Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Bouře mečů představuje prozatímní vrchol tvorby G. R. R. Martina

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

1. 3. 2012

Království v Západozemí se začínají pomalu rozpadat. Intriky, politické vraždy i sňatky, uřezávání končetin a krevní msty jsou v Bouři mečů na denním pořádku, až to vypadá, že se schyluje téměř k řecké tragédii. Četba pouze na vlastní nebezpečí.

Tato ilustrace zdobí španělské vydání knihy.. Autor: Enrique Jiménez Corominas

Každý čtenář ságy George R. R. Martina si už jistě zvykl na fakt, že strana dobro a strana zlo v Písni ledu a ohně neexistuje. Vystupují tu lidé, jedni o trochu hodnější a čestnější, jiným našeptává do ucha ďáblík více, než je zdrávo, a potom ti, kteří se ještě moc neprojevili a dali by se označit jako zmateně neutrální.

Bohužel, milé děti, ani tentokrát nezvítězí dobro nad zlem a jediné poučení z románu vyplývá, že nejlepší je bodnout někomu dýku do zad a ještě lepší, udělat to svým příbuzným. Být dobrý, čestný a snažit se pomoci bližnímu svému se nevyplácí, jak se o tom postupně dovědí téměř všichni zbývající členové přeživších rodů.

Čtěte také: Knižní série R. S. Bakkera je jako Hra o trůny, jen epičtější

Děj Bouře mečů by se dal, jak je u Martina zvykem, označit slovem epický, zamotaný, nebo lépe zapeklitý. Postavy jenom přibývají, pořád někam odcházejí, přetahují se o moc nebo umírají. Na severu se Jon Sníh přidává k Divokým, prožije milostný románek s rudovlasou dívkou a potkává obry, mamuty a jiné mýtické tvory. Fanoušci Jona si mohou jenom mnout ruce, že se z jejich oblíbence konečně stal správný hrdina a dostal více prostoru než v minulých dílech. Na sever Martin přivádí i nejvíce fantasy prvků v podobě bájných tvorů, čarodějů a měničů.

Zima se blíží

Nejvíce se ale stále věnuje mocenským tahanicím ve středu říše. Právě zde hrdinové nejvíce trpí a dostávají jednu ránu osudu za druhou. Ať už jsou to Lannisterové, Tyrellové, Martellové nebo Starkové, nikomu se nedaří a všechny znepřátelené strany musí počítat se zbytečnými ztrátami. Hlavně Starkové ne a ne se postavit na vlastní nohy. Aryu pořád někdo unáší, Sansu týrají všichni okolo, nemluvě o Catelyn a králi Robovi. Až to vypadá, že autor se rozhodl tento rod naprosto zničit.

Naštěstí si čtenář může trochu oddychnout na jihu, kde Daenerys Targaryen buduje svou armádu, aby se mohla vrátit domů jako právoplatná královna. Ale i ona se nakonec může dočkat pouze zrady a bolesti od ostatních.

Martin se opět projevuje jako skvělý vypravěč. Od začátku mistrně vystavuje příběhy jednotlivých hrdinů, nechá je nejprve doufat, že se vše obrátí k lepšímu, ale v půlce se děj láme a čtenář téměř přestává dýchat. Atmosféra by se dala krájet a nad některými činy vstávají vlasy na hlavě.

V Bouři mečů z celé ságy funguje nejlépe stírání pojmu dobra a zla, čímž se Píseň ledu a ohně nejvíce odlišuje od klasické fantasy. Vzorným příkladem je postava Jamieho Lannistera, králokata, milence své sestry a otce jejích dětí. Autor čtenáři vysvětluje Jamieho pohnutky a ukazuje ho jako muže čestného svým způsobem, který v životě udělal pouze pár špatných rozhodnutí kvůli lásce.

Pryč jsou dny, kdy smrt Eddarda Starka byla jedním z nejpřekvapivějších, nejdojemnějších a nejpodlejších nápadů autora vzhledem ke svým čtenářům i postavám. George R. R. Martin se nejspíš rozhodl zavraždit, umučit nebo jakkoliv poskvrnit všechny své postavy a tím naprosto psychicky zdeptat své věrné fanoušky. Ne každý autor má dostatek odvahy (čti drzosti) vláčet své hrdiny největší špínou a nedopřát jim ani trochu štěstí, ale Martin se nebojí ničeho. Připravte se na probdělé noci, posmrkané kapesníčky, okousané nehty a deformování tváře do neustále překvapeného obličeje.

Název originálu: A Storm of Sword
Český název: Bouře mečů
Autor: George R.R. Martin
Překlad: Hana Březáková
Počet stran: 1198
Obálka: Martina Pilcerová
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Bouře mečů představuje prozatímní vrchol tvorby G. R. R. Martina

Hide picture