Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Provinilé slasti. L. K. Hamiltonová připravila krvavé potěšení

Olga Buriánková

Olga Buriánková

15. 12. 2012

Nejlepší lovkyně upírů se vrací na začátek. Anita Blakeová přichází ve skvěle padnoucím novém kabátku a perfektní kondici. Znovu může nakopat úplně všem záporákům. Zejména těm, kdo ohrožují její přátele. Od upírů přes nepřátelské nekromanty až po prašivé ghúly. Nejdřív je však donucena přijmout zakázku a najít vraha upírů. Přestože by mu raději zatleskala.

V knize Provinilé slasti se čtenářům představí sexy bojovnice Anita., Zdroj: Marvel

Oživovatelka mrtvých a lovkyně zlobivých upírů Anita Blakeová se objevuje v novém vydání pod křídly nakladatelství Epocha. Oblíbená a rozsáhlá knižní série v této chvíli čítá již jedenáct česky vydaných svazků. Získala novou vazbu i nový černý sexy přebal. Naštěstí stará známá a milovaná hrdinka se nezměnila nijak. Laurell K. Hamiltonová vytvořila první díl svého nejpopulárnějšího cyklu o lovkyni upírů již v roce 1993.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se v únoru roku 1963 ve státě Arkansas ve Spojených státech amerických. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako například Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová parafrázovala v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy s názvem Nightseer (1992). Rok na to byl poprvé publikován první díl z dnes dvacetidílné série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat.

Tehdy ještě každá z konkurenčních knižních sérií například Ilony Andrews, Kim Harrisonové, Patricie Briggsové nebo Stephenie Meyerové a jejich hlavních postav byly ještě na houbách. Již napoprvé Anita vtrhla svým úvodním dobrodružstvím Provinilé slasti na kulty knihkupectví jako zjevení. Od té doby paranormální romance střižené drsnou detektivkou vítězí v boji o srdce čtenářů. Obnovené vydání jejích příběhů neztratilo nic ze své poutavosti.

S upíry nechodím, já je zabíjím

Anita Blakeová je oživovatelkou zombií, konzultantkou policejního oddělení, a protože je drsnější než rašple, také Popravčí upírů. Právě kvůli tomu se na ni obrátí upíří vládce města. Někdo likviduje jeho nejsilnější kolegy. Přestože oživovatelka pomáhá s vyšetřováním policii, donutí ji vrchní zubatec pátrat na vlastní pěst. Samozřejmě by nemusela, kdyby chtěla svou lidskou přítelkyni vydat krvesajům nebo přijít o vlastní svobodu a příčetnost. Což jí poněkud usnadňuje muka volby. Ke všemu ji svou náklonností obtěžuje Jean Claude – jeden z nejvyšších upírů.

Kdo je Anita Blakeová?

Hlavní hrdinka Laurel K. Hamiltonové žije ve světě plném magických bytostí a kouzel. Upíři, čarodějové, zombie, vlkodlaci a další živé i méně živé potvory sdílí s lidmi celkem současně vypadající realitu. Ty hodné si užívají zákonných práv, vlastní církve a v budoucnu snad i možnosti volit. Ty, jež se vymknou kontrole, čeká krátký a smrtící proces.

Realitou Anitina světa jsou oživovatelé zombií, popravčí upírů, kazatelé i striptéři ze zubatých řad i nové oddělení policie vyšetřující paranormální trestné činy. Anita si užívá od každého kousek. Pracuje ve firmě, kde za schopnost oživovat mrtvé dostane i zaplaceno. Díky akademickým i hrozivě praktickým znalostem magických bytostí se stala policejní konzultantkou, je rovněž obávanou Popravčí.

FOTO: Laurell K aye Hamiltonová Provinilé slasti

Pistole, kůl nebo stříbro? Nejlíp všechno dohromady!

Kvůli svému životnímu stylu sexy oživovatelka získala rozmanitou paletu jizev, častých zranění i nočních můr. Běhá, dělá judo, umí to s nožem, střílí z nejrůznějších palných zbraní. Ty skladnější si bere do sprchy či do postele. Neodkládá ani řetízek se stříbrným křížem. Přes drobnou postavu a tvář porcelánové panenky si dokáže poradit s kteroukoli pošetilou bytostí, jež se jí postaví do cesty.

Mladá žena, která trousí vtipné hlášky zavánějící černým humorem i v naprosto bezvýchodných situacích, s cynickým nadhledem glosuje stoupající bahno, do kterého se propadá, jíž nezastaví jakékoli hrozby či reálné nebezpečí v prosazení spravedlnosti. To je Anita. Zásadová, hrdá, tvrdohlavá, čestná, osamělá. Měnila by? Nikdy.

Upíří intriky i krvavé detektivní pátrání

Laurell K. Hamiltonová vymyslela a přenesla na papír přitažlivý svět plný magie, nadpřirozených bytostí a jejich stejně zvláštních vztahů i trestných činů. Právě tímto skvělým koktejlem se zapsala zlatým písmem do žánru městské fantasy. Vznikl fantastický subžánr paranormální romance. Je jím spojení magického světa městské fantasy, detektivního vyšetřování americké drsné školy a problémů hlavních hrdinů jako vylouplých z červené knihovny.

Přečtěte si další články o paranormálních romancích

Pravdou je, že v Provinilých slastech se zatím příliš romantické trable neřešily. Autorka pro začátek představila hlavní hrdinku, jež si nebere servítky a pro ránu či kulku nejde příliš daleko. Seznámila čtenáře s jejími přáteli lidskými i méně obyčejnými. Nakonec odhalila Anitina prvního obdivovatele i potenciálního milence. Bohužel neujasnila, proč na ní může oči nechat a za jakých okolností se seznámili. Ten však do děje a problémů či sympatií oblíbené oživovatelky zatím příliš nezasáhl.

Spisovatelka předvedla fanouškům fantasy svět plný nadpřirozena, upířích klanů a vyšetřování jejich vražd, vyvolávání zombií, prapodivných skupin milovníků i odpůrců zubatých monster. Zatím nenaplnil pozdější pověst pozoruhodné paranormální romance, ale má k tomu pěkně našlápnuto. Úvodní díl cyklu o Anitě je spíše městskou fantasy s detektivní zápletkou.

Super rychlý rozjezd následuje super rychlá jízda

Spokojenost ctitelů fantastiky nenaruší při jízdě na autorčině fantazii vůbec nic. Literární styl Laurell K. Hamiltonové, přestože se jedná o jednu z jejích prvních knih, tato skutečnost naprosto nepoznamenala. Je svižný, hýřící detaily a perfektními charaktery, nepostrádá logiku či rozmanité vnitřní souvislosti a vztahy, které bude autorka moci rozvinout v budoucnu.

První díl populární knižní série si užijí milovníci napětí, akce i krvavých podrobností, jež činí policejní pátrání na jejích stránkách úžasně autentickým a dech beroucím. Těm, kteří propadli kouzlu hnědooké brunetky bojující se zlem, jistě přijde vhod, že Provinilé slasti jsou pouze první knihou z více než dvaceti již napsaných. Ve frontě již čekají další svazky, které si s tím prvním v ničem nezadají.

Název originálu: Guilty Pleasures
Český název: Provinilé slasti
Autor: Laurell K. Hamiltonová
Překlad: Lucie Lukačovičová
Obálka: Dorothea Bylica
Počet stran: 272
Vazba: vázaná
Rozměry: 130 x  194 mm
Vydal: Epocha (Edice Fantastická  Epocha), Praha 2012
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Provinilé slasti. L. K. Hamiltonová připravila krvavé potěšení

Hide picture