Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Karetní hra Ve jménu krále vyzývá rytíře na souboje

Petra Vlková

Petra Vlková

7. 11. 2012

Stát se na chvíli chrabrým rytířem, vypůjčit si Merlinovu křišťálovou kouli, korunu krále Artuše, či dokonce slavný meč Excalibur. To vše nově umožňuje karetní hra od Albi, Ve jménu krále.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hra-ve-jmenu-krale/|width=660]

Tomu, kdo má rád fantasy, staré legendy a řinčení mečů, se nyní rozšířily možnosti vyžití. Nemusí to jen sledovat v televizi a číst o tom v knížkách. Může si sám na rytíře kulatého stolu zahrát. Tím teď není myšleno v divadelních nebo jiných představeních, či v počítačové hře. Ale třeba doma nebo na cestách s karetní hrou Ve jménu krále, za níž stojí společnost Albi.

Existují karetní hry s něčím navíc, například s žetony, plastovými kameny či přesýpacími hodinami. V tomto případě však jde o úplně obyčejnou sadu karet. O balíček, jenž se vejde do malé krabičky a velice snadno se schová mezi dalšími věcmi na výlety. Pochopitelně nechybí ještě pravidla, jež co do zabrání místa nestojí ani za řeč. Ačkoli pokud by se s nimi přeci jen nechtěl někdo tahat a rozbalovat je, jejich srozumitelné shrnutí najde též na kartách, konkrétně na šesti přehledových.

Přehledové karty připomínají hráčům možnosti., Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Bezpochyby nejpočetnější karetní skupinu zastávají meče. Ať již klasické na pozadí čtyřech různých barev, nebo Excalibury, jež se pyšní zeleným rámováním. To patří mezi jeden z rozlišovacích znaků, jenž ovšem spolu s ostatními nepůsobí dost výrazně. Zvláště během prvních partií nemusí hráči hned poznat, který meč je obyčejný a který ne. Hodně zmatku způsobí též podobně tmavý podklad, podobné stuhy v rozích, stejné tvary čepelí i jejich odlesky. Člověk se musí opravdu zaměřit na detaily, aby se dokázal zorientovat.

Dá se pochopit, že se k této tematice příliš křiklavé a svítící barvy nehodí. Výrazná fádnost a tmavá monotónnost však oku také zrovna nelahodí. Ale dejme tomu, že jde o věc subjektivní. Každopádně lze jen těžko popřít, že malé rozpětí barev přispívá k dalším rizikům popletení. V základní paletě si asi každý představí vedle červené a modré ještě zelenou a žlutou. Tady namísto nich sedí více popis jakési lesní vedle brčálové.

Ale zpátky k tématu a principu hry. Každý zde soupeří s každým a snaží se získat co nejvíce pytlů zlata a vyhrát co nejvíce soubojů. Bez útoků se partie neobejde. Ať tedy jde ve skutečnosti o nejlepší kamarády, ve hře jedinci napadají ty druhé tak, aby se pokud možno neubránili. Někdy na to stačí pouhý švih, jindy se přikročí i k zákeřnému bodnutí zezadu. Nakonec vítězí ten, kdo nasbírá nejvíce bodů za zlato, koruny a meče.

V praxi funguje útok tak, že hráči vyloží různé sady mečů. Od dvou různých, přes tři stejné, čtyři různé a nebo až pět stejných. To se rovná zmíněnému bodnutí zezadu, proti němuž není obrany. V jiných případech se však bránit lze. Buď hráč útok zablokuje s pomocí štítů nebo Excaliburu, nebo jej alespoň odrazí s použitím totožných mečů.

Relikvie jsou ve hře často velkými pomocníky.

A neradno zapomínat na zbylé relikvie, tedy na korunu krále Artuše a na Merlinovu křišťálovou kouli. Ty spolu s těžko porazitelným Excaliburem přináší hráčům jisté výhody. S koulí může jedinec učinit jednu speciální akci navíc, a to ze tří různých možností, s korunou pak dokonce jednu akci z pěti. Jde například o získání nových karet z různých zdrojů, o další plusové body či o určitý náskok.

Hra Ve jménu krále vyžaduje, aby se do ní člověk nejprve dostal. Pak si ji teprve může plně užít a docenit širokou škálu tahů a příležitostí k taktizování. Pochopení pravidel a adaptaci do značné míry ulehčují zmíněné přehledové karty. Záleží tedy dost na strategických schopnostech, a trošku i na štěstí.

Rozhodně lze vyzdvihnout skladnost, lehkost, rychlost hry a její malou náročnost na přípravu. Zároveň se mohou hráči těšit na zajímavou tematiku, procvičení strategie, taktiky a  variantnost. Celkovou zábavnost příliš nenarušuje ani zmíněné grafické provedení, ani jiný nešvar.

Tohle vše na konci hry vynáší bodový zisk.

Negativně by někdo mohl vnímat to, že karty jsou poměrně dlouho cítit specifickým pachem novoty a fakt, že se hra vyrobila v Číně. Tuto volbu nelze zrovna pochválit bez ohledu na to, jak moc zapříčiňuje onen nepříjemný pach. Jistě na tom není Česká republika ještě tak špatně, aby postrádala dostupný polygrafický průmysl. Ačkoli tímto stylem by jej pro nedostatek odbytu brzy postrádat mohla.

Co více dodat. Principem a obsahově hra udatné rytíře jistě nezklame. Tak tedy vzhůru do zábavy ve jménu krále.

Název hry: Ve jménu krále
Typ hry: Karetní, společenská, rodinná, taktická
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 279 Kč
Počet hráčů: 2 – 6
Hrací doba: 30 min
Doporučený věk: 10 +

Hodnocení: **** 80 %

Klady:
Zajímavá fantasy tematika
Rychlost, spád hry
Přehledně shrnutá pravidla na kartách
Skladnost, lehkost
Velká variabilita tahů
Procvičuje taktiku a strategii

Zápory:
Fádní a matoucí grafika
Dlouhotrvající pach novoty
Vyrobeno v Číně

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Karetní hra Ve jménu krále vyzývá rytíře na souboje

Hide picture