a okolní příroda také, ale rozhodně nejde o žádný zázrak typu Crysis 2 nebo Battlefield 3.

Hratelnost

Je podstatné uvést, že se titul (námi testovaný na konzoli Xbox 360) ovládá pouze pomocí klasického controlleru, pohybový ovladač Kinect bohužel není podporován. Majitelé Xboxů jsou tedy oproti kolegům s PlayStationy a Wiičkami ochuzeni o věrohodnější zážitek.

Tiger Woods na PS move

Hra má na každé konzoli trochu jiné ovládání

Nutné je zmínit, že i tak je ovládání celkem povedené a hlavně realistické. Odpal probíhá podobně jako například střelba v hokejové sérii NHL. Levou páčku tedy nejprve přitáhnete k sobě, a poté ji škubnutím přesunete do opačného směru.

Musím zmínit, že umístění odpalu není úplná sranda. I drobné vychýlení hráčova prstu bude mít veliký dopad na trajektorii letu míčku. Nejprve by si tedy každý měl hru pořádně osahat.

Simulace nebo arkáda?

Balanc mezi realitou a příjemnou arkádou je vyvážený na jedničku. Zapomeňte tedy na to, že míček proletí korunami stromů a z vysoké trávy jej odpálíte jako nic. Okolní terén působí realistickým dojmem a hra má opravdu povedenou fyziku. Míček se zkrátka chová velice přirozeně.

Atmosféra jednotlivých her, doprovázených opravdu kvalitním hudebním doprovodem, je vskutku fantastická. V jednom z módů, během kterého se musíte z floutka účastnícího se lokálních turnajů vypracovat na světovou jedničku, se během postupného zvyšování renomé kolem hráče objevuje stále větší množství přihlížejících fanoušků.

S růstem schopností začnete přitahovat pozornost sponzorů, takže si sáhnete na kvalitnější vybavení a pořádně se oblečete. Na výběr je celá řada světoznámých sportovních značek. Každý správný golfista totiž musí dbát i o vlastní zevnějšek.

Autoři podobně jako v případě hry s tématikou boxu Fight Night Champion do budoucna slibují podporu formou nového stahovatelného obsahu. Fanoušci se tedy mohou těšit na nějaké ty nové oděvy, hřiště a další vychytávky.

Verdikt

PGA Tour 12: Masters je povedená hra, která se snaži najít kompromis mezi golfovým hráčem a obyčejným laikem. Vyniká kvalitním soundtrackem, poměrně slušnou grafikou, hustou atmosférou a sází na nálepku nejslavnějšího golfového turnaje.

Pokud s herním golfem nemáte zkušenosti, nejprve doporučuji zahrát si demo. Je to totiž jako s červeným vínem. Nejprve do něj musíte dorůst a dozrát.

Tiger Woods PGA Tour 12: Masters

Výrobce a Vydavatel: Electronics Arts

Platformy: PS3, Xbox 360, Wii, Iphone,

Multiplayer: Ano

Lokalizace: NE

Doporučená cena: Next-gen konzole (1 399 Kč)

 

Hodnocení: 80%

Klady:

  • Certifikace Masters
  • Přítomnost asistenta
  • Věrohodnost fyzikálních zákonů

Zápory:

  • Příliš úzkoprofilové zaměření
  • Některá DLC již mohla být součástí hry

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Tiger Woods PGA Tour 12: Masters. Staňte se králem golfových hřišť

Hide picture