Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Kniha Rudovlasá: Čarodějka Moire je zpět. Lepší a silnější

Jan Nohovec

Jan Nohovec

30. 10. 2012

Čarodějka Moire svou autorku Petru Neomillnerovou proslavila a už ji provází hezkou řadu let. Je to osobitá ženská hrdinka od rány, která se musí prosadit a přežít v tvrdém fantasy světě. Výborná povídková sbírka Rudovlasá mapuje celou její cestu od lehkomyslné dívky až po předsedkyni Bratrstva čarodějů.

Tak vypadá jedna z nejstarších hrdinek Petry Neomillnerové. Autor: Roman Kýbus

Ahoj, jsem Moire a jsem čarodějka, mohla by rudovlasá hrdinka české spisovatelky Petry Neomillnerové prohlásit na setkání anonymních magiků. Život v jejím světě je těžký, a tak si mladá čarodějnice, která kdysi se smíchem léhala s druidy U každého dubu, prošla skrz křest vodou, prožila si své utrpení, když se zemí přehnala nákaza, a nyní stojí jako představená magického Bratrstva a jako jediná žena mezi drakonickým řádem válečných čarodějů z Layely.

Přečtěte si: Sex, upíři a Žár krve. To ale není důvod selhání Petry Neomillnerové

Sedm osvědčených příběhů plus jeden nový představují kompletní soubor krátkých textů ze světa morálně silné Moire a jejího oficiálně neuznaného manžela Desmonda a mapují cestu rudovlasé od veselého začátku až po trpké konce.

Petra Neomillnerová

Česká spisovatelka „dirty fantasy“ se narodila v roce 1970 v Praze, kde i se svou dcerou nyní stále žije. Absolvovala Střední knihovnickou školu a věnovala se grafice, ale v současné době se živí jako autorka na plný úvazek. Debutovala v roce 2002 krátkou povídkou Ta, kterou smějí sedlat jen bohové… Od roku 2005 jí vyšlo patnáct knih a jejími hlavními hrdinkami bývají emancipované ženy, nejčastěji rudovlasá čarodějka Moire, pražská upírka Tina Salo a rozjívená zaklínačka Lota.

Ačkoli má za sebou Petra Neomillnerová řadu románů (nevyjímaje první dva díly trilogie Písně čarodějky s Moire v hlavní roli), mnozí čtenáři o ní stále prohlašují, že je nejsilnější v povídkách. Neomillnerová má krátký úsečný styl psaní, který se výborně hodí k tomu, aby děj rychle odsýpal, hlavní hrdinové mohli trousit šťavnaté hlášky a autorka mohla v mžiku oka střídat perspektivu vyprávění mezi dvěma hlavními protagonisty.

Dalším kladem české spisovatelky jsou její postavy. Moire i Desmond mají každý vlastní problémy, jak s okolním světem, tak sami se sebou, jejich vztah se vyvíjí, prochází krizemi a usmířeními. Přesto v příbězích nejsou jediní. Autorka hlavní hrdinku konfrontuje s mnoha dalšími různorodými charaktery včetně Viera, jejího přítele z dětství, ke kterému si čarodějka chodí pro útěchu a se kterým občas spí – ostatně jako s mnoha jinými, což Desmonda nezřídka vytáčí. Ne že by on byl svatý.

Seznam povídek:

  • U každého dubu
  • Hněv řeky
  • Čas, kdy klasy dozrají
  • Vlastní krev
  • Lístek cesmíny
  • Poslední pytlák
  • Kdo má viset, ten se neutopí
  • Věci z moře

Stejně jako celý její svět je rudovlasá tvrdá žena, která se s každým klackem, jenž jí někdo hodí pod nohy, stává drsnější a drsnější. Má i svého čtyřnohého mazlíčka Rváčku, další manifestaci jejího denního chleba. Série Moire a Desmond totiž představuje texty, v nichž se osoba křehčího pohlaví musí prosadit ve světě plném bídy, utrpení (a mužů). Mnoho příběhů (především v pozdějších povídkách) má sklíčenou atmosféru a temnější vyznění – to ovšem autorce nebrání občas trousit vtipy a jako trumf vyhodit veselejší scénu.

Stará dobrá Moire nikoho nezklame

Petra Neomillnerová ve sbírce Rudovlasá po dlouhých letech konečně zkompletovala nejen všechny krátké texty o čarodějce z Bratrstva, z nichž se většina odehrává mezi dějem prvního a druhého románu, ale také pozadí celé série, tedy mapu Moiřina světa nebo rejstřík postav v jednotlivých povídkách. Nechybí ani doslov Františky Vrbenské o samotné autorce, Moire a Desmondovi.

Petra Neomillnerová: Rudovlasá (obálka)

Rudovlasá představuje osm akčních povídek s dobrými zápletkami a kvalitním dějem, charismatické postavy s vlastním vývojem a vlastními problémy, které koneckonců nejsou zas tak vzdálené těm našim z reálného světa. Některé texty jsou krátké výstřelky jako Lístek cesmíny, jiné mají větší záběr jako Kdo má viset, ten se neutopí, vždy jsou ale mimořádně čtivé a představují o něco vážnější a propracovanější alternativu k autorčiným prvoplánovějším hrdinkám Lotě a Tině. Nemluvě o tom, že řada textů pochází z doby, kdy už Petra Neomillnerová uměla výborně psát, ale někteří čtenáři o ní ještě neprohlašovali, že už jí došel dech a píše jen ze setrvačnosti.

Název originálu: Rudovlasá: Cesta čarodějky
Autorka: Petra Neomillnerová
Obálka: Roman Kýbus
Počet stran: 287
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Epocha, Praha 2012
Doporučená cena: 296 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Rudovlasá: Čarodějka Moire je zpět. Lepší a silnější

Hide picture