Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Archiv odpovídá na otázku, co se s námi stane po smrti

OBR: Library

Existuje místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Tomuto místu se říká Archiv. Knihovníci zde mají za úkol střežit jedno z největších tajemství – tajemství smrti. Prosíme však o klid, aby se nevzbudily ty Historie, které zatím ještě spí.

OBR: Library

Všechny duše jsou uloženy na jednom místě: v Archivu! Zdroj: forwallpaper.com

V poslední době se YA (young adult) literatura plní nemrtvými monstry. Z podsvětí vycházejí upíři, vlkodlaci a další noční stvoření. A samozřejmě se do jejich tajemného života vždy připletou nevinné školačky. Victorii Schwabové se naštěstí tomuto zavedenému klišé povedlo vyhnout. Místo tuctového prostředí střední školy omezila vyprávění jen na tři důležité části: Vnější svět, Úžiny a Archiv.

Jakási alternativa „života po smrti“

OBR: Obálka knihy

Zdroj: obálka knihy

Na pohled jde celkem o nápaditou knihu se zajímavým obalem. Tmavý podklad do středu modře vystínovaný zdobí znak čtyř propletených klíčů, jež mají v příběhu důležitý význam. Dýchá z ní jakési nadpřirozeno, což jistě mnoho čtenářů přiměje ji otevřít.

Děj se odehrává na třech místech: Vnějšek (svět kolem nás), Úžiny (černé bludiště chodeb a dveří, kam utíkají probuzené Historie) a Archiv (velká budova mimo prostor a čas, kde má každý mrtvý člověk svou schránku). Tyto schránky hlídají Knihovníci. Čas od času se však stane, že se nějaká Historie probudí a uteče. Jsou pak zmatené, agresivní. Je na Správci, aby je chytil a přivedl zpět.

Victoria Schwabová
je mladá začínající americká autorka. Na svém kontě má již tři knihy (Near witch, The Archived, Vicious). Jejich řady se během tohoto roku rozrostou o druhé pokračování Archivu. Sama sebe charakterizuje jako ženu s toulavými boty. Ráda cestuje, poznává nová místa a jejich folklór. Odtud pramení její inspirace. Pokud se tedy neprohání po Paříži či nestoupá do kopců Anglie, posedává v kavárně a zaplétá do svých knih příšery.

Nic není takové, jak se zdá

Mackenzie Bishopová je šestnáctiletá dívka, která je obdařena posláním Správcovstí. Její život se skládá ze dvou světů: nebezpečných dobrodružstvích v Úžinách a opatrování tajemství Archivu proti životu dospívající puberťačky, která se snaží vyrovnat se smrtí mladšího bratra. S rodiči se přestěhuje do bývalého hotelu Coronado, aby začali znovu. Jenže situace se ještě zhorší.

OBR: Labyrinth

Zdroj: forwallpaper.com

Náš Vnější svět je s Archivem a Úžinami propojen temnými chodbami, kde probuzené Historie pobývají. Aby se Mac do děsivého světa Úžin dostala, používá trhliny v prostoru, které otevírá speciálním klíčem. Obecně platí, že čím starší místo, tím více trhlin a tím více i vchodů do Úžin a ztracených Historií. Coronado je přesně takovým místem.

Zpočátku se bývalý hotel ukazuje v pozitivním světle. Přátelské prostředí mají na svědomí milí nájemníci. Jenže později se ukáže, že toto poklidné místo má svou temnou historii. Navíc se zdá, že někdo budí mrtvé záměrně a mění jim vzpomínky. Co se skrývá v pozadí mírumilovného domu? Jak se vším souvisí děsivá historie bytu 2F, ve kterém Mac bydlí? A jak se do celého příběhu zaplete Wesley, kluk, který se s ní spřátelí?

Patrné nejasnosti v příběhu

OBR: Klíč

Zdroj: forwallpaper.com

Čtenář může v mnoha částech knihy tápat v nepatrných zvláštnostech. Jednou z nich je záhada probuzených Historií. Jsou to samé děti! Sledovala tím autorka něco konkrétního nebo se jedná o nedomyšlený nápad? Jedním z důvodů může být samotný věk hlavní hrdinky a snaha Victorie více zapůsobit na mladší čtenáře. Problém ale tkví v nepřesvědčivém dojmu, který z příběhu vychází. Do Archivu se dostane každý, kdo umře. Proč se tedy neprobouzejí i ty starší?

Objasnění různých nejasností se odehrává v tučně zvýrazněných částech textu. Čtenář skrze ně pronikne do vzpomínek na rozhovor s dědou. Skrze tyto vzpomínky se vypráví příběh dvanáctileté Mac, jež se i přes svůj mladý věk stane Správcem – dědovým nástupcem. Správcem se člověk může stát až při dovršení šestnáctého roku. Při vstupním pohovoru však předvede neobyčejnou sílu, vynalézavost a důvtip.

Originalitou se šetří

Pozitivním a velmi příjemný faktem je, že kniha je psána v přítomném čase. Dává to příběhu rychlejší spád a narůstající tempo. Čtenář se rychleji dostane do Úžin, kde spolu s Mackenzie loví Historie, zaplavuje ho pocit viny ze všech těch lží, které musí pro rodiče vymýšlet a cítí narůstající sexuální touhu po záhadném mladíkovi Owenovi (tedy jenom čtenářky).

OBR: Door

Zdroj: forwallpaper.com

I když je příběh postaven na originálním námětu s působivou atmosférou, tón celého vyprávění postrádá jistý stupeň neotřelosti. Příběh je psaný v ich formě. Duševní pochody hlavní hrdinky se nijak neliší od žánrových kolegyň. Zajímavou proměnou je však smrt mladšího sourozence. Tento narušující prvek přesvědčivě působí na pocity, neboť smutek a zoufalství jsou velice povedeně vyjádřeny. Není tedy důvod zoufat.

Jestli patříte mezi knihomoly toužící po oddechové četbě z mysteriózního prostředí, Archiv je správnou volbou. Kniha je velmi čtivá a řešení záhad se dávkuje přiměřeně. Příběh graduje s takovou intenzitou, že nedovolí knihu odložit dříve, než skončí. Po nejistém začátku následuje příjemné čtení, které pobaví, zamrazí i rozesmutní.

Originální název: The Archived. Český název: Archiv. Autorka: Victoria Schwabová. Nakladatelství: CooBoo, 2014. Počet stran: 336. Doporučená cena: 269 Kč.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Archiv odpovídá na otázku, co se s námi stane po smrti

Hide picture