Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE knihy: Laurell Kaye Hamiltonová – Anita Blakeová 18: Flirt

Olga Buriánková

Olga Buriánková

30. 12. 2016

Anita má nabitý milostný taneční pořádek, ale stále nevěří vlastnímu půvabu. Milenci se ji snaží přesvědčit o opaku a ukázat, že flirtování je zábava. Jenže touhle sexy hrou si drsňačka způsobí více potíží, než se zdálo možné. 

Rozsáhlá a nadmíru populární literární série Anita Blakeová, v níž hlavní roli hraje mladá žena s netradičním talentem k oživování mrtvol, nedávno přišla již s osmnáctým dílem. Nejnovější svazek upírsko-dlacko-zombiáckých příběhů, nazvaný případně Flirt, zatáhne sympatickou policejní konzultantku do hodně kalných vod. Ve vyprávění totiž nepůjde jen o zábavnou sváděcí hru, ale hlavně o trable s pochybnými klienty Oživovatelů s r.o.

Nekromantka bude nucena postavit se démonům vlastní minulosti, zoufalým pozůstalým i lvodlačím žoldákům a to vše úplně sama. Také zatím v posledním do češtiny přeloženém svazku z pera Laurell K. Hamiltonové prakticky chybí nejmocnější Anitin miláček, upíří vládce města Saint Louis. I tentokrát zakladatelka delikátního subžánru paranormální romance připraví Jean-Claudovy fanoušky o rande s ním i s většinou zubatých krvesajů.

Laurell Kaye Hamiltonová

Narodila se roku 1963 ve státě Arkansas v USA. Už mezi pátým a sedmým rokem života se k ní dostaly hororové filmy jako Circus of Fear (1966), jehož název Hamiltonová užila v knize Cirkus prokletých. K první publikované novele vedla dlouhá cesta – nakonec se jí stala hrdinská fantasy Nightseer (1992). Rok poté vyšel úvodní díl z dnes dvaceti sedmi svazkové série o Anitě Blakeové – Guilty Pleasures (1993, č. Provinilé slasti, Triton 2006), které zpočátku žádné nakladatelství nechtělo vydat. Více v profilu autorky 

Špásování s obsluhou může skončit bojem o život

Oživovatelka zombií Anita Blakeová plete hlavy každému druhému paranormálnímu muži, jehož potká. Randí hned s několika a ještě více jich čeká na zavolání kvůli ardeur. Přesto vinou macešiných poznámek v dospívání nevěří, že je atraktivní a ani ji nenapadne flirtovat. Navíc má brunetka s porcelánovou kůží mužů lačnících po jejím srdci i těle kolem sebe až moc. Anitini miláčci však mají pocit, že by si občas měla zkusit, že sexappealem ovládá muže tak samozřejmě jako upířími svody, nekromancií či pistolemi a nabroušeným jazykem.

Laurell K. Hamilton - Anita Blake 18 - Flirt

Zdroj: knižní obálka.

Když si však konečně nezávazně zalaškuje, pošle sice mladého číšníka do kolen, ale zároveň se zaplete do vražedné hry. Překvapí ji dlačí žoldáci a přinutí federálního šerifa Blakeovou, aby navštívila jejich zaměstnavatele. Je nasnadě, že co po ní bude chtít, ji nepotěší. Jenže nečekala, že pokud chce ochránit milované, nebude mít na výběr. Bude muset splnit všechna šéfova přání přesto, že jí život začíná komplikovat probouzející se lvice.

Někteří lidé nechápou, že ne znamená nikdy

Laurell K. Hamilton - Anita 17 - S kůží na trh

Zdroj: knižní obálka.

Hlavní postava v sérii o lovkyni upírů Anitě Blakeové má nejen pro strach uděláno, ale ve světě ovládaném magií si poradí s nejedním kouzlem. Díky tomu se profesionálně zabývá oživováním mrtvých, konzultuje s policií vyšetřování nadpřirozených případů, jako federální šerif loví zdivočelé upíry a vůbec fundovaně nakopává zadky jakékoli paranormální bytosti, co škodí. Mezi většinovou populací je sice v menšině, přesto normálním spoluobčanům zachraňuje životy i zdraví a neomezuje se pouze na Saint Louis.

Po několika dřívějších výletech mimo domov se však Anita velmi intenzivně a bolestně přesvědčila, že opouštět své blízké není dobrý nápad. Někdy se ale nemusí z území ovládaného Jean-Claudem hnout ani na krok, přesto se dostane do pořádných trablů. Aktuálně stačilo, aby se lovkyně upírů věnovala sympatické obsluze v restauraci a hned si vyrobila nejen dočasnou Achillovu patu, ale také si zde sama počkala na dvojici zabijáků.

Ke všemu ji dělají hlavu dva mocní klienti, kteří chtějí navrátit své blízké ze spárů smrti. Nevěří, že to konkrétně v jejich případě není dobrý nápad, byť u každého z nich ze zcela odlišných důvodů. Jenže peníze pro mnohé znamenají vše, a tak se jen těžko budou smiřovat s nekromantčiným ne. Podivné choutky mají ve světě Laurell K. Hamiltonové nejenom paranormálové, kteří zde žijí zcela zjevně vedle lidí, ale i ti nejnormálnější občané.

Malá jednohubka pro fanoušky slavné Popravčí 

Laurell K. Hamilton - Anita 16 - Temná krev

Zdroj: knižní obálka.

Oblíbená literární série urban fantasy (či spíše jejího subžánru paranormální romance) určené milovníkům (nebo snad zejména milovnicím) lechtivých erotických detailů a spletitých mezidruhových poměrů opět vrhá svou ústřední postavu do staronových problémů. Fanoušci Hamiltonové se nesetkají s mnoha novými bytostmi, ani komplikovanými poměry či problémy (na něco málo přes stovku stran se toho příliš nevměstná), přesto je čeká napínavý sexy příběh.

Díky jednoznačnému názvu svazku jsou čtenáři připravení zejména na pikantní vztahy, jichž se vzhledem k ardeur a chybějícím Anitiným milencům bezesporu dočkají. Díky tomu budou při vzniku zbrusu nových postelových aliancí, ať se to hlavní postavě líbí nebo ne. Jak je u autorky dobrým zvykem, vyprávění je řemeslně skvěle napsáno, má spád, přes omezený rozsah nepostrádá humor i velkou porci napětí a nebezpečí.

Laurell K. Hamilton - Anita 15 - Harlekýn

Zdroj: knižní obálka.

Ctitelé upířích intrik nebo policejního vyšetřování si v příběhu nazvaném Flirt na své nepřijdou (čeká je návrat k původnímu tématu nekromancie), i tak si obdivovatelé autorčina literárního stylu a její odvážné hrdinky užijí každou ze stránek knihy. Kdyby jen proto, aby si ukrátili čekání na další svazek Laurell K. Hamiltonové, který vyjde příští rok.

Jistě je potěší, že devatenáctý díl pojmenovaný v originále Bullet připravil čtenářům na svých stránkách tolik zubatců, až je to bude mrzet (nebo spíše Anitu). Stanou se svědky překvapivého návratu Matky vší temnoty, se kterou si oživovatelka moc legrace neužije a s níž si příliš nerozumí. Zato fanoušci se dočkají nové a vrchovaté porce upířího posvícení.

Český název: Flirt. Název originálu: Flirt. Autor: Laurell K. Hamiltonová. Překlad: Dominika Moulíková.  Nakladatel: Epocha – edice Fantastická Epocha, 2016. Počet stran: 144. Doporučená cena: 149, e-shop Epocha 112 korun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE knihy: Laurell Kaye Hamiltonová – Anita Blakeová 18: Flirt

Hide picture