Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: King a Snyder servírují krev vyšlechtěním Amerického upíra

Co si osvěžit dějiny USA? Začneme v roce 1880 a budeme pokračovat do roku 1920. Nebojte, nebudeme se nudit. Jako učebnici historie můžeme použít komiks, který vytvořili Scott Snyder a Stephen King pod dozorem Vertigo.

scott snyder:americký upír

Scott Snyder se rozhodl, že nám umožní se upírů zase bát. Už žádní třpytiví siláci, žádní upíři, kteří se musí vyrovnávat se svým údělem. Vezmeme to postaru: krev, lov, ostré tesáky, žádné smilování ani výčitky. Zkrátka Upír Nosferatu, jen trochu modernější. A Američan!

Scott Snyder
V roce 2006 napsal povídku Voodoo Heart, kterou velmi zaujal. Také zpracoval krátký příběh v sešitu X-Men: Nation X. Americký upír je jeho prvním samostatným scénářem.

Snyder se s příběhem příliš nemazal, brzy z toho byl vcelku drasťák. Proto si řekl, že by si komiks zasloužil pochvalu na obal a napadl ho Stephen King (kdo taky jiný, že?). Jaké bylo jeho překvapení, když mu tenhle odborník na strach řekl, že se chce na příběhu podílet jako scénárista.

Upír s koltem u boku: ano nebo ne?

Společně vypráví o zrodu dvou upírů nového druhu – westernového drzouna Skinnera Sweeta a mladičké Pearl, která žije v Hollywoodu ve 20. letech minulého století a strašně chce být herečkou.

Komiks má pět kapitol, každá je rozdělena na dvě části. Vhodně se doplňují, navzájem si uhlazují cestičku až do bodu, kde splynou. Sweet a Pearl se setkají a vykročí spolu na krvavou pouť za pomstou lemovanou zlomenými dřevěnými kůly.

Je jasné, že tenhle příběh bude temný, s úzkostnou atmosférou všudypřítomného strachu. Upíři jsou nelítostní a hladoví. Co se dá dělat, doba je zlá a člověk (i upír) se nějak protloukat musí. A když píšou komiks tito dva autoři, buďte si jistí, že vše půjde až na dřeň.

scott snyder:americký upír

Přesto je příběh vcelku předvídatelný a některé pasáže přehnaně „americké“, jakoby vypadly z patriotických filmů. Ale čekali jste od dvou amerických autorů něco jiného? Upíři jsou už silně poznamenáni tím, jak si je každý přizpůsobuje a těžko hledat, zda odpovídají nějaké původní podobě. Pokud chcete autentický příběh, přečtěte si Drákulu. V dnešní kultuře, založené na principu recyklace, je zbytečné ohlížet se neustále zpátky.

Jistě, kniha má dosti chyb, zároveň však existuje stejný počet důvodů, proč ji číst. Mnoho lidí naláká Stephen King a fakt, že jde o jeho první působení na komiksovém poli. Pozorovat, jak si spisovatel pohrává s novým médiem, je zábava a jeho rukopis ze stránek jen čiší.

Další věc, která nesmírně zaujme, je setkání dvou odlišných atmosfér. Nese to sebou střet tradice a moderny, nahrazení předchozího novým. Platí to nejen o prostředích jako takových: western vyvolávající napětí, jakýsi pocit špíny (a to nejen kvůli dobytku) a dobrodružství. Naopak Hollywood se svou nažehleností, šampaňským a pěknými obleky.

Neustálé kolize

Je toho tady mnohem víc: staří, aristokratičtí upíři a nový, rvavý druh, který je chce zlikvidovat. Konflikt staré a nové doby. Starý (alespoň co do věku) muž a mladá dívka, kteří navzájem propojí svoje životy. Z tohoto příběhu, kde dochází k neustálé kolizi, jasně vyplývá, že nové je vždycky lepší.

Postav je zde dost a některé jsou vážně zajímavé, zasluhovaly by více prostoru. V podstatě však svou funkci plní i v této podobě, pěkně rozčeřují hladiny a hýbou s příběhem, kde je potřeba.

Cesta Sweeta je daná od počátku. Je to kriminálník, který se věcí neštítí, takže možná bude trvat, než si ho oblíbíte. Příběh Pearl se liší, její putování je vynucené, přesto se chopí svého údělu s mimořádnou vervou. Osobně bych uvítala více detailů proměny z naivní komparsistky na bestii, která se žene za krvavou pomstou.

Pořiďte si upíra i k vám do knihovny

A ta kresba! To je něco. Řekla bych hlavní důvod, proč si komiks pořídit. Rafael Albuquerque jako kreslíř a Dave McCaig jako kolorista se opravdu předvedli. Dokážou vnést do kresby dynamiku, díky níž se příběh vlní a stupňuje. Klobouk dolů, vážně se mi líbila.

Celkově jde o zajímavý počin. Těžko z toho žánru vytěžit opravdovou originalitu, ale technicky je vše perfektně zvládnuté a nebudete se nudit. Zvláštní atmosféra, scénář, který možná není z těch nejlepších, ale zaujme. A široký zástup postav, které se od sebe liší jako noc a den.

Vykasejte si rukávy a pusťte se do čtení. Nežijete přece věčně a nevíte, co na vás číhá za rohem! Jak říká Skinner Sweet: „Tolik práce, tolik práce…“

Název v originálu: American vampire
Český název: Americký upír
Scénář: Scott Snyder, Stephen King
Kresba: Rafael Albuquerque
Překlad: Viktor Janiš
Obálka: Rafael Albuquerque
Počet stran: 200
Vazba: Vázaná
Rozměry: 168 x 258 mm
Vydal: BB/art, Praha 2013
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: King a Snyder servírují krev vyšlechtěním Amerického upíra

Hide picture