Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE knihy: Amanda Hockingová, Kroniky Kaninu – Mrazivý oheň

Olga Buriánková

Olga Buriánková

11. 4. 2017

Stopařka Bryn má do rodného sídla vrátit dalšího podvržence. Aniž by cokoli tušil, strávil mladík osmnáct let mimo skutečný domov a nastal čas vrátit se. O chlapce se však zajímá i někdo jiný. Unést jej chce bývalý člen gardy, nyní hledaný zrádce.

Další mladá americká autorka, Amanda Hockingová, přispěla svým dílkem do skládačky současné literární fantastiky pro dospívající čtenáře i u nás. Po úvodní trilogii Svět Tryllů, která vyšla již před několika lety, spatřil před nedávnem světlo světa i v tuzemských knihkupectvích první díl navazující série Kroniky Kaninu (Příběhy ze světa Tryllů). Jde o pokračování urban fantasy v hlavní roli s netradičně pojatými trolly a jejich světem.

Talentovaná spisovatelka v knize pojmenované Mrazivý oheň představila čtenářům (snad zejména čtenářkám) zbrusu novou odvážnou, loajální a silnou hrdinku. Devatenáctiletá Bryn je kvůli svému původu (otec je Kaninec a matka Skojarka) odmalička nucena čelit předsudkům ostatních Kaninců. Teď se však také musí postavit vlastním citům k chápavému představenému, Ridleymu Dresdenovi, ale i emocím vůči zrádnému, Konstantinu Blackovi.

Amanda Hockingová

Je americká spisovatelka paranormální romantiky pro mládež. Do roku 2010, kdy začala své knihy sama vydávat, napsala 17 románů a o rok později měla na kontě dva miliony dolarů. Je autorkou trilogie Svět Tryllů (Dědička, Rozpolcení, Boj o trůn), která se v USA stala bestsellerem a dalších šesti knih – Kroniky Kaninu (Příběhy ze světa Tryllů). Mrazivý oheň již vyšel, Políbená ledem a Křišťálové království by letos měly následovat. Knihy vydala vlastním nákladem. Poté, co se prodal (zejména jako e-book) více než milion jejích knih vydaných samonákladem, je obdivována jako typický příklad úspěchu v digitálním věku. Narodila se v roce 1984 v Austinu v Minnesotě a nyní žije v Rochesteru, stát Minnesota. Zde také pracuje na další knize.

Kaninská míšenka chce být gardistkou a zachránit říši

Trollí stopařka Bryn Avenová má v nejnovější misi do rodného domu zavést chlapce jménem Linus. Aniž by o tom věděl, skoro dvacet let žil mimo opravdovou rodinu. Nastal čas, aby markis Berling vybral svěřenecký fond a opustil své lidské opatrovníky. Kancléřova dcera ale není jediná, kdo mladíka vypátral. Na místě jeho aktuálního bydliště slídí proklínaný Konstantin Black. Ten býval nejlepším královniným strážcem. Do okamžiku, kdy se pokusil zavraždit Brynina otce – královského kancléře.

Amanda Hockingová - Mrazivý oheň

Zdroj: knižní obálka

Nyní se chce zmocnit potomků vysoce postavených trollů, kteří na čas žijí mezi lidmi. Prozatím se mu nedařilo, ale brzy je o krok před strážci, kteří se děti snaží evakuovat. Až jedno z nich naleznou mrtvé. Bryn však má pochybnosti o roli, jakou v celé tragédii i situaci Konstantin hraje. Navíc ji rozptyluje zadaný šéf Ridley Dresden a je možné, že on pro ni má také slabost. Ke všemu před sebou mají nečekaný společný úkol.

Trollové žijí mezi námi, aniž by o sobě dali vědět

Amanda Hocknigová - Dědicka

Zdroj: knižní obálka.

V literární sérii Amandy Hockingové, nazvané příznačně Kroniky Kaninu, poznávají fanoušci v urban fantasy či paranormální romanci dosud spíše opomíjenou nelidskou rasu. Trollové jsou zde vylíčeni poměrně netradičně, ať již se jedná o vzhled (někteří jsou až nadpřirozeně krásní, další mají žábry) či životní styl. Na druhou stranu, všichni paranormálové ve fantasy ze současnosti se museli nějak přizpůsobit, tak proč ne oni.

Vzhledově jsou některé jejich kmeny (rozdělené na Kanince, Skojary, Trylly, Omty a Vittry) k nerozeznání od lidí, a proto mohou potomky své šlechty po narození vyměnit za děti jejich boháčů. Když přijde jejich čas, vyhledají je strážci, přesvědčí o jejich původu a odvedou do sídelního města. Což není složité, protože v osmnácti vědí podvrženci o vlastních schopnostech (například změna barvy kůže) dost.

Amanda Hockingová - Rozpolcení

Zdroj: knižní obálka.

Proto se dají přesvědčit k odchodu z hostitelské rodiny i s penězi v kapse. Podobný systém získávání financí využívají bohatství milovní trollové – zejména Kaninci, do jejichž řad patří i hlavní hrdinka. Přestože mezi ně s bledou pletí, blond vlasy a nebesky modrýma očima příliš nezapadá (tmavý Kaninec je otec, matka světlovlasá bývalá skojarská šlechtična) a vinou smíšeného manželství dívka nezapadá ani do jednoho kmene.

Bren má zde naštěstí (kromě zpátečnických kolegů) nejen vysoce postaveného rodiče, ale i tolerantní přátele a sympatického nadřízeného. Možná natolik, aby se dívce splnilo největší přání a dostala se až do nejelitnější královské jednotky. V cestě jí stojí útoky na kaninské podvržence i Black. Dívčin idol se za podivných okolností stal nepřítelem číslo jedna, a třebaže je na útěku, Bran jej nyní potkává až příliš často.

Pokračování inovativní série stihne jen navnadit

Amanda Hockingová - Boj o trůn

Zdroj: knižní obálka.

Vzhledem k událostem, které Mrazivý oheň líčí i k samotnému ukončení knihy, je evidentní, že jde jen o rozpracování jednotlivých zápletek bez patrnějšího závěru či vysvětlení. V prvním dílu se představí hlavní postavy a nastíní problémy, jež bude třeba v budoucnu vyřešit. Ctitele fantastiky autorka zběžně seznámí s netradičním rozdělením trolího rodu, s novodobým způsobem jejich života, ale i s problémy, kterým musejí čelit.

Pokud čtenáři přijmou skutečnost, jak je zde podaná a vezmou za své, že v době globalizace by mohli zůstat nepovšimnuti oni i jejich potomci (což v porovnání s upíry, vlkodlaky či fae zase není tak neuvěřitelné), jde v knize o svěží a neotřelý pohled na paranormálno. Žhavá současnost, kterou všichni čtenáři velmi dobře znají, je jako prostředí k napínavému vyprávění více než vhodná a nadmíru vděčná. Amanda Hocknigová díky tomuto pojetí svého příběhu může vynechat obšírné popisy i vysvětlování týkající se dalšího nového světa.

amanda-hockingova-polibena-ledem

Zdroj: knižní obálka.

Kniha zatím vypráví jen o uzavřené komunitě a jejím letmém spojení s lidskou populací, proto milovníky globálních konfliktů, temné magie nebo dramatického děje patrně nenadchne. Vyprávění není určeno ani ctitelům krvavých bojů nebo vyzývavé erotiky, neuspokojí ani milovníky turbulentní akce či napínavého pátrání (třebaže jeho náznak se zde najde). Přesto má potenciál a bude zajímavé sledovat, jak ho autorka využije.

Úvodní svazek cyklu Kroniky Kaninu (Příběhy ze světa Tryllů) potěší zejména ctitelky zamilovaných dívčích vyprávění okořeněných špetkou nadpřirozena i relativně krotkého nebezpečí. V pokračování s názvem Políbená ledem čeká odvážnou strážkyni Bryn další návštěva Skojarů. Kromě nových smrtících tajemství, jež mezi vodním národem začne odhalovat, si bude muset poradit s další vlnou přitažlivosti ke svému přitažlivému šéfovi

Český název: Kroniky Kaninu (Příběhy ze světa Tryllů) – Mrazivý oheň. Název originálu: Frostfire. Autor: Amanda Hockningová. Překlad: Jana Jašová. Nakladatel: CooBoo – Albatros Media, 2016. Počet stran: 272. Doporučená cena: 249 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy: Amanda Hockingová, Kroniky Kaninu – Mrazivý oheň

Hide picture