Menu
FANZINE.cz
Filmové recenze

RECENZE: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic vás dostanou drsnými hláškami

Nela Christovová

Nela Christovová

26. 2. 2013

V záplavě snímků aspirujících na Oscara se do českých kin prodralo i jedno pořádně krvavé béčko. A musíme uznat, že po všech těch vypjatých dramatech jde o příjemnou změnu.

Příběh o perníkové chaloupce slýcháme už odmalička. Tatínek odvedl Jeníčka s Mařenkou do lesa, kde je uprostřed noci nechal napospas svému osudu. A také ježibabě, které se zachtělo urožnit si k snídani dětskou pečeni. Co nám ale rodiče zatajili, bylo pokračování příběhu poté, co mazaní sourozenci šoupli babu do pece.

Možná by snímek dopadl o poznání hůř, kdyby se ho neujal evropský režisér. Původem Nor Tommy Wirkola vnesl do čarodějné vyvražďovačky spoustu černého humoru. Ten ostatně projevil i v jiném béčku Mrtvý sníh, který ale kritici spíš ztrhali, než pochválili. Tentokrát se ale poučil a z připitomělého námětu udělal slušnou oddechovku.

Jak prozrazuje už název filmu, z obou jsou teď ostřílení lovci čarodějnic, kteří putují z města do města, navlečení do těsných kožených oblečků a s opravdu vytuněným kvérem. A i když těmhle drsňákům táhne na třicet, stále se nechávají oslovovat „Jeníčku“ a „Mařenko“, což tak akorát vyvolává salvy smíchu.

FOTO: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Jeníček s Mařenkou za ty roky trochu přibrali a zdrsněli. Zdroj: Bontonfilm

Za tenhle vtipný detail ale můžeme poděkovat naší pohádkové tradici, kterou se distributor rozhodl dodržovat. Přeci jenom originální jména Hansel a Gretel zní o kapku drsněji. A počkejte si, jak asi budou tyhle zdrobněliny znít v českém dabingu.

Zběsilá zápletka vás nenechá ani mrknout

Norský režisér Tommy Wirkola klasickou pohádku rozšířil a doplnil o slušnou porci brutálních okamžiků. Sourozenci ztvárnění Jeremym Rennerem a Gemmou Arterton tentokrát mají za úkol zachránit děti, které čarodějnice unášejí z okolí Augšpurku. A když už budou ve městě, tak se mají pokusit i rozpustit jejich obávaný sabat.

Po dobrém to ale nepůjde a charismatické dvojici herců to pěkně šlape. Uvidíte čarodějnice rozsekané, rozstřílené, upálené, dekapitované a naporcované na plátky, přesto se o filmu nedá hovořit jako o hororu. Na druhou stranu, zápletka je na to přihlouplá dost, navíc plná logických lapsů.

video
play-sharp-fill

Takové detaily, jako že se ve středověku asi opravdu nesetkáme se šípomety a kulomety, ale tvůrcům rádi odpustíme. Ve finále totiž nejde zase tolik o příběh, jako o vizuální podívanou. A ta se Wirkolovi vydařila na výbornou. Speciální efekty navíc podtrhují originální masky čarodějnic a kostýmy v gothic stylu.

Pavlína NouzováOčima Pavlíny Nouzové: Občas, zvlášť během oscarových klání, je potřeba v kině vypnout. Jednoduše si sednout do křesla a nechat si hlavou projet pořádnou dávku klystýru, protože není úplně možné stále dokola sledovat vycizelovaná dramata a biografie. A v tu chvíli přichází na scénu Jeníček a Mařenka. Pokud máte rádi hektolitry krve, rozšlapávání hlav či fantasy znásilňování klasických pohádek, jste tu správně.

Dočkáte se všeho zmíněného plus roztomilé narážky na Twilight. Jen je škoda, že když už nám je předložena správně debilní vyvražďovačka čarodějnic, alespoň to mohlo být plné drsných hlášek. Těch je tu totiž příliš málo na podobný film.

Hodnocení: 3***

Příběh je navíc sestříhán ve zběsilém tempu, takže nedoporučujeme příliš mrkat, mohli byste přehlédnout nějaký příběhotvorný detail. Režisér Wirkola jenom málokdy polevuje na rychlosti, čemuž odpovídá i nadupaný soundtrack, v němž se mísí symfonická hudba s ostřejšími peckami. Na rozdíl od podobně laděného Van Helsinga, kterému nepomohl už ani výborný soundtrack Alana Silvestriho, tak jde o celkem povedenou fantasy komedii. Koneckonců víc se od ní stejně nedalo čekat.

FOTO: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Před čarodějnicemi vás ochrání svěcená kulka.

Díky snímku Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic už tedy známe celý osud slavné dvojice. Pokud ale pohádku hodláte vyprávět mladším patnácti let, doporučujeme i dál zůstat u původní, children friendly verze.

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic (Hansel and Gretel: Witch Hunters), Akční / Horor / Fantasy, USA / Německo, 2013, 83 min, Režie: Tommy Wirkola, Hrají: Gemma Arterton, Jeremy Renner, Famke Janssen, Peter Stormare, Ingrid Bolsø Berdal, Zoë Bell, Derek Mears, Thomas Mann, Pihla Viitala, Joanna Kulig, Robin Atkin Downes, Rainer Bock, Bjørn Sundquist, Thomas Scharff, Sebastian Hülk, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic vás dostanou drsnými hláškami

Hide picture