Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Jiří Rys bojuje s upíry a jejich pohůnky In Nomine Sanguinis

Olga Buriánková

Olga Buriánková

16. 11. 2014

George to skončil u SAS. Dílem proto, že ve zdraví přežíval moc dlouho, dílem kvůli podivnému emailu. Dávná láska ho poprosila o záchranu rozvětveného příbuzenstva milujícího steaky. Hodně krvavé. Jenže doma na něj čeká zubaté a vražedné překvapení.

In Nomine Sanguinis bojuje za sebe i své blízké. Zdroj: výřez knižní obálky.

In Nomine Sanguinis bojuje za sebe i své blízké. Zdroj: výřez knižní obálky.

Nadmíru úspěšný a populární autor tuzemské fantastiky Miroslav Žamboch je, k radosti milovníků akční žánrové literatury, celkem plodný autor. Jeho poslední román klasické fantasy Ve službách klanu vyšel začátkem roku 2013, upíří městská fantasy In visio extremis o necelý rok dříve. A právě její hrdina Mathias Majer se objeví také v knize In Nomine Sanguinis (Ve jménu krve).

Stejně jako zmiňovaný krvesaj, i v nejnovější Žambochově knize je hlavní postava ne tak docela lidská – Oziáš Jiří Rys. K plejádě autorových hrdinů se přidává nováček, který si však nezadá s žádným kolegou. Po vzoru svých předchůdců i on suverénně přežívá vlastní smrt, bojuje s drtivou přesilou a ještě stihne zachraňovat ženy v nesnázích.

Miroslav Žamboch

Je jedním z nejpopulárnějších autorů fantastického žánru posledních doby. První povídka mu vyšla v roce 1995, po roce 2000 následovala první kniha. Poté začal s pravidelným přísunem adrenalinových příběhů v kterémkoli z fantastických žánrů. Počínaje většinovou klasickou fantasy přes tu městskou až po science-fiction či vše uvedené říznuté hororem.

Více v profilu

Upíři nebo kožoměnci, pokaždé je to drsná akčňárna

Oziáš Jiří Rys (George Maybach Frederickson) už pár desetiletí bojuje u britských speciálních jednotek. Jenže už to není ono. Email v mrtvé schránce ho přesvědčí, aby se vrátil domů do Čech. Bývalka Evelyn jej prosí o pomoc. V rodném městě po ní však není ani stopy. Zmizel odtud každý s příliš blízkým vztahem ke zvěři. I zvěřině. Masu. I krvi. Staří, mladí, muži, ženy i děti s talentem k proměně jsou pryč. Jediným vodítkem jsou otisky pneumatik a fakt, že se Jiřího pokusili zabít. A zas a znovu. Naštěstí mu v pátrání pomáhá sexy upírka, vyděšená exmilenka i dodavatel zbraní. Jenže proti němu stojí tým upířích lovců a lidí. Začíná štvanice beskydskými lesy. Ale Jiřímu nestačí jen uprchnout. Musí najít svoje lidi. Nebo jednoduše umřít.

In Nomine Sanguinis. Zdroj: obálka knihy.

In Nomine Sanguinis. Zdroj: obálka knihy.

Další adrenalinový úlet z prostředí České kotliny

Miroslav Žamboch je autor bezesporu zkušený a jeho literární styl je na tom stále lépe. Milovníci jeho tvorby, očekávající další příběh nadupaný akcí, si při četbě In Nomine jistě budou moci potěšeně mnout ruce již od první stránky. A zatímco budou listovat některou další končetinou, snad si mimoděk vzpomenou i na plejádu dalších autorových děl a jejich hrdinů.

Nečeká je ale realita magie a pseudo středověkých kulis klasické fantasy (známé z příběhů o Koniášovi, Baklym, Maverickovi či Ducattim), ale zůstanou v prostředí současné české urban fantasy (kde se odehrává román Líheň nebo Visio in extremis).

Ta se osvědčila díky faktu, že čtenáři tento žánr milují, použité kulisy důvěrně znají a mohou se s nimi identifikovat. Dalším plusem je, že v novém příběhu potkají i některé staré známé, protože In Nomine dost volně navazuje na Visio (napoví temná a krvavá obálka, latinský název i sympatický upíří bojovník v textu).

Rychlost není zárukou úspěchu, ale pomůže

Žambochovo charakteristické závratné tempo vyprávění, podpořené i minimalistickým vnitřním dělením, drsní hrdinové, nebezpečné zápletky a smrtelné nebezpečí okořeněné beznadějným úkolem – to vše milovníci fantastiky i autora zvláště čekají a znají již z jeho dřívějších svazků. Hlavně ve Visiu ubíhá děj závratnou rychlostí.

A stejné je to v In Nomine. Dramatické, velkoryse pojaté akční scény, brutální souboje a nakládačky, mrtvoly i nemrtví zamořující české lesy, střelné zbraně nejrůznějších ráží a kadencí – každá drobnost zvyšující napětí se zde najde. Díky tomu čtenáři bez dechu hltají stále další stránky, nestíhají počítat intriky či pasti, zlikvidované protivníky Jiřího Rysa a … A nic.

Oběti v týmu hlavního bojovníka, přes veškeré úsilí záporných hrdinů, prakticky nejsou. In Nomine je docela pusté místo, protože hlavních i vedlejších postav se v příběhu nenajde nijak mnoho (i když ty jsou dost uvěřitelné a pohnutky některých tak nejisté, že se nevyhnou podezření). Proto není žádoucí ani možné, aby jich ubývalo tak rychle jako na straně protivníků.

Většina příběhu totiž sestává z pronásledování Oziáše Rysa, což je napínavé, zajímavé a zábavné, ale čeho je moc… Honička by potřebovala trochu zredukovat (o něco méně pobíhání po lesích) nebo zahustit (přizvat další postavy, propracovat psychologii nebo zpestřit jejich motivy a vztahy).

I když jde o veskrze akční příběh, ke zvýšení autentičnosti proložené prvotřídní vojenskou terminologií a sympatickými dějovými zvraty, má i pár chybiček. Mnoho autorových fanoušků je nepokrytě nadšeno jeho novou knihou, na nic si nestěžují a bez výhrad hltají každé její písmenko.

Čtenáře o něco kritičtější napadne, že nebýt uvedených detailů, které povedené vyprávění poněkud snižují a přispívají k pocitu, že mohlo být i lépe, bylo by In Nomine prvotřídní fantastikou. Takhle je možné Žambochovu novinku zařadit spíše „jen“ mezi nadprůměrnou tuzemskou literární produkci.

Bez ohledu na tyto drobnosti, jde v knize In Nomine Sanguinis o skvělé čtení a fanoušci jistě ocení možnost potkat se s dalším dílem nečekané série. Díky tomu mohou doufat, že příště budou hlavní hrdinové spolupracovat o dost intenzivněji. Po již představených paranormálních hrdinech je otázka, kdo bude ústřední postavou v potenciálním pokračování.

Název: In Nomine Sanguinis. Autor: Miroslav Žamboch. Nakladatel: Triton, 2014. Počet stran: 264. Doporučená cena: 279, zlevněno e-shop-  195 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Jiří Rys bojuje s upíry a jejich pohůnky In Nomine Sanguinis

Hide picture