Menu
FANZINE.cz
Literatura

RECENZE knihy: Gini Koch, Katherine „Kitty“ Katt – Dotek vetřelce

Olga Buriánková

Olga Buriánková

19. 5. 2017

Katherine se vrací do práce, když je svědkem nehody. Vzápětí se její oběť mění v monstrum a začne decimovat kolemjdoucí. Kitty nečeká a vesmírného parazita zlikviduje. Je to venku – zlí ufouni existují a ona se může stát agentkou, co s nimi bojuje.

Aktuálně se v proudu subžánru paranormální romance vzešlé z urban fantasy, se i u nás začínají objevovat milostné příběhy zabalené do pozoruhodných žánrových mutací. Cestu ke čtenářům si nalézají také lovestory spojené s vědeckou fantastikou (Siranta Jax). Jednou z takových urban sci-fi je i série Katherine „Kitty“ Katt, pojmenovaná dle hlavní neohrožené hrdinky.

V tomto debutovém cyklu Gini Kochové, jenž vypráví o hodných a setsakra přitažlivých mimozemšťanech z Alfa Centauri (AC) i o boji s jejich odpornými vetřeleckými protějšky, budou čtenáři (asi spíše čtenářky) svědky zverbování nové členky globální pozemské agentury. Tou je Katherine Kattová – sexy manažerka, která si v Doteku vetřelce poradí s útoky ohavných emzáků i s nadbíháním mimozemských agentů.

Gini Koch

Autorka (Jeanne Marie Gerrard) se narodila v roce 1963 ve Phoenixu v Arizoně a píše science-fiction, fantasy i horor. Její patrně nejznámější románový cyklus  Alien („Katherine ‚Kitty‘ Katt“) obsahuje již čtrnáct dílů. Sedmý díl získal RT Book Reviews Reviewer’s Choice Award jako the Best Futuristic Romance roku 2013. Pro nakladatelství DAW Books píše také cykly Necropolis Enforcement Files či Martian Alliance Chronicle. Píše hned pod několika pseudonymy (G. J. Koch – série Alexander Outland, Anita Ensal – A Cup of Joe, Jemma Chase – The Disciple & Other Stories of the Paranormal či A. E. Stanton). Věnuje se i přednášení o psaní a literárním podnikání, editování či správě webu.

Lepá agentka s ufouními kolegy zmáknou emzáky

Katherine Kattová (které se opravdu říká Kitty) právě skončila s účastí v porotě a před soudní budovou spatří autonehodu. Jeden ze zuřících aktérů se mění v okřídlenou stvůru rozhazující smrtící čepele. Když na zádech proměněného překvapená manažerka spatří pulzující útvar (přesně místo, kam zabodnout exkluzivní pero), místo útěku se chopí zbraně a zlikviduje ho. Rázem se ocitá v hledáčku mužů v černém, co ji limuzínou odvezou do Roswellu.

Gini Koch - Dotek vetřelce

Zdroj: knižní obálka.

Tam se dozvídá o existenci vetřelců aktivovaných zlobou i o utajené síti jejich soupeřů z Alfa Centaury . Tihle pohlední mimozemšťané jsou téměř k nerozeznání od lidí a ochrana Země je pro ně poslání. Díky instinktu a pohotovosti Kitty nabídnou, aby se k nim a pozemským agentům přidala. Než se ale stihne rozhodnout, už letí s přehnaně švarným AC nápadníkem na pomoc matce. Ke všemu tu nikdo není takový, jaký se zdá.

Úplně nová paranormální sci-fi romance

Svět Gini Kochové, který v sérii představuje, se na první pohled moc neliší od současnosti čtenářů. Až na fakt, že realita Katherine Kattové se na druhé podívání hemží mimozemšťany, aniž by měla většina Pozemšťanů jen stín podezření. První jako by vypadli ze stránek modelingového katalogu (bývalí obyvatelé AC a jejich potomci), ovládají hyperrychlost i další (pro lidstvo až nadpřirozené) schopnosti, pokročilou technologii jiných hodných ufounů a obléká je Armani.

Jejich soky jsou kosmičtí vetřelci, co se zmocňují nic netušícího lidského hostitele, z něhož učiní superbytost (tzv. hnusáka). Problém je, že mají za cíl vyhlazení obyvatel jednotlivých planet a jejich následné zničení. Do téhle trochu nepřehledné a výrazně nebezpečné (ovšem pro nadšené čtenáře veskrze zajímavé i zábavné) situace vpadne svérázná hlavní hrdinka.

Vyzbrojená pouze manikúrou, sprejem na vlasy a ipodem si tahle sexy královna improvizace s prořízlými ústy poradí se všemi vražednými emzáky, co jí zkříží cestu. Navíc si kolem obou nalakovaných malíčků jen za pár okamžiků omotá minimálně dva mimozemské agenty – jednoho přitažlivějšího než druhého.

Boj s vetřelci nestojí v cestě sexu a péči o pleť

Zjednodušeně by se dalo říci, že cyklus Katherine „Kitty“ Katt je v podstatě dalším vyprávěním o životních peripetiích mladé ženy. Potud by mohl být pouze jiným příběhem komplikované lovestory. Naštěstí je červená knihovna ozvláštněna hned na několika úrovních, což ze série činí perfektní sousto pro čtenáře a ctitele literární fantastiky obzvláště.

Za prvé jsou zde celkem explicitně líčena sexuální dobrodružství ústřední postavy, jak je aktuálně zvykem v leckteré paranormální romanci (nemluvě o exkluzivním milostném mnohoúhelníku). Za druhé se Katherine ocitá hned zkraje příběhu v dost extrémní situaci typické pro příběhy vědecké fantastiky – musí přijmout existenci dalších inteligentních obyvatel kosmu, ale také se s některými z nich pustit do boje.

Zatímco většina sci-fi příběhů je unisex nebo spíše mužskou doménou, Gini Kochová přetavila jasně určený druh literatury v zábavné čtení pro ženy díky hlavní postavě, dámskému pohledu na zdejší dění, nebo poměrně vágně popsanou technologii i svět a také osvěžující přístup Katherine k řešení většiny kosmických potíží.

Díky tomu si čtenáři užívají (sexy) špičkování zdejších postav i fyzické střety s kosmickými emzáky, kromě své cílové skupiny je Dotek vetřelce podobný literárním kolegům a obsahuje, co by měl mít – svéráznou hrdinku a další zajímavé postavy, hlavního záporáka (ba celou organizaci) i akční a vesměs napínavý děj (výklad AC náboženství je poněkud náročnější).

Čtenáři jistě uvítají také osvěžující přístup hlavní hrdinky k řešení vetřeleckých trablů, až mohou mít čtenáři dojem, že přes technologickou nadřazenost i desetiletí bojů se zlými ufouny by si AC agenti bez nové kolegyně neporadili. Série ještě nepatří ke špičkové urban sci-fi, ale jde o prvotinu, nechybí úderný závěr a najde se i lecjaké překvapení.

S ohledem na autorčinu rozehranou partii s jednotlivými hrdiny bude navíc zajímavé vidět, zda se čtenáři dozvědí něco nového o autorčině světě i milostných peripetiích její hrdinky. Přečíst si úvodní díl Katherine „Kitty“ Katt je proto skvělý nápad a je velká naděje, že pokračování se stane ještě zajímavější.

Český název: Dotek vetřelce. Název originálu: Touched by an Anien. Autor: Gini Koch. Překlad: Petra Kubašková. Nakladatel: FantomPrint, 2017. Počet stran: 320. Doporučená cena: 299, zlevněno e-shop – od 209 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy: Gini Koch, Katherine „Kitty“ Katt – Dotek vetřelce

Hide picture