Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

Recenze: Karetní hra Bobří banda. Bobři jsou dobří!

Redakce

Redakce

13. 5. 2010

Víte to, že bobři mají vynikající paměť? A jak jste na tom vy? Myslíte, že zapamatovat si pár karet není žádný těžký úkol?

Bobří banda - balení, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Karetní hry jsou oblíbeným zpestřením hráčského života pro jejich jednoduchost, rychlou hrací dobu a nenáročnost. Hra Bobří banda nabízí první dva z těchto parametrů, ale nečekejte od ní relaxační zábavu, jedná se totiž o nápor na paměť.

Po světě se tato hra v různých variantách pohybuje už od roku 1997, přičemž už o rok dříve byla oceněna volbou Mensa Select. Původní verzi nazvanou Rat-a-Tat Cat vymysleli Ann a Monty Stamblerovi. V roce 2002 se v zahraničí dočkala znovuvydání firmou Amigo. Nyní ji firma Albi uvádí na český trh a my si ji dnes společně pořádně prohlédneme.

Bobří banda - odkrytí karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Malinká krabička skrývá pochopitelně především 66 karet, které jsou líbivě malované a určitě na první pohled zaujmou. Většina balíčku na sobě nese obrázky bobrů a myší v nejrůznějších pozicích a především velkou číslovku, která představuje bodovou hodnotu karty. Čísla naleznete v rozmezí nula až devět bodů. Kromě nich objevíte v balíčku také čtyři druhy akčních karet, o nichž si povíme později.

Kromě hlavního zdroje zábavy naleznete na dně malé zelené krabičky ještě pravidla a především zapisovací notýsek na výsledky. Papírků je dostatek pro mnoho počátečních partií a samozřejmě není problém si ho okopírovat do dalších soupeření. Obsahuje pěknou černobílou grafiku včetně vodotisku s bobrem a názvem s hry v záhlaví, ale přitom si zachovává přehlednost a užitečnost pro zaznamenávání bodového skóre.

Bobří banda - rozehraná hra, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Zde je na čase zmínit velmi důležitý fakt, kterým se hra Bobří banda liší od reality. V našem světě se většinou větší rovná lepší, ovšem zde to neplatí. Vítězí hráč, jehož součet bodů na kartách před ním bude nejnižší, respektive ten, který dosáhne nejnižšího součtu v řadě po sobě jdoucích partií.

Bobří banda se totiž hraje na několik kol, jako většina podobných rychlovek. Na začátku každého z nich dostanou hráči čtyři náhodně vylosované karty, které si rozloží před sebe rubem nahoru. Podívat se mohou však pouze na dvě krajní karty a pouze jednou. Musí si tedy dobře zapamatovat, jaké hodnoty na kartách jsou.

Bobří banda - akční karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

V další fázi kola se soupeři postupně střídají. Kdykoliv jsou na tahu, mohou provést několik úkonů. Nejčastějším případem bude dolíznutí nové kartičky z balíčku. Tentokrát se můžete na její hodnotu podívat, a pokud se vám hodí, můžete ji zaměnit za některou z před vámi ležících. Často se tak můžete zbavit nechtěné vysoké číslice, nebo prostě vystrnadit ze stolu některou z karet, jejichž hodnotu nevíte a máte strach, že by mohlo jít o vysoké číslo.

Při výměně se však musíte spoléhat na svoji paměť, protože na kartu, za kterou měníte, se smíte podívat až ve chvíli, kdy ji odkládáte.

Lízat však nemusíte pouze z dobíracího balíčku, ale můžete si vzít dokonce i kartičku z hromádky odkládací. Snadno se můžete dostat i k nízké kartě, pokud hráč před vámi špatně určil místo, na němž chce kartu vyměnit nebo měnil takzvaně naslepo.

Bobří banda - vyhodnocení kola, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Ve hře jsou navíc akční karty, které nabízejí sadu dalších speciálních činností. Nejpříjemnější je špionážní kartička, která umožní podívat se na jednu vaši kartu a připomenout si nebo objevit její hodnotu. Jiná kartička s obrázkem dvou bobrů, z nichž jeden stojí druhému na ramenou, umožní líznout z dobíracího balíčku kartu a buď si ji ponechat, nebo odložit a líznout si ještě druhou.

Další akční karta obstarává výměnu s některým ze spoluhráčů. V tomto případě přehodíte jednu ze svých karet za kteroukoliv z karet soupeřových. Tato možnost hře dává naprosto novou dimenzi, protože pokud víte, že hráč zrovna tuto kartu vyměnil, mohl by tam mít příznivě nízké číslo. Ale co když blafoval?

Bobří banda - zápisník a krabička, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Nejnapínavější fakt na celé hře je, že není pevně stanovený konec jednotlivých kol. Ten totiž určují samotní hráči. Kdykoliv si některý z nich myslí, že má před sebou dostatečně nízkou kombinaci karet, může ohlásit konec kola. Ostatní dva hráči mají poslední možnost odehrát jeden tah, a pak už následuje fáze odhalení.

V případě, že některému z hráčů zůstane na stole ležet akční karta, musí ji vyměnit za horní kartu z dobíracího balíčku. Na závěr kola všichni hráči sečtou hodnoty svých karet, zapíšou hodnoty do bločku, kartičky zamíchají a vše je připraveno na novou partii.

Bobří banda - myš, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Karty představují nekončící příběh o souboji mezi bobry a jejich nepřítelem, myší. Symbolicky na kartičkách s vyšším číslem vítězí myšák, ale jak se blížíte hodnotě nula, získávají bobři převahu.

Hra nabízí spoustu zajímavé interakce mezi hráči, což ji činí napínavou od začátku do konce. Klade velmi vysoké nároky na paměť, protože ačkoliv se může zdát úkol udržet přehled o všech kartách a jejich hodnotách jednoduchý, ve skutečnosti to tak snadné není a neustále se měnící hodnoty vám to nijak neusnadňují. Často dochází k omylům a přehmatům a nikdy není jasné, kdo vyhraje.

Bobří banda - karty, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

S hrou uspějete u dětí, ale stejně tak přinese zábavu i na uvolněnější párty. Můžete si ji užít v rodinném kruhu nebo s bobry nechat jen tak dovádět svoje ratolesti. Bobří banda prostě plní všechny úkoly, které dostává karetní hra na svá bedra. Je zdrojem třeskuté zábavy, čas u ní rychle plyne a přitom partie netrvají déle než několik minut. Jedná se o výtečnou investici, která vaši peněženku ani na moc nepřijde. Ale dávejte si pozor na svoje ego, děti mají tendenci v této hře vynikat!

Název hry: Bobří banda
Typ hry: karetní
Výrobce: Amigo Spiele, Albi
Distributor pro ČR: Albi (albi.cz)
Cena: 299 Kč
Počet hráčů: 2-6
Hrací doba: 20 minut
Doporučený věk: od 6 let

Hodnocení: **** (4,1 / 5)

Klady:
+ vyvážený mix náhody, strategie a paměti
+ kolo končí na popud hráčů
+ napětí
+ neustále se měnící karty
+ cena
+ party hra

Zápory:
– pro někoho možná příliš dětské

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Karetní hra Bobří banda. Bobři jsou dobří!

Hide picture