Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Recenze hry Total War: Shogun 2. Poctivá dávka kvalitní zábavy pro stratégy

Jakub Bilko

Jakub Bilko

25. 3. 2011

Vítejte v historickém exkurzu, který vás zavede do dávného a překrásného Japonska, kde se stateční samurajové s kodexem bušido v krvi a mocným válečným řevem pouštějí do velkých bitev za čest a slávu. Čeká vás dlouhá výprava za postem šóguna, kterou si na mou duši užijete.

Shogun 2 - střet armád

Kavalerie je jako živelná Tsunami, Zdroj: totalwar.com/shogun2

Série Total War je zárukou kvalitních počinů strategického žánru. Pod její zbrojí se skrývá mnoho hodin pravé strategické zábavy, která fanouškům žánru přinášela jakousi satisfakci v podobě historických ražení. Jednou jsme zavítali do Svaté říše římské, jindy do napoleonských válek. Po vzoru úspěšného prvního dílu se ovšem podíváme zpět do Japonska, do 16. století. Nyní je tedy ten správný čas oprášit taktické buňky.

Honba za šógunátem

Jakožto japonský vojevůdce, o kterém se v širém okolí příliš neví, byste jistě rádi získali moc a uznání. K tomu vám dopomůže válečné tažení za jediným cílem, postem šóguna. Mimo to je ještě nutné mít pod svou kontrolou určitý počet provincií, ten se liší podle zvolené délky kampaně. Zatímco v krátké kampani musíme ovládnout 25 provincií, v dlouhé se jejich počet vyšplhá na 60.

Na začátku hry si zvolíte jeden z devíti klanů. Krom rozdílné startovní polohy či náboženství je každý klan obdarován určitými výhodami. Ty spočívají například ve větší produkci farem, snížených nákladech na údržbu armády, levnějším budování hradů a opravování nebo možnosti vycvičit vylepšené jednotky v řadách katana samurajů, kavalerie, nindžů nebo válečných mnichů. Tak či onak, na začátku máte jen jednu provincii, to značí, že vás čeká spousta práce.

Shogun 2 - tahový režim

Tahový režim

Hra opět probíhá ve dvou režimech. Tahový globální režim, ve kterém budete trávit čas budováním, přesouváním armád, napadáním provincií a samozřejmě dohlížením na správný chod vaší společnosti. Druhým režimem jsou velkolepé real-timeové bitvy, kde se vaše armády střetnou s nepřáteli, ať už na pevné zemi nebo na moři. Každopádně není vždy nutné pouštět se do real-timeových bitev. Ve hře je totiž možnost nechat počítačem přepočítat výsledek, tím byste se ovšem připravili o ten válečný rachot a napětí s každým padlým vojákem.

V některých chvílích se ovšem ono automatické vyhodnocení bitvy vybízí. Když vás před bitvou ukazátor převahy informuje o jasném vítězství, není důvod se zbytečně pouštět do bitvy, kterou máte jasně vyhranou. Zkrátíte si tím čas. Krom samotného válčení si musíte hlídat další sounáležitosti. Je třeba udržovat stabilní ekonomiku, veřejný pořádek, přísun potravy i loajalitu generálů. K udržení stabilního obratu je dobré uzavřít s některým z velké škály klanů obchodní partnerství.

Dvakrát měř, jednou řež

I když je nutné zabírat provincie, což se samozřejmě neobejde bez válčení, není dobré být v konfliktu s celým Japonskem. Čas od času tedy budete klikat na tlačítko diplomacie, pomocí kterého můžete s ostatními klany vyjednávat. Někdy stačí pouze navrhnout mír, jindy jde do tuhého a znepřátelený klan uspokojíte jedině velkou sadou nabídek jako dočasný (nebo neomezený) pohyb jeho jednotek přes vaše provincie, peněžní poplatek nebo případný sňatek.

Shogun 2 - katapult

Chlapi, hlavně pozor na ty stromy

Pakliže klan požaduje příliš, můžete se pomocí protinabídek dopracovat ke kompromisu, který potěší obě strany. Vše funguje i opačně a někdy se právě vy stanete tím, ke komu příjdou prosby o mír. S ostatními klany lze také uzavírat spojenectví, která vám můžou pomoci při válčení. Pochopitelně nemůžete uzavřít spojeneckou alianci s klanem, jehož spojenec je vaším nepřítelem. Když se vám ovšem podaří přesvědčit klan o spojenectví, můžete si vyžádat jeho podporu ve válce nebo jej přímo požádat o zapojení do válečného konfliktu.

Na koho ovšem diplomacie neplatí jsou rebelové. Jedná se o vzbouřené obyvatele vaší nespokojené provincie. Stačí nechat hrad prázdný nebo v něm mít jen malou trošku armády, a troufalí obyvatelé kvůli nedostatečné autoritě rychle využijí situace, která může skončit ovládnutím hradu, tedy ztrátou provincie. Slabý veřejný pořádek může být také následkem příliš vysokých daní nebo nedostatku potravy.

Daně lze samozřejmě libovolně měnit. Pakliže je morálka nějaké provincie opravdu špatná, je zde možnost odproštění od daní, tím se vám ovšem sníží peněžní obrat, který může jít posléze i do mínusu. Pro dostatečný přísun potravy je dobré upgradovat farmy a pro rychlejší obchodování obchodní cesty.

Shogun 2 - loďstvo

Tajfun na moři

V tahovém režimu se také nachází tlačítko mastery of arts. Jedná se o rozsáhlý strom vylepšení, který se větví na dvě části. Bushido neboli umění boje, jež se zabývá vylepšováním vlastností vojska a Way of Chi, ve kterém je kladen důraz na správu provincií a nenásilné akce. Záleží čistě na vás, jakým směrem se vydáte.

Do bitvy!

K tomu, abyste byli schopni velkého střetu s nepřítelem, kde se po vašem vítězství objeví na globální mapě memoriální pomník, musíte vybudovat dostatečně rozsáhlé vojsko. Zpočátku se budete muset spokojit pouze se zástupy klasických Ashigaru bojovníků. Postupem času, jak upgradujete či stavíte nové budovy, navyšuje se různorodost jednotek. Takže později přibydou například lehké kavalerie, katana samuraj, samurajští lučištníci nebo třeba obléhací stroje. Není nad to trochu pocuchat armádu nepřítele střelbou z katapultů.

Mezi další jednotky patří generálové, kteří tvoří důležitou roli v bitvě. Nejenže dokáží inspirovat vojsko, ale díky stromu schopností můžete armádě pod vedením tohoto generála dodat několik výhod. Další důležitou jednotkou, kterou lze šikovně využít na tahové mapě, je nindža. Ten dokáže sabotovat nepřátelský hrad otevřením bran nebo armádu, která se blíží na vaši provincii se pozdržet. Podobně jako u generála má i nindža strom schopností, který slouží k vylepšování. Také není od věci používat duchovní. Mniši dokáží svým řečnickým uměním povzbudit armádu a naopak snížit morálku nepřátelské armády.

Shogun 2 - střet armád

Po boji to vypadá podobně, spousta jich však leží

Samotné bitvy vypadají moc hezky. Animace jednotlivých vojáků se různí, takže nevypadají jako pouhé loutky. I tady se vyplatí taktizování. Lučištníci jsou určitě nebezpečnější, když útočí z vrcholku nějakého kopce. Kavalerie, která se na vás z dálky řítí, je zranitelná, pakliže na ni namíříte kopí. Umělá inteligence není špatná, ale občas dělá nepochopitelné seky. Tím mám na mysli zběsilý úprk armády, která je v přesile. Vypadá to komicky, a to zejména tehdy, když nepřátelé vylezou po vaší hradbě a automaticky utíkají hlavní branou ven.

I když válečná ražení na moři nepřinášejí tolik zábavy, hrozně hezky se na ně kouká. Spousta vojáků zběsile pobíhajících po palubě, odletávající třísky z trupu lodi a nakonec moře zahalené hustým kouřem. Zajímavým prvkem je nalodění se na soupeřovu loď, kdy připlujete ze strany, přitáhnete loď k sobě a vojáci na ni přeskáčí. Dále se stačí koukat, jak na palubě nepřátelské lodi probíhají jatka.

Pakliže dohrajete kampaň, můžete si ještě vyzkoušet několik předefinovaných historických bitev nebo si vytvořit bitvu vlastní, kde si sami nastavíte počty jednotek. Herní dobu ještě prodlužuje multiplayer. Ten zahrnuje mód Avatar Conquest, ve kterém si vytvoříte vlastního avatara, vlajku se znakem a následně můžete prozkoumávat Japonsko a nalézat živé vojevůdce, kteří se s vámi jistě rádi střetnou.

Verdikt

Parádní strategická záležitost, které se toho moc vytknout nedá. Strategickým hlavám přináší komplexní zábavu v podobě četného taktizování, smlouvání i dobývání. Vše je zkrášleno hezkým a stylisticky laděným audiovizuálním zpracováním. Máte-li strategie rádi, nezbývá mi nic jiného, než vřele doporučit.

Název: Total War: Shogun 2

Žánr: Strategie

Vývojář: Creative Assembly

Distributor: Sega/Comgad

Multiplayer: Ano

Platformy: PC

Česká lokalizace: Titulky

Doporučená cena: 1 199 Kč

Hodnocení: *** 90%

Klady:

velkolepé bitvy

komplexní strategický systém

audiovizuální zpracování

Zápory:

hardwarová náročnost

občasné seky umělé inteligence

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze hry Total War: Shogun 2. Poctivá dávka kvalitní zábavy pro stratégy

Hide picture