Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Jak nedostat infarkt poradí svérázným způsobem desková hra

Petra Vlková

Petra Vlková

9. 5. 2012

Málokdo si v životě nepřipustí ani stín obavy z infarktu. Nato se tento zabiják bohužel objevuje příliš často, podobně jako jiné svinstvo zvané civilizační choroby. Originální návod k prevenci však nabízí desková hra Jak nedostat infarkt.

Takové ty běžné rady, jak se vyhnout infarktu, asi každý už minimálně jednou slyšel. Ono se to také moc hezky říká: jez zdravěji, víc sportuj a nestresuj se. Vysvětlení, proč praktická realizace pokulhává, by bylo na dlouho. Změnit životní styl nejde jen tak, s deskovou hrou Infarkt od společnosti Efko to však lze dobře trénovat.

Ono jedincům ani nic jiného nezbývá než se snažit alespoň ve hře žít zdravě. V opačném případě totiž v deskovce dlouho nepřežijí, a tím pádem ani nezvítězí. Život zde utíká rapidní rychlostí a než se člověk stačí rozkoukat, ukazatele zdraví se mu vyšplhají na kritické body. Neduhům se prakticky nedá vyhnout. Jakmile si hráč úspěšně zvýší úroveň zdraví v jedné oblasti, v jiných se mu stav okamžitě zhorší. Nakonec ho může dorazit pouhé kafíčko u souseda.

Obsah krabice od Infarktu. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Hráči mají u sebe svou desku zvolené barvy, na níž se nachází šest různých stupnic s body od nuly do deseti. Soupeři si pomocí šedivých žetonů posouvají hladiny zdraví a sledují konkrétně cholesterol, krevní tlak, obezitu, depresi, cukrovku a rakovinu. Dosáhne-li hráč v jedné z oblastí bodu deset, vypadává ze hry a spoluhráči mu už mohou maximálně přispět na pohřeb. Pouze na obezitu se neumírá, ale její pěstování se beztak nevyplácí, protože výrazně přispívá ke zhoršení zdraví jinde.

Svůj deskový osud naleznou jedinci na skládacím centrálním plánu. Nejprve se musí vypořádat s různými událostmi dne jakožto modrými kartami a pak dle svého uvážení a možností rozmísťují své tři figurky na místa známá z reálného světa. Mohou si zajít zlepšit náladu a kondičku do fitka, směňovat zboží na trhu či si nakoupit něco v supermarketu nebo v lékárně. Jenže zadarmo kuře nehrabe ani tady, takže čas od času se musí hráči obtěžovat ještě do práce pro penízky. Ale pozor, zaměstnání působí velmi depresivně, takže neradno to s tou docházkou přehánět.

Samozřejmě tu nechybí ani sladký domov, balzám na nervy. Zde můžou jedinci jednoduše odpočívat, dát si něco dobrého k snědku nebo uspořádat party pro sousedy. Ideální příležitost jak se zbavit nezdravých potravin, případně i soupeřů ve hře.

Dva druhy zabijáků nemocí nejen ve hře Infarkt.

Pokud nabídka vyžití nestačí, mohou do hry jedinci zahrnout některé rozšíření, nebo rovnou všech pět. Konkrétně bar, rodinu, kariéru, černý trh a zálety v podobě milence(ky) nebo vykřičeného domu. A pokud by se to někomu stále zdálo málo, nabízí se ještě záhrobní verze hry, kdy do jejího průběhu zasahují soupeři deskově in memoriam.

Proti velkému strašákovi zvanému omrzení se deskovka vyzbrojila dostatečnou variantností a počáteční zaujetí spolehlivě zajišťuje název a pointa hry. Přívlastky zajímavé a originální se deskovce Jak nedostat infarkt nedají upřít.

Pochvalu zaslouží také zpracování, neotřelý tvar krabice a celková grafika. Krásně se na první pohled pozná charakter karet i jejich účinky, přičemž to, co nenapoví symboly, velmi jasně vysvětlují pravidla. Autoři ani trochu nepřeháněli, když je nazvali přehlednými. Dají se pochopit hned na první pokus, za což lze hře připsat další významné plus.

Ze zmíněného grafického hlediska však vyvolává poněkud rozpačitý dojem krabice. Obalu vévodí fotografie výrazně nalíčené zdravotní sestřičky s hlubokým výstřihem a pusou otevřenou dokořán. I obdélníková forma krabice v konečném důsledku přispívá k tomu, že by si hru kdekdo mohl splést s erotickou pomůckou pro pány. Volba vzhledu sice nepostrádá jistou originalitu, ale rozhodně působí klamavě, a to žádnému výrobku nedělá dobré jméno.

Karty událostí mají různou povahu i účinek.

V deskovce naleznou hráči názvy hned ve třech jazycích. Na kartách jsou dané situace a komodity napsané zvlášť anglicky, česky a německy, takže si jedinci nenásilnou formou procvičí či rozšíří své znalosti.

To by nemělo chybu v případě, že by nebyl nejvýraznější a na prvním místě název anglický. Ten český se proti němu doslova krčí pod ním. Někomu to nemusí vadit vůbec, jinému to může asociovat znak protektorátu, kdy měly též přednost názvy v cizím jazyku. Snaha o expandování na zahraniční trh se dá lehce pochopit. Už méně však to, proč výtisky pro Čechy na první pohled neodpovídají místu určení, a zvláště od společnosti, jež se představuje jako tradiční český výrobce.

Asi pro každou hru znamená minus, když se účel míjí s účinkem. Deskovka Infarkt už na krabici slibuje humor a zábavu, skvělou volbu na party. Jenže v praxi se ukazuje, že nadějný princip, názvy a grafika hry stále jen stěží odlehčují vážnost tématu. Příliš nepomáhá ani to, že na každé z desek najdou hráči obličej a jméno smyšlené postavy, k níž si mohou všechny ty nemoci a strasti vztáhnout. Většina lidí je zvyklá mluvit ve stylu a ty, přičemž řeči jako: z velké deprese jsem se oběsil, asi málokoho opravdu pobaví, byť se jedná o hru.

Hostům na party jen to nejlepší.

Zahrnutí rakoviny se také nezdá příliš šťastnou volbou. Snadno se stane, že se hráči budou neustále vyhýbat třeba jen hloupému povýšení v práci, a vůbec všem dalším kartám, jež tuto hodnotu pomyslně zvyšují, což nejspíše nebyl původní záměr autorů. Zkrátka jde o opravdu příliš ožehavé téma, s nímž v praxi může mít dost lidí ošklivé zkušenosti.

Těžko říci, jestli by pomohly veselejší obrázky, názvy nebo nějaké jiné změny. Každopádně se zde vysoká sázka na vzájemnou interakci hráčů nevyplácí, protože k vyvolání pohodové atmosféry sama o sobě zdaleka nestačí.

Ale kdoví. Třebas nejsou všichni takoví cimprlichové a kvality hry Jak nedostat infarkt náležitě ocení, respektive si je nenechají zastřít negativy.

Název hry: Infarkt, Jak nedostat infarkt
Typ hry: Společenská, desková, party
Výrobce: Efko
Doporučená cena: 500 Kč
Počet hráčů: 2–5
Hrací doba: 30–60 min
Doporučený věk: 13+

Hodnocení: *** (60 %)

Klady:
Originální tematika a zpracování
Inspiruje k zdravému životnímu stylu
Obsahuje několik rozšíření
Přehledná pravidla
Procvičuje cizí jazyky

Zápory:
Nedostatečně odlehčuje vážnost tématu
Přednostně psaná v anglickém jazyce
Klamavý obal

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jak nedostat infarkt poradí svérázným způsobem desková hra

Hide picture