Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Příběh z tajné komory představuje dětem i starším Kostíka Billyho

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

6. 10. 2011

Kostík Billy Příběh z tajné komory (od Christophera Lincolna, část obálky knihy)Co čeká člověka po odchodu do druhého světa? Americký spisovatel Christopher Lincoln se rozhodl prolomit společenské tabu v díle Kostík Billy – Příběh z tajné komory. 

FOTO: Billy Kostík

Rodina Kostíkových je trochu zvláštní, Zdroj: ilustrace z knihy Kostík Billy

Kostlivčí kluk si vesele žije ve skříni, ale jen do chvíle, než se dostane na stopu svého vlastního osudu. Kdo je ve skutečnosti Billy a jak vypadá život po smrti?

Mladý kostlivec Billy žije ve velkém sídle Hogo Fogo společně se svými rodiči, kteří mají na starost důležitou práci. Každá rodina na Zemi má svého vlastního kostlivce ve skříni, který se musí starat o svěřenou rodinu a roztřiďovat tajemství a lži do lodních kufrů nebo do truhel. Pokud se něco prozradí, záhada na místě vybuchne, a to není pro kostlivce nic příjemného.

Čtěte: Kostík Billy: Recenze ho milují, zamilujte si ho i vy

Billyho rodiče Lars a Milunka Kostíkovi jsou zaměstnáni pod Ministerstvem lží a výmyslů. V posmrtném světě má všechno svůj vlastní řád a také bytosti na druhé straně nemají zcela volnou ruku. Když se jednoho dne Billy seznámí s lidskou dívkou Milicent, neteří sobeckého majitele velkého sídla, vznikne nové kamarádství. Na co přijdou dva přátelé, když dají hlavy dohromady?

Americký spisovatel Christopher Lincoln zasadil příběh o Billym do běžné reality, jak ji každý zná. Je v ní ale jedna podstatná odlišnost. Zatímco na Zemi se o životě po smrti nic neví, v knize Kostík Billy – Příběh z tajné komory autor všechno detailně popisuje. Od chvíle, kdy člověk zemře, se musí řídit podle pokynů.

Nejdříve se dostane na recepci, kde je pak následně po zásluze odměněn a dostane se buď na světlou, nebo temnou stranu záhrobí. Co je stejné, je potřeba byrokracie, jednotlivé bytosti spadají pod odlišná ministerstva, která mezi sebou bojují o moc. Trošku to tak připomíná dnešní politickou scénu.

Kostík Billy Příběh z tajné komory (od Christophera Lincolna, obálka knihy)

Billy se svou kamarádkou Millicent zažívá mnohá dobrodružství, při kterých se projeví odvaha a pevnost jejich přátelství. Detektivní sklony přivedou mladého Kostíka do nejedné ošemetné situace, a o napětí nebude nouze. Zlo se dostane do boje s dobrem a mladí čtenáři si tak mohou z příběhu odnést i trochu ponaučení. Celé dobrodružství pak doprovází vyvedené černobílé ilustrace, které pomáhají dotvářet celkovou atmosféru.

Vyprávění o kostlivčím klukovi je protkané strašidelnou záhadou, která pomáhá udržet napětí a získat čtenáře. Kniha je vhodná pro děti od devíti let, což značně určuje cílovou skupinu, kterou jsou dospívající děti. Nejsou zde žádné složité výrazy nebo pojmy. Něco na způsob Žabákových dobrodružství od Kennetha Grahama.

Přečtěte si: Kniha Šmoulí polévka dokáže zabavit i ty nejmenší

Autor využívá popisné názvy a pojmenovává jednotlivé postavy, tak aby co nejvíce vypovídaly o jejich charakteru či vzhledu, jako Billy Kostík. Takže je pak jednoduché najít si svého favorita a naopak je jasné komu nelze fandit.

Kostík Billy – Příběh z tajné komory má dispozice k tomu, aby zaujal, i když celá zápletka není nijak složitá. A děti se mohou zcela ponořit do začínajícího dobrodružství a vyzkoušet svůj detektivní talent.

Název originálu: Billy Bones 1: Tales from the Secrets Closet
Český název: Kostík Billy – Příběh z tajné komory
Autor: Christopher Lincoln
Překlad: Eva Brožová
Obálka: Avi Ofer
Počet stran: 240
Vazba: vázaná
Rozměry: 138 x 205 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Příběh z tajné komory představuje dětem i starším Kostíka Billyho

Hide picture