Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE: Kniha Teorie velkého třesku prozradí o seriálu vše od A do Z

Marek Hofman

Marek Hofman

10. 8. 2012

V době, kdy v České republice běžela pátá řada úspěšného seriálu Teorie velkého třesku, dostala se do našich knihkupectví kniha Amy Rickman. Nese název Teorie velkého třesku od A do Z a čtenářům přináší velkou dávku informací.

Howard, Leonard, Penny, Sheldon a Raj. Kdo by je neměl rád? Zdroj: distributor seriálu

Ačkoli by seriál Teorie velkého třesku (angl. The Big Bang Theory) do škatulky fantastika umístil pouze pomatenec, který se dosud ukrýval před světem ve stinném sklepě, své místo v magazínu FANZINE.cz má. Vždyť vypráví i o nás, fanoušcích komiksů, sci-fi, fantasy, anime nebo RPG her. Tedy alespoň o těch z nás, jež se neštítí označení geek. Nebo, chcete-li, nerd.

Amy Rickman
Čtyřiadvacetiletá spisovatelka a editorka žijící v Londýně. Editovala mnoho titulů zaměřených především na dospívající čtenáře. Kromě knihy Teorie velkého třesku od A do Z má na svém kontě publikace věnující se seriálům Glee, Upíří deníky nebo filmové Twilight sáze.

Seriálu o čtyřech podivínech nelze upírat jisté kvality. V žebříčcích oblíbenosti se drží na prvních příčkách a zástupy jeho fanoušků se neustále rozšiřují. A to i díky lidem, kteří se považují za zcela normální a povlečení se Spider-Manem by si nikdy nekoupili.

Na úspěch takovýchto fenoménů samozřejmě navazují i další produkty. Publikace Teorie velkého třesku od A do Z od anglické autorky Amy Rickman není výjimkou. Všem divákům a milovníkům Big Bangu v ní přináší řadu informací, které by jinak museli hledat přes Google a na Wikipedii.

Bazinga!

Americký sitcom Teorie velkého třesku snad netřeba představovat. Kdyby se však přece jen našel neznalý jedinec, menší nastínění děje se mu bude hodit.

Čtěte také: 5 zajímavostí o Teorii velkého třesku. Představitel Sheldona je gay

Sheldon Cooper, Leonard Hofstadter, Howard Wolowitz a Rajesh Koothrappali jsou vědci tělem i duší. Avšak ani jejich vysoká inteligence jim nepomáhá k snadnější socializaci. Navíc vykazují všechny známky geekovství. S oblibou sledují sci-fi filmy a seriály, navštěvují různé cony, sbírají komiksy a postavičky oblíbených hrdinů. Jejich mimoňský ráj jednoho dne naruší Penny, která se přistěhuje do bytu naproti Leonardovi a Sheldonovi.

Právě na konfliktu mezi nerdovskou a zbylou – tedy obyčejnou – částí populace, již Penny zastupuje, je postavena většina humorných scén.

Vše, co jste chtěli vědět

Amy Rickman ve své knize Teorie velkého třesku od A do Z mapuje celý seriál od prapočátků až po pátou řadu. Popisuje prvotní koncepty, původní úvodní epizodu, která nebyla odvysílána, kariéry všech herců v hlavních i vedlejších rolích. Nevynechává zajímavůstky ze zákulisí nebo osoby tvůrců. Neznalým také přibližuje svět vědy či fanoušků fantastiky.

Bohužel onen koncept od A do Z je dvousečný. Na jednu stranu je sice nekonvenční, na druhou poněkud méně přehledný. Pokud by si chtěl člověk přečíst o všech hercích naráz, musí přeskakovat a listovat. Orientaci navíc nevylepšuje ani chybějící obsah, který by čtenáři v podobné situaci pomohl.

Problém by se dal vyřešit i systémem vnitřních odkazů. K té se autorka naneštěstí uchýlila jen ve dvou případech.

Protože se ale kniha o dvě stě padesáti stranách dá přečíst během několika hodin, až tolik na škodu to není. Smůlu však mohou mít ti, kteří knížku vytáhnou z police a chtějí rychle něco najít.

Přečtěte si: Jak by měly psát ženy? Zeptali jsme se tří spisovatelů české fantastiky

Kromě výše zmíněného lze publikaci vytknout už jen drobnůstky. První z nich si všimne pouze hnidopich, který se v problematice MMORPG her vyzná více než autorka (to jí ale nemůžeme mít za zlé). Druhá chybička se vloudila do překladu. A sice do rozšíření klasické hry kámen, nůžky, papír o tapíra a Spocka. V originální verzi se na rozdíl od naší dabované namísto tapíra používá ještěr (lizard). Když už nic, hodila by se alespoň poznámka pod čarou.

Nač ale dále hledat pihy na jinak na pohled příjemné tváři zajímavé knihy. Amy Rickman čtenářům informace podává záživně, nehrozí tedy, že by text působil jako anestetikum. Pravověrné fanoušky seriálu rozhodně potěší a vzhledem k jejich velkému počtu nehrozí, že by zapadla mezi méně vydařenými tituly.

Název originálu: The Big Bang Theory A-Z
Český název: Teorie velkého třesku od A do Z
Autor: Amy Rickman
Obálka: Zdeněk Mareš
Překlad: Jan Žlábek
Počet stran: 250
Rozměry: 135 × 196 mm
Vazba: brožovaná
Vydal: Albatros media – XYZ, Praha 2012
Běžná cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kniha Teorie velkého třesku prozradí o seriálu vše od A do Z

Hide picture