Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Ao, medvědí muž vypráví o setkání dvou lidských druhů

Marek Hofman

Marek Hofman

28. 1. 2012

Na český trh se dostala kniha Ao, medvědí muž, první díl série Z hlubin dávnověku. Její autor, francouzský spisovatel Marc Klapczynski v ní popisuje, jak mohl vypadat střet neandertálce s člověkem kromaňonským.

Výřez z plakátu k filmu, jemuž byla kniha inspirací, Zdroj: distributor filmu

Spisovateli Marcu Klapczynskému se nelze divit, že se rozhodl napsat román z prostředí pravěkých lovců. Autor pochází z Francie, která člověka libujícího si v prehistorii přímo vybízí k inspiraci. Ať už jde o jeskyni Cro Magnon, pravěkou obrazárnu Lescaux nebo Laussel, kde byla nalezena jedna ze známých Venuší, nápadů pro příběh nabízejí mnoho.

Marc Klapczynski
Francouzský spisovatel, narodil se roku 1964. Do povědomí čtenářů se dostal knihou Ao, medvědí muž. Přestože šlo o prvotinu, román se dočkal značné obliby. Klapczinsky ve vyprávění o mladém neandertálci pokračoval, a tak se později zrodila série Z hlubin dávnověku.

Autor čtenáře zavádí do poslední doby ledové, kdy zástupci Homo sapiens neanderthalensis bojují o místo na výsluní s novým, vyspělejším člověkem kromaňonským. Archeologické prameny dokazují, že se tyto rody skutečně střetávaly a kromě nepřátelských konfliktů mezi nimi mohlo dojít i k soužití, dokonce míšení.

A právě takovéto domněnky posloužily Klapczynskému jako zápletka románu Ao, medvědí muž.

Čtěte také: Jitka Škápíková se vydala na krátkou, ale poučnou Cestu do pravěku

Mladý neandertálský lovec Ao je posledním přeživším kmene. Na cestě za nalezením jiné tlupy a místa přívětivějšímu k životu nežli promrzlá tundra ale narazí na skupinku kromaňonců. Ze zoufalství a hladu se pokusí ukrást jim kořist, lovci jej však zmerčí a vydají se ho pronásledovat. Toho využije unesená dívka Aki. Shodou náhod se později setkávají v malé jeskyni a následně se poznávají a zjišťují, že se až zas tolik neliší.

Problém nastává až v Akiině domově. Tam Aa neuvítají zrovna nadšeně.

Neznámé vyvolávalo strach vždy

Na prehistorickém blízkém setkání třetího druhu Klapczynski nepřímo poukazuje na ožehavá témata i dnešní společnosti. Totiž xenofobii a rasismus. Kromaňonci se přou, zda lze vůbec Aa považovat za člověka. Většina z nich se přiklání k názoru, že jde jen o inteligentnější zvíře, a pouze hrstka se přidává k Akii a neandertálského lovce jsou ochotni přijmout do svých řad.

Rozdíly mezi oběma druhy pojal spisovatel velice zajímavě. Ač stojí neandertálci na nižším vývojovém stupni, k ženám se chovají s daleko větší úctou než jejich vyspělejší příbuzní. Vyslechnou jejich mínění, umožňují jim účastnit se lovu a podobně. Zato kromaňoské sociální uspořádání má více hierarchistický řád a zástupkyně opačného pohlaví v něm zaujímají podružné místo.

Což čtenáře vybízí k porovnání s dílem francouzské spisovatelky Jean M. Auelové (k tomu ostatně navádí i text na obálce). Auelová totiž v příbězích o kromaňonské dívce Ajle, jež vyrůstá v tlupě neandertálců, popisuje situaci přesně opačně.

Osobní názor si však člověk musí udělat sám. K událostem podaným v románech obou autorů mohlo dojít před zhruba čtyřiceti tisíci lety, a tak záleží hlavně na lidské fantazii, jak si pravěký svět představit.

Fantasy? Ne tak docela

Řadit román Ao, medvědí muž mezi fantastiku lze pouze s velkou nadsázkou. Sice se v něm objevují prvky nadpřirozena jako šamanismus, animismus či víra v duchy, ale je nutné si uvědomit, že tehdejší lidé je brali jako něco běžného a zcela normálního.

Knihu si užijí čtenáři, jež hltají příběhy Eduarda Štorcha nebo výše zmíněné Jean M. Auelové a samozřejmě zájemci o nejhlubší minulost našeho pokolení. Těm, kterým halucinogenní výlety do říše zemřelých nestačí, nelze než doporučit fantasy sérii pro mladší Letopisy z hlubin věků.

Název originálu: Ao, l’homme ancien
Český název: Ao, medvědí muž
Autor: Marc Klapczynski
Obálka: Tomáš Řízek
Překlad: Hana Polívková
Počet stran: 248
Rozměry: 130 x 205 mm
Vazba: Vázaná s přebalem
Vydal: Alpress, Praha 2011
Běžná cena: 259 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Ao, medvědí muž vypráví o setkání dvou lidských druhů

Hide picture