Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Nová pražská strašidla převrat v legendách nenastolí

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

1. 1. 2013

Staré pověsti české nebo Malostranské povídky už netáhnou. Ale Nová pražská strašidla Jana Nejedlého slibují moderní humorné počtení o pražských mrtvých. A samozřejmě i nemrtvých. Bude to ale opravdu až taková bomba, jak slibuje autor?

Nová pražská strašidla slibují moderní humorné počtení o pražských mrtvých., Zdroj: sxc.hu

V knize Nová pražská strašidla se sešlo sto krátkých povídek a s nimi i sto nových strašidel z Prahy a blízkého okolí. Každý krátký obraz nastíní život a smrt budoucího strašidla většinou v lehce nechutném a až černohumorném stylu. Čtenáře tak čeká setkání s hovínkovým panáčkem, krvácejícím bankomatem, tančícími rýči, umrzlým „sebevrahem“ a mnoha dalšími. Některá jména nebo příběhy jsou až podezřele známé, on totiž i sám autor tvrdí, že mnoho z nich je pravdivých.

Čtěte také: Kniha Johna Lindqvista poradí Jak zacházet s nemrtvými

Teď ale vážně. Povídky většinou nejsou ani vtipné, ani strašidelné. Postrádají vtipné rozřešení i jakoukoliv invenci. Většina je psána ve stylu na pomezí pohádky a neumělého krátkého horůrku, bez nápadu. Obdivuhodný je snad pouze fakt, že autor postrádá sice nápady pro zápletku, nikoli ale pro typy mrtvých a způsoby jejich smrti.

Díkybohu jsou tu i takové povídky, které – i když jen zlehka – aspirují na dílo, které by se dalo nazvat zamyšleníhodným. Autor občas do příběhu opravdu vloží jakousi snahu a doplní příběh dobovou náladou, zasadí ho do určitých historických faktů a čtenáři tak nabídne počtení mnohem zajímavější než povídky, které se tragických způsobem snaží pobavit a znechutit. Většinou se bohužel autor nesnaží nic vysvětlovat a tak vyprávění ve stylu „je to prostě tak a tak“ začne po pár přečtených povídkách nudit.

Jan Nejedlý - Nová pražská strašidla

Jazyk autora nebude úplně po chuti někomu, kdo se nevyjadřuje na úrovni dvanáctiletého puberťáka se snahou znít jako dospělý z časů první republiky. Těžko říct, zda jde o pokus vytvořit kabaretní náladu nebo jen o anarchismus v podobě ztráty kvalitního literárního jazyka. Při čtení si pak člověk každopádně připadá, jakoby poslouchal mladšího bratra, jak mu vypráví historku, co slyšel ve škole.

Bohužel kniha Jana Nejedlého slibuje více, než je schopna splnit. Pokud je míněna jako ironická, groteskní fraška pro děti, tak bravo – povedlo se. Kniha je ale prezentována zcela jinak než jak nakonec působí. Hlavní věc, na kterou je třeba upozornit: neberte vážně tvrzení, že jde o humornou knihu. Nejde! Nestojí ani za úsměv, natož za smích.

Název originálu: Nová pražská strašidla
Autorka: Jan Nejedlý
Ilustrace: Karel Jerie
Obálka: Karel Jerie
Počet stran: 221
Vazba: vázaná
Rozměry: 120 x 185 mm
Vydal: Argo, Praha 2012
Doporučená cena: 208 Kč

Hodnocení: ** (40%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Nová pražská strašidla převrat v legendách nenastolí

Hide picture