Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Hunger Games. Nové Stmívání je reality show o pobíhání v lese

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

23. 3. 2012

Když se z knižní trilogie stane kult, proč nevyrýžovat ještě nějaký ten dolar navíc na filmových verzích? Přesně tímto způsobem uvažovali hollywoodští mamonáři a trh uvedl epickou dvou a půl hodinovou sci-fi podívanou, ve které se běhá po lese.

A jedeme pěkně zhurta. Úvodní voiceover načrtne lehce postapokalyptický svět jménem Panem, který byl v minulosti zmítán válkou, jež ho rozdělila na dvanáct distriktů. Jedni si žijí v blahobytu, jiní pojídají kytičky na louce, všichni ale musí rok co rok vyslat do boje na život a na smrt dvojici mladíčků. Proč? Protože to stojí v jakési smlouvě, která ukončila válku. Hladové hry – jak se zápolení říká – splňují všechny atributy reality show. Dočkáme se partičky lidí v uzavřeném prostoru, kteří si půjdou po krku.

Knižní trilogie Hunger Games vzešla z pera spisovatelky Suzanne Collinsové. Ta na originální zápletku přišla při znuděném přepínání televizních kanálů. Hned za sebou jí hrací bedýnka nabídla drsný dokument z války a klasickou reality show. Autorka se rozhodla oba motivy spojit a navrch přidala i několik sci-fi prvků. Výsledkem je jedna ze světově nejpopulárnějších knižních sérií. Poučení? Koukejte na televizi a spisovatelská sláva vás nemine.

Zápletka jako střižená pro řádně krvavé béčko v sobě překvapivě ukrývá příběh o lásce, předstírané lásce a boji za svobodu utlačovaných. Už knižní předloha byla srovnávána s jinou kultovní sérií pro mladé, ve které šaškuje upír Edward a jeho neupíří kamarádka Bella. Filmové verze obou příběhů si jsou ale na míle vzdálené. Hunger Games se sice snaží cílit na stejně staré publikum, vyžaduje od něj ale aspoň částečné zapnutí mozkových závitů.

Hrála jsem v X-Menech, kdo je víc? Zdroj: distributor filmu

Celý koncept reality show, kterým je film rámován, dodává navíc i jinak romanticky přepáleným scénám. Hrdinové mají za úkol jediné – navzájem se pozabíjet. Kdo přežije, vyhrál. Jenže jde také o uspokojení diváckých choutek. Brutalita a krev nestačí, všichni chtějí romantiku a srdceryvný osud dvou outsiderů, kteří ke štěstí přišli.

Očima Nely Christovové: „Záměrem tvůrců Hunger Games bylo poukázat na bezohlednost reality show, kterým jde o popcornovou zábavu a hlavně o peníze. To, že v podstatě dělají to samé, je už věc jiná, hlavní je přece příběh! A ten občas dokáže být cynický.“

„Pokud házíte Jennifer Lawrence do jednoho pytle s průměrnou Kristen Stewart, asi budete překvapeni jejím skvěle zahraným kalkulem, se kterým předstírá zamilovanost zkrátka proto, že to obecenstvo vyžaduje. Hunger Games sice můžete považovat za nástupce Stmívání plného klišé, pohledných tvářiček a laciných emocí, ale takhle zkrátka dělá komerci Hollywood.“

Hodnocení: 3***

V televizi je možné všechno, hlavní je sledovanost. Pohádková zamilovanost ústřední dvojice tak v prvním plánu působí příšerně, na pohled druhý – při zapojení celého konceptu reality show – ale má svůj smysl. Tam, kde by běžný divák čekal ztrátu kytičky, film překvapivě funguje. Znalci knižní předlohy samozřejmě budou o něco spokojenější, i nečtenáři ale nebudou mít se sledováním dějové linky sebemenší problém.

[youtube_660]mfmrPu43DF8[/youtube_660]

Výživná stopáž dává prostor pro vybudování solidního mytologického základu a motivace jednotlivých charakterů. Bohužel ale dvě a půl hodiny snese jen málokterá sci-fi. Závěrečná půlhodinka pak ve výsledku působí jen jako nastavovaná kaše, uměle vykonstruovaná do otevřeného závěru, který dává neomezený prostor pro pokračování.

Herci vpřed!

Sympatický na Hunger Games je také fakt, že se do popředí nesnaží tlačit uslzenou romanci, alespoň v první polovině. Všechny zamilované motivy jsou naznačovány jen decentně, o to více pak zamrzí milostná sprcha v závěru. Jasně, pořád jsme v reality show, pomocná tvůrčí berlička ale nespasí všechno.

Na rozdíl od Stmívání dostali tvůrci na starost o třídu lepší herecké osazenstvo, stejně tak jako rozpočet. Jennifer Lawrence byla svého času nominována na Oscara za excelentní výkon ve Winters Bone a i v odlehčené zábavě pro teenagery dokazuje, že obstojně odehraje téměř vše. Chytrým tahem bylo angažování Woodyho Harrelsona, jehož patent na poloopilé vidlácké mentory je jednoduše obdivuhodný.

Lid versus Woody Harrelson.

Audiovizuální kabátek, do kterého je celá dějová kostra zabalená, je slušným standardem, balancujícím na hraně mezi pompézní papundeklovou grandiózností a nechutným počítačovým blivajzem. Až příliš často je využíván klasický postup velkého trikového uvozovacího záběru, následovaného dialogovou scénou v malé místnosti, která celkem stála přibližně 150 korun.

Stopáž Satanského tanga škodí

Snímek tak sráží do kolen přestřelená stopáž a celková nevyváženost. První polovina je příjemným překvapením, které vzbuzuje velká očekávání. Ta jsou ale zchlazena utahaným závěrem, který namísto gradace jen vyšumí do prázdna. Pokud se po dvou hodinách dojíždí na neutrál, nevěstí to nic dobrého.

Fanoušci knižní předlohy ale nemají co řešit, pravděpodobně už v ruce svírají vstupenky z předprodeje a nemohou se dočkat dne premiéry. Předlohy neznalý divák ale s Hunger Games také nešlápne vedle. Odměnou mu bude lehce nadprůměrná podívaná, která sice v hlavě příliš dlouho nezůstane, při sledování ale nudí jen minimálně.

Hunger Games

Sci-fi / Drama / Thriller / Akční
USA, 2012, 142 minut

Režie: Gary Ross
Hrají: Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Lenny Kravitz, Brooke Bundy, Mackenzie Lintz, Alexander Ludwig

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Hunger Games. Nové Stmívání je reality show o pobíhání v lese

Hide picture