Menu
FANZINE.cz

RECENZE: Kniha První v boji udělá radost fandům řízné militari sci-fi

Redakce

Redakce

8. 10. 2011

Světlo světa spatřil další román s válečnou tematikou. Kniha Starfist:  První v boji od Davida Shermana a Dana Cragga slibuje čtyři sta stran na téma boje o přežití v drsných podmínkách cizí planety. Dodrží ale to, co slíbila?

Zleva David Sherman, Dan Cragg a jeho snacha a syn Zdroj: wikipedia.org

Rámec příběhů vytvořených dvojicí autorů Davidem Shermanem a Danem Craggem se podobá vojenským historkám známým od dob prvních válečných tažení. Jediné, co se postupem času mění, je výzbroj. A protože v případě této knihy se příběh odehrává ve 25. století, očekává čtenář nadupané vymoženosti a techniku, o jaké se mu ani nesnilo. Toho všeho se mu ale dostane jen z části.

Přečtěte si: Boullova Planeta opic: Blízká setkání primatologického druhu

Veškerá moderní výzbroj je představena na začátku a pak postupně mizí ze scény, až zůstanou jen zastaralé a všeobecně známé zbraně. Kdyby se děj neodehrával na cizím světě, což dokazují hlavně neznámé místní názvy, dal by se s klidem zasadit i do současnosti.

Kde je akce?

Pokud si někdo přečte anotaci na obálce knihy, s nadšením očekává příběh plný akce, napětí a drsného vojenského humoru. Ovšem na to si nějakou dobu musí počkat. Prolog, který příběh zajímavě rozjíždí, je nahrazen popisem náboru a výcviku nových vojáků, jejich novým zkušenostem v rolích vojáků v době míru a celkového chodu námořní pěchoty.

Přestože popisy mají dynamiku a rozhodně se nedají nazvat zdlouhavými, čtenář by je stejně radši nahradil pořádnou akcí. Ale podle tolik připomínaného vojenského spěchej a čekej si i čtenář musí nějakou dobu počkat, než se na scéně vůbec objeví planeta děje.

Navíc hned v prvních kapitolách vystoupí tolik hodností, že po chvilce už člověk úplně ztrácí přehled o tom, kdo je vlastně čí nadřízený. Jednotky, které se neustále dělí na menší a menší útvary nakonec čtenáři splynou v jeden jediný guláš, do kterého se dá ještě přimíchat otázka, kam vlastně který voják patří.

Správní chlapi

Po literární stránce je ale kniha Starfist: První v boji velice kvalitní. Postavy jsou uvěřitelné, i když občas spadnou do stereotypu. Dobrý velitel, špatný velitel, Nováček a spousta dalších osobností oblíbených v tomto žánru, ty všechny v knize čtenář objeví. Ovšem právě díky tomu si okamžitě získají srdce čtenáře. Osobnosti, které už vlastně zná, se brzy stanou jeho přáteli, a s o to větším nadšením sleduje jejich osudy.

Čtěte také: V knize Eifelheim se střetává středověký lid s mimozemšťany

Dobře mířené vtípky tak akorát doplňují atmosféru, takže scény působí, jako by je autoři opravdu zažili. A ve chvíli, kdy konečně začne akce, už není, co by se dalo knize vytknout. Vzrůstající napětí strhne každého a posledních sto padesát stran čtenář zhltne jako dezert. A vzhledem k tomu, že titul je první z řady, může se těšit na další pokračování.

Originální název: Starfist: First to Fight
Český název: Starfist: První v boji
Autoři: David Sherman a Dan Cragg
Překlad: Robert Čapek
Obálka: Jean Targete
Počet stran: 390
Rozměry: 105 x 175
Vazba: brožovaná
Vydal: Brokilon, Praha 2011
Doporučená cena: 278 Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha První v boji udělá radost fandům řízné militari sci-fi

Hide picture