Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE knihy: Alex Drescher, Světla v temnotách 2 – Zrození adepta

Olga Buriánková

Olga Buriánková

5. 2. 2018

Prokop se během hledání své vlkodlačí matky dostává na Ukrajinu. Díky skřetím šamanům unikne pronásledovatelům, ale ztratí se i většině spojenců. Naštěstí jej chrání smrtící vyjčí bojovnice Kyra. Jenže boj o lemurijský poklad i zachování světa vrcholí.

Jen několik měsíců od vydání úvodního dílu cyklu Světla v temnotách – knihy s názvem Lovcův odkaz – se nadšení fanoušci drsné akční literární fantastiky dočkali nového románu z přitažlivého světa Prolnutí. Ctitelé poněkud tajemného domácího autora, známého jako Alex Drescher, se mohou těšit na další adrenalinovou jízdu do neveselé budoucnosti, v níž se spojuje i soupeří magie s technologií a osud jednotlivce se záhy mění v budoucnost všech.

Zatímco se předchozí částí Prokop Koutný (samovolně iniciovaný Lovec) bez oddechu potácel od střetu k bitce hlavně na území Česka, Zrození adepta jej zavádí daleko na východ, až do ukrajinského Záporoží. Pokračování série, v níž se evropskými ghetty i radioaktivními Zónami prohánějí lidé a nelidské bytosti, aby se zmocnili pozemské reality i všech ostatních světů, je snad ještě působivější a spektakulárnější než její úvodní román.

Alex Drescher

Pseudonym autora narozeného roku 1972 v Ostravě a nic pozoruhodnějšího než bouřka se tehdy prý neudálo, ale jeho psychiku mělo v dětství poznamenat spatření sovětských vojáků. Psát začal na gymnáziu, ale debutoval až prvním dílem série o královském prokurátorovi Kloppovi Yggreddovi (povídkovým Dokonalým obchodem, 2007). Následovalo S čím kdo schází i románové Není jiných cest,  Prolnutí (Tovaryš, Jeden z devíti) či Světla v temnotách (Lovcova krev, Zrození adepta). Na webu vydává román Tvůrci světů i povídky (Právní klička, Mrtvý), jiné vyšly v Pevnosti (Křik volavky, Pekla a návraty). Kromě psaní jej baví střílení, rybolov, modelářství, box a vychutnávání havan s irskou whiskey.

Hledání matky a pokladu žene Lovce vstříc apokalypse

Prokop Koutný se ocitá v kaši, do níž zabředává stále hlouběji již od chvíle, kdy se kvůli tajemnému dědictví stane lovnou zvěří. Cesta za odhalením pravdy jej přivádí na stopu dávno ztracené matky (vlkodlačí královny) i prastarých lemurijských artefaktů. Skřetí magie bývalého učitele v poslední chvíli zachrání před elfím oddílem i dalšími hledači odkazu Lemurie, ale odnese ho také daleko od čerstvě získaných přátel a spojenců. V bezčasí Prolnutí se Lovci dostane krátkého odpočinku, dalšího nečekaného „daru“ a zatím obrazné kudly do zad.

Alex Dresher: Lovcův odkaz 2 - Zrození Adepta

Zdroj: knižní obálka.

K profesorově štěstí leží jeho setrvání v jednom celku na srdci také vraždící ebenové krásce s pěkně ostrými tesáky a drápy. Díky štěstí, magii, stykům i odhodlání se jejich dvoučlenné smečce daří nalézt cestu k vlkodlakům a snad i k bájným artefaktům. Zavede je až do Pripjati, města duchů a poslední bašty v boji s Temnými Záporožci. Tam je možná čeká poslední bitva o moc a budoucnost s nesčetnými zástupy armády zla i nemrtvých.

Nová role ve stejném dramatu je mnohem působivější

Alex Drescher: Lovcův odkaz

Zdroj: knižní obálka.

Závěrečný román vymazlené dilogie Světla v temnotách si od úvodního svazku v mnoha směrech polepšil. Proto je ve druhém svazku cyklu, nazvaném Zrození Adepta, všechno o poznání větší, výraznější a významnější než v knize Lovcův odkaz. Nebezpečí jsou zde mnohem hrozivější, zápletky i překvapení o poznání dramatičtější, magie je výrazně temnější a více smrtící, obětí je skutečně nepočítaně.

Prokop se od první stránky musí setsakra otáčet, aby se vražedné informace vězící jen v jeho hlavě a paměti matky nedostaly do rukou nepovolaných (a že jich je opravdu hodně). Proto mladého Lovce čekají setkání s dalšími hráči o prastaré artefakty (agenty Lóže, Inkvizice, elfy, skřety či evropské vládce) a bude si muset zvolit spojence, aby měl alespoň stín možnosti zdolat cestu nejprve do Pripjati i mnohem dále.

Cesta na zmíněné místečko je vroubená jedním smrtícím nebezpečím za druhým. Kromě dobrodružného putování a líčení strastí ústředního hrdiny sledují natěšení čtenáři také peripetie každého jednotlivého přítele nebo stoupence mladého Lovce. Nutno říci, že autor se s nebohými postavami vůbec nemazlí a mnozí jeho hrdinové si užijí strastí ještě o něco více, než Prokop Koutný s Kyrou (i když si v zásadě nemají co vyčítat).

Pokračování nebývale graduje a čtenáře skvěle pobaví  Alex Drescher: Tovaryš

Fanoušky tvorby Alexe Dreschera čeká návrat do staré známé a nadmíru oblíbené reality Prolnutí, která je přivítá plnou náručí všeho, co již znají (z předchozího dílu cyklu Světla v temnotách i dalších svazků odehrávajících se v tomto exotickém světě) a co si na autorově stylu zamilovali. A nejen to, vše je zde ještě propracovanější a hýří více detaily než dříve (ať již geografickými, zbrojními či společenskými), díky čemuž text působí ještě uvěřitelněji.

Vzhledem k autorovu vybroušenému stylu psaní, smyslu pro humor a vytříbené schopnosti přijít každou chvíli s vtipnou glosou (třebaže je jeho hláškování již méně časté) fanoušky nový román jistě nadmíru uspokojí. Kromě širokých úsměvů je čeká napínavá bombastická jízda smrští olova i méně konvenčního střeliva nebo záplavou lidské i nelidské krve a dalších tělních tekutin, kterou doprovázejí exploze standardních i netradičních výbušnin (třeba atomové elektrárny).

Vyprávění s podtitulem Zrození Adepta uhání vpřed tolik populární až téměř nadsvětelnou rychlostí v superúderném tempu, během něhož dostanou šanci nahlédnout do jurt kozáckých vůdců i do karet organizací zcela mimo lidský dosah, nadzvednou pokličku intrik lidí a nelidí, nakouknou (jen na vlastní nebezpečí) do hlav čarodějů či nekromantů a odbydou si exkurze do míst, která patřila ztraceným civilizacím, nebo je stvořila magie.

Alex Drescher: S čím kdo scházíAutor si navíc pro milovníky depresivních časů příštích do detailů připravil skvělou šanci užít si plnými doušky každou ošklivou podrobnost ze světa pod nadvládou hlavně Federace a EU. Čtenáři budou svědky jejich stále globálnějších jednání i machinací i všemožných tajných klik, reálných vůdců a nastrčených figurek. Poznají dohody zdejších soupeřů či spojenců, jejichž pouta jsou posilována a obratem zas rušena.

Postavy zjevně čeká skutečné peklo, kvůli čemuž je každá z nich stále v nebezpečí života a pro leckoho z nich flirtování se Smrtí nedopadne uspokojivě. Díky velkorysejšímu pojetí románu si na své přijdou fanoušci epických a grandiózních bojů lidí s lidmi, lidí s živými nelidskými soky a všech společně v bitvě s oživlými mrtvolami. Také proto je Zrození Adepta vážně parádní čtení, navíc má výrazný nečekaný potenciál do budoucna, ale to je zatím jiný příběh.

Český název: Světla v temnotách – Zrození Adepta. Autor: Alex Dresher. Obálka: Andrew Dobell. Nakladatel: FANTOM Print, 2017. Počet stran: 416. Doporučená cena: 349, zlevněno e-shop 244 korun.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

RECENZE knihy: Alex Drescher, Světla v temnotách 2 – Zrození adepta

Hide picture