Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Karetní hra Zvířata napovídá, jak zvítězit – mysli a spojuj

Petra Vlková

Petra Vlková

15. 8. 2012

Máloco představuje tak vděčné téma jako zvířata. Rozmanitost musí být, avšak čím větší výběr, tím těžší břemeno volby. Snadná pomoc pro toho, kdo hledá zábavu a vědomosti. Najde je v karetní hře Zvířata – mysli a spojuj.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/karetni-hra-zvirata/|width=660]

Tematiku zvířat už si vypůjčilo mnoho her, ať již v ryze poznávacím nebo jiném smyslu. Karetní Zvířata z edice mysli a spojuj, jež vydává společnosti Albi, spadají do té první kategorie. Ačkoli jednotlivé karty neobsahují mnoho informací, v konečném důsledku člověku slušně rozšíří obzory. A to na stejném principu jako hry Lidské tělo nebo Vesmír.

Jde o neustálé kombinování, vršení kupek a dodržování dvou základních pravidel. Vždy se v paklu musí pravidelně střídat popisné karty s obrázkovými a nikdy nelze na hromádku odhodit kartu, jež logicky nekoresponduje s poslední vyloženou. Pokud si hráči nejsou jistí, zda na sebe informace dobře navazují a dávají smysl, mohou kdykoli nahlédnout do klíče správných odpovědí.

Kdepak podobnost čistě náhodná. Foto: Petra Vlková, Fanzine.cz

Vyhrává ten, komu jako prvnímu nezbydou žádné karty na ruce. Občas mohou být k vítězství nápomocny speciální kartičky s názvy nový start a super start. Ty řeší zdánlivě bezvýchodné situace a rozšiřují možnosti, kam dál odkládat karty. Se super startem může hráč pro jednou vyložit naráz i několik karet z ruky, pokud na sebe opět logicky navazují. Každopádně čím déle partie trvá, tím více odkládacích hromádek v ní může vzniknout.

Z části záleží na štěstí, z části na vědomostech a bystrosti soupeřů. Doba hraní se tudíž velice různí a může trvat pár minut i dobrou půl hodinku a více. Ve spoustě věcí se Zvířata shodují se zmíněnou karetní hrou Lidské tělo, ať už se jedná o kladné stránky, či ty záporné.

Negativ naštěstí není mnoho. Jde opět o ne zcela praktické řešení popisných karet, respektive o nevhodné umístění jejich nápisů uprostřed. Ať si hráč srovná karty v ruce jakýmkoli způsobem, většinu z nich naráz nepřečte a musí tudíž v průběhu partie neustále přesouvat a upravovat pořadí.

O systému hry leccos napoví i zadní strana obalu

Podobně jako mohou v Lidském těle hráči po chvíli začít proklínat kategorii vede krev, ve Zvířatech se jim nejspíše nezavděčí takoví obojživelníci. V obou případech spočívá problém v tom, že k dané oblasti náleží příliš málo karet, jež soupeřům začnou dříve či později překážet v ruce. Ke zmíněným obojživelníkům lze přiřadit pouhé dvě karty, což se jeví jako nedomyšlený tah. Nejspíše by bylo spravedlivější, a vzhledem k průběhu hry efektivnější, kdyby měly všechny karty zhruba stejné odbytiště. Říše zvířat si těžko může stěžovat na nedostatek a malou rozmanitost fauny.

Nutno však podotknout, že to, co lze Lidskému tělu pochválit, náleží i Zvířatům. Patří sem šikovné a praktické otevírání krabičky, skladnost, téměř nulová náročnost na přípravu, a v neposlední řadě jednoduchý, ale vydařený systém hry. Ač se to nemusí na první pohled zdát, hra člověka nenásilně přiměje neustále přemýšlet a velice snadno ho strhne. V rámci snahy o nejrychlejší zbavení se karet se spoluhráči hodně nasmějí, ať již například při podsouvání křídel savcům či plovacích blán ptákům.

Na otázku, zda mají Zvířata něco, co Lidské tělo nemá, existuje jednoznačná odpověď. Mají. Zatímco v Lidském těle se nacházejí na obrázkových kartách pouhé učebnicové kresby orgánů, kostí a dalších částí, v karetní hře Zvířata má fauna reálnou podobu díky využití hezkých fotografií. Těžko tuto absenci Lidskému tělu zazlívat, zde by fotečky nejspíše nebyly tím pravým ořechovým. Každopádně u zvířat lze toto ztvárnění jedině ocenit.

Nový start a super start pomáhají uniknout z bezvýchodné situace

Karetní hra Zvířata se hodí na cesty i na doma, pro partii s rodinou i s přáteli. Celkově je zpracovaná natolik šikovně a poutavě, že i přes svých pár nedostatků se suverénně může řadit mezi hry, jež člověk neuklidí někam do skříně na dobu neurčitou, ale naopak po nich rád opětovně sáhne.

Název hry: Zvířata – Mysli a spojuj
Typ hry: Karetní, vzdělávací, rodinná, společenská
Výrobce: Albi
Doporučená cena: 279 Kč
Počet hráčů: 1 – 8
Hrací doba: 15 + min
Doporučený věk: 7 +

Hodnocení: **** 90%

Klady:
Velká chytlavost, zábavnost
Spád hry
Fotografie zvířat
Podporuje myšlení, rozšiřuje přehled
Skladnost
Snadná příprava, vhodná na cesty

Zápory:
Obsahová nerovnováha
Nepraktické rozvržení textu u karet

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Karetní hra Zvířata napovídá, jak zvítězit – mysli a spojuj

Hide picture