Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Lichožrouti. Nejlepší zloději dějin, ukradnou ponožky i srdce

Lenka Lokvencová

Lenka Lokvencová

5. 8. 2012

OBR:  Lichožroutí banda v akciTaky jste dnes nemohli nalézt ponožku? Možná leží pod postelí, možná ji snědla pračka, a nebo za to může Lichožrout! Malý tvoreček obývající každou domácnost a požírající ponožky. Ale jenom kvalitní, bavlněné, žádná umělá vlákna.

[album:https://www.fanzine.cz/wp-content/plugins/dm-albums/dm-albums.php?currdir=/wp-content/uploads/dm-albums/lichozrouti/|width=660]

Ale pozor, staré Lichožroutí pravidlo říká, ponožku brát vždy jen jednu! Tak vznikají dobře známé licháče. Ví to i malý Hihlík, který by se dal pokládat za obyčejné dítě, kdyby nebyl Lichožroutem. Žije sám se svým dědečkem, protože rodiče se rozhodli v rámci charity odjet do Afriky a dovést tamním strádajícím Lichožroutům jídlo. Každý přece ví, že v Africe se ponožky nenosí.

Pavel Šrut

Patří mezi nejvýznamnější české pohádkáře a básníky pro děti. Narodil se v roce 1940 a během let si zkusil vydávání jak v oficiálních, tak v samizdatových nakladatelstvích. Mezi jeho nejvýznamnější počiny patří Kočičí král, V Pantáticích na návsi, Obr jménem drobeček, Život Brouka či v posledních letech opěvovaní Lichožrouti (2008) se svým pokračováním Lichožrouti se vracejí (2010).

Hihlík však poruší jedno ze základních lichožroutích pravidel, ukáže se člověku, svému domácímu. Pan Vavřinec je mladý starý mládenec, sám tak trochu licháč, chybí mu totiž druhý do páru. V jeho bytě Hihlík s dědečkem žije a ač je pan Vavřinec člověk, srdce má na pravém místě.

Čtěte také: Shaun Tan odhaluje v knize Erik krásu odpadní roury

To se však nedá říci o všech lichožroutech. I mezi nimi se najdou gangsteři, zloději, bouchaři a trestanci. A o to horší to je, když podobné lichožrouty máte v rodině. Hihlíkův strýc totiž není nikdo jiný než sám lichožroutí Velký šéf, největší gangster horního města Tulamor senior. A z toho zkrátka nemůže vyplynout nic dobrého.

OBR: Lichožrout Velký šéf a jeho dávný přítel Karlos

 

Kniha desetiletí

Okolo vydání dětské knihy Lichožrouti od Pavla Šruta s ilustracemi Galiny Miklínové se již od počátku rojilo spoustu polemik i záhadných okolností. Knihkupectví u Fišera se v den prvního vydání probudilo doslova v obležení ponožek. A samých licháčů k tomu.

Galina Miklínová

Narodila se v roce 1970. Je česká režisérka, výtvarnice animovaných filmů a ilustrátorka. Vytvořila několik krátkých animovaných povídek jako jsou Bajky ze zahrady nebo O Kanafáskovi, většinu času se však věnuje ilustracím. Léta spolupracuje s Pavlem Šrutem. Spolupracovala i s Radkem Malým na jeho knize František z kaštanu, nebo s nakladatelstvím Albatros na ilustracích k prvním čtyřem překladům Harryho Pottera.

Největší reklamou pro Lichožrouty se však stalo ocenění Kniha desetiletí pro děti v rámci předávání Magnesie Litery desetiletí. Toto ocenění nebylo ojedinělé a rozhodně bylo zasloužené. Málokdy se podaří napsat pohádkový román s novátorskými postavami a originálním dějem, jako se to podařilo této autorské dvojici.

Lichožrouti jsou příkladem Šrutových bravurních jazykových dovedností. Slovní hravost se objevuje nejen v humorných slovních hříčkách, ale také ve jménech hlavních postav. Vždyť i hlavní postava nese jméno díky zvukomalebné lince svého infantilně pohihňávání, zkrátka Hihlík.

S ponožkou až pro první cenu

OBR: Lichožrouti, přebal první knihy

Příběh je propojen s nezaměnitelnými ilustracemi, jež prozrazují dovednost Galiny Miklínové. Ta dokázala nejen vytvořit roztomilé postavičky, ale vdechla tak všem Lichožroutům život.  V kresbách je dán důraz na detaily, ale přesto zůstává humornost primárním bodem. Ať už se jedná o figurky lichožroutů jako takové, či jednu velkou ponožku, která během čtení postupně ubývá, jako kdyby i čtenář během čtení pomalu uždiboval knihy.

Na rozdíl od dalších populárních dětských knih, jakými jsou třeba Záhádky Petra Nikla, jsou Lichožrouti skutečně určeny dětem. Sice ne všechny nitky budou dětským čtenářem pochopeny, ale tyto narážky v pochopení hlavního příběhu nikterak nebrání. Naopak jsou díky tomu Lichožrouti atraktivní i pro odrostlejší generaci.

Lichožrouti beze sporu patří mezi knihy, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Akční příběh, kouzelné postavičky a hlavně úžasný jazyk plný vtípků a jemného humoru je něco, co u nás už dlouho chybělo. Není to jen příběh o životě tohoto zvláštního druhu, ale také o dospívání, o přátelství, o lumpárnách. Zkrátka o životě.

Název: Lichožrouti
Autor: Pavel Šrut, Galina Miklínová
Vydalo: Paseka, 2012 (2. vydání)
Počet stran: 232
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

RECENZE: Kniha Lichožrouti. Nejlepší zloději dějin, ukradnou ponožky i srdce

Hide picture