Menu
FANZINE.cz

RECENZE: Kick-Ass 2. Nešikovný superhrdina se vrací drsný a nabušený

Nela Christovová

Nela Christovová

26. 8. 2013

Na filmová plátna se vrací ten nejmíň fyzicky zdatný, šikovný a smělý akční hrdina všech dob. Kick-Ass se opět chystá někomu nakopat zadek a tentokrát bere svoje poslání fakt vážně. Je to ale ještě vůbec legrace?

Odpověď není úplně jednoznačná. Čemu jsme se smáli během prvního Kick-Asse? Naprosté levosti, s jakou hlavní hrdina Dave Lizewski (Aaron Taylor-Johnson) potíral zločin v rodném městě. Matematicky řečeno, součet hlášek, nešťastných karambolů a počtu zlomených kostí, které mu přivodili padouši, byl přímo úměrný jeho divácké oblibě.

Dave z Kick-Ass 2 je ale jiný. Na začátku sice spustí známou písničku o tom, jak strašně se nudí, a tak se znovu navlékne do těsného zeleného oblečku. A dost nepřekvapivě opět pohoří. Dál už ale tohle dějové déja vu z prvního dílu nepokračuje.

Kick-Ass totiž nabral svalovou hmotu a začal trénovat bojové sporty, protože chce být opravdovým superhrdinou. Jeho osobní trenérkou se stala roztomiloučká Hit Girl (Chloë Grace Moretz), která za těch pár let dospěla… A vyspěla, ale to pochopitelně neznamená, že už nedokáže zabít člověka jeho vlastním prstem.

Kdo je vlastně hrdina?

O tom, kdo je v Kick-Assově světě opravdovým superhrdinou, jsme se přesvědčili už v prvním díle. Na tom se nic nezměnilo, a tak i pokračování filmu natočeného podle slavné komiksové předlohy Kick-Ass 2: Balls to the Wall je vlastně jen špatně pojmenovaným čekáním na Hit Girl. Kde se objeví, tam začíná jízda.

video
play-sharp-fill

Už jen proto by si Hit Girl zasloužila vlastní spin-off, kde by se vypořádala s vnitřními démony a hlavně se smrtí supertaťky Big Daddyho, který na konci prvního dílu zemřel krutou smrtí. O dívku se od té doby stará rodinný přítel Marcus (Morris Chestnut), kterému se kdovíproč nelíbí představa, že by Mindy místo psaní úkolů mlátila po ulicích feťáky.

Ani tentokrát nechybí další bizarní postavičky, maskované v kostýmech superhrdinů. Vévodí jím drsný plukovník Pravdoláska (v originále pojmenovaný Stars and Stripes – těžko říct, v čem jeli překladatelé, když vymýšleli český ekvivalent), který si je všechny vycvičí k obrazu svému a jednotku nazve Věčná spravedlnost. A to jen proto, abychom se mohli bavit nad tím, jak banda tlusťochů, fňukalů a zženštilců nakope zadek desetkrát drsnějším padouchům.

Ostatně Jim Carrey, který ztvárnil svérázného plukovníka Pravdolásku, se později nechal slyšet, že je na jeho vkus film příliš brutální, a distancoval se od něj. Což od člověka, který si v Masce dokázal z nafukovacího balónku umotat funkční samopal, zní dost zvláštně. A vlastně i lákavě.

Místo hlášek procítěné projevy

Druhé půlce filmu ale začne docházet humor. Není divu, když se režisér Jeff Wadlow rozhodl nejít ve šlépějích svého předchůdce Matthewa Vaughna a naopak brnká na vážnější strunu. Jak s dozvíme, být hrdinou už není jenom cool věc, musíte počítat i s následky. Fanoušci procítěných projevů budou chrochtat blahem a my ostatní si užijeme následující krvavou jízdu, která se odehrává v mnohem zběsilejším tempu než první díl.

FOTO: Kick-Ass 2

Na scénu se vrací Chris D’Angelo, tentokrát s přezdívkou Motherfucker. Netřeba nic dodávat.

Efektní honičky, bitky a přestřelky čím dál víc připomínají typické akčňáky, tenhle dojem ale vzápětí shodí třeba explicitní blicí scéna. Zatímco v prvním, relativně ještě mírumilovném díle byste na takovou scénu nevěřícně zírali, tentokrát nad ní možná jen mávnete rukou. Násilí a vulgarit všeho druhu je tu jednoduše přehršel.

Jeff Wadlow zkrátka nedosahuje režisérských kvalit Matthewa Vaughna (který raději kývl na natáčení nových X-Menů), přesto dokázal se ctí navázat na první díl. Akorát jako by si nemohl vybrat, jaký žánr bude filmu dominovat, a tak pro jistotu přidal od každého trochu. Výsledek neurazí, ale po závěrečných titulcích asi nepoběžíte k pokladně pro další lístek.

Verdikt Nely Christovové:

Kick-Ass 2 v mnohém kopíruje první díl z roku 2010 a je z něj cítit dávka nostalgie. Být superhrdinou už není takové jako dřív a to samé platí i o osobnostech dvojky hlavních hrdinů, kteří procházejí procesem sebeuvědomění. Z Kick-Asse se stal drsňák a ve svém zdokonalování zřejmě hodlá pokračovat. Snad se z něj ve třetím díle nestane průměrný akční hrdina, kterých jsme už ve filmu filmu viděli stovky. A snad se také budoucí režisér rozhodne, jestli chce točit akčňák, komedii nebo drama znázorňující krutost světa.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kick-Ass 2. Nešikovný superhrdina se vrací drsný a nabušený

Hide picture