Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Behemót. Svižná fantasy o první světové v Istanbulu pro každého

Jan Nohovec

Jan Nohovec

27. 11. 2011

Scott Westerfeld Behemót (perex)Pod tajemným jménem Behemót se skrývá druhý díl steampunkové série Scotta Westerfelda, určené primárně pro mladší čtenáře. I dospělí si ale tuhle výbornou knihu mohou užít.

Scott Westerfeld Behemót (perex)

Žijící vzducholodě, blesky a dívka, které se vydává za chlapce Autor: Keith Thompson

„Svoje stroje mažete nebo krmíte?“ Takovými slogany se prezentoval první díl steampunkové série Scotta Westerfelda, který za svou novou trilogii sklízí jen pochvalné ohlasy. Povedlo se mu totiž něco, co se jen tak nestává.

Jeho dílo se vydává na počátek první světové války, v níž proti sobě stále stojí Německo a Rakousko-Uhersko proti Velké Británii a Francii, ale která je tak trochu jiná než skutečný historický konflikt. Westerfeldova alternativní historie ukazuje ostrovní národ takový, kdyby Charles Darwin místo evoluční teorie přišel s objevem DNA – Britové mají na všechno prapodivné tvory, které si vyšlechtili v laboratořích. Němcům se zase říká industriálové a mají po ruce své komplikované steampunkové stroje.

Přečtěte si také recenzi Westerfeldova románu Krásní

Autorská invence sice první světovou notně zkreslila, ale přitáhne tím čtenáře všech věkových kategorií včetně těch, kteří vůbec nečtou. Navíc, Leviatan nastavil vysokou laťku ve zpracování, a tak Behemóta čeká velká výzva.

Istanbul jako hřiště pro nové zvraty

Druhý díl čtenáře opět zavádí za Alekem, uprchlým synem Ferdinanda d’Este, a Deryn, dívkou, která se převlékla za chlapce a šťastnou náhodou se propašovala na velkou živou vzducholoď. Behemót začíná jen pár chvil po konci prvního dílu, a tak se oba hrdinové stále nacházejí na poničené palubě Leviatana a směřují vstříc Istanbulu, hlavní metropoli Osmanské říše, kde se celá druhá kniha bude odehrávat.

Westerfeld popsal bohaté reálie a základní motivace a charaktery postav svého příběhu už v úvodu do série, a tak se k vysvětlování příliš nevrací. Místo toho se soustředí především na dějovou linku, která se dere dopředu mnohem výrazněji než minule. Ostatně oproti Leviatanovým třem stovkám má Behemót stran pět set.

Díky autorově vypsanému vypravěčskému stylu však i na tak dlouhé dráze dokáže čtenář zůstat napnutý po celou dobu. Především zpočátku americký spisovatel sází na překvapivé dějové zvraty a nezapomíná také dávat prostor akčním pasážím. A přestože závěr jede už spíše na setrvačnost z úvodu, stále dokáže překvapit.

Děj zastřešuje v Behemótovi prakticky všechno. Stále zde najdeme nové a originální vynálezy industriálů i darwinovců, válka sama se nepřestává vyvíjet, ale pozornost se zaměřuje jen na Aleka a Deryn, kteří většinou pobíhají po Istanbulu. Nová kniha představuje také mnoho nových postav, ty se ale podobně jako vedlejších charaktery prvního dílu profilují černobíle. Pouze ústřední dvojice prochází i jakýmsi vývojem – i když Alek stále zůstává především neschopným princem (ačkoli takový nechce být) a Deryn stále zachraňuje situaci, kde se dá.

Scott Westerfeld: Behemót (obálka)Behemót potvrzuje, že tahle série za to každému stojí

Westerfeldův druhý román ještě mírně překonává standard, který nasadila první část, především díky tomu, že se nezastavuje, ale naopak ještě více táhne na bránu. Autor píše svižně, nezapomíná na vtip a především má tendenci čtenáře každou chvíli něčím ohromit. Bodem k dobru je také fakt, že Behemót stojí na vlastních nohou a dá se v rámci možností číst jako samostatná kniha, ne pouze součást série.

Kniha sice primárně cílí na dětského čtenáře (vždyť hrdiny jsou také prakticky děti), a tak se nevyhne některým naivním pasážím, které musí starší překousnout, ale jinak může sérii Leviatan číst prakticky kdokoli, což dokazují pozitivní ohlasy ze všech zemí, kde dosud Scott Westerfeld prorazil.

Kladný dojem ještě navíc podpoří nádherné, propracované ilustrace Keitha Thompsona. Člověka napadá kacířská myšlenka: Leviatan by se mohl stát novým Harrym Potterem, i když samozřejmě v menším rozsahu.

Název originálu: Behemoth
Český název: Behemót
Autor: Scott Westerfeld
Překlad: Lumír Mikulka
Obálka a ilustrace: Keith Thompson
Počet stran: 488
Rozměry: 150 x 235 mm
Vazba: vázaná
Vydal: Knižní klub, Praha 2011
Doporučená cena: 369 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Behemót. Svižná fantasy o první světové v Istanbulu pro každého

Hide picture