Menu
FANZINE.cz
Literatura

Recenze knihy prozradí, kam se ztratil Orel deváté legie

Redakce

Redakce

5. 9. 2011

Spisovatelka Rosemary Sutcliffová přichází s historickou fantasy, jejíž děj sahá až do dob Římské říše. Hrdinové románu určeném převážně mladším čtenářům pátrají po slavném symbolu jedné z legií.

Channing Tatum a Jamie Bell ve stejnojmenném snímku Zdroj: distributor filmu

Píše se rok 117 n.l., dějiště Britské ostrovy. Římský centurion Flavius Aquila vede Devátou legii za hranici tehdy známého světa. Jakmile však překročí hranici Hadrianova valu, ani legii ani jejího drahocenného orla už nikdy nikdo nespatří…

Od toho osudného dne uplynulo již dvacet let. Marcus Aquila, syn nešťastného centuriona, se vydává po stopách legendárního orla, aby mohl očistit otcovo jméno. Neputuje však sám. Doprovází ho Esca, bývalý otrok a Marcův přítel na život i na smrt. Podaří se jim nalézt ztracený symbol Deváté legie a zůstat naživu? Závisí na tom vše, protože ztratí-li orla – ztratí čest, ztratí-li čest – ztratí vše.

Historický román pro děti

Aneb jak se handicapovaný hrdina za dobrodružstvím a ctí vydal. Typická zápletka: syn, který utržil zranění v bitvě, se vydává na nebezpečnou výpravu s věrným přítelem, aby očistil otcovo jméno. Nedá se nic dělat, ve starověku, středověku i v raném novověku čest pro muže znamenala vše. Cenili si jí více než vlastního života. Není proto divu, že tento motiv je spisovateli hojně využíván.

Kniha Rosemary Sutcliffové byla označena za jeden z nejlepších románů pro děti 20. století. Ne nadarmo. Ač častá a tisíckrát použitá zápletka, autorka ji dokázala podat stravitelným a zajímavým způsobem. Obohatila ji o skutečné historické reálie, zahalila aurou tajemna, nepředvídatelností a překvapením.

Tím se kniha stává pro mladší generaci čtenářů mnohem atraktivnější. Který chlapec by si nechtěl vyzkoušet, jaké to je, být hrdinou na vlastní pěst? A naopak, která slečna by nedokázala pochopit prostý strach, lásku a odhodlání dívky ze sousedství?

V minulém století archeologové v Anglii objevili v místech někdejšího starověkého města Calleva Atrebatum zlatého římského orla bez křídel. Neexistovaly k němu žádné písemné záznamy, nikde ani špetka informace, jak nebo proč se našel zrovna na tomto místě.

Další důkaz o tom, že stačí jeden nepatrný střípek nápadu a fantazie už běží kupředu jako splašená. Sutliffová dokázala tuto návnadu brilantně využít a stvořit tak jeden z nejúspěšnějších a nejsrozumitelnějších historických románů pro mladé.

Základní pravidlo zní: nepřehánět

Autorka však udělala jednu velice zásadní chybu. Evidentně si příliš vsugerovala myšlenku, že píše dětskou knihu, až začala přeskakovat pasáže, které aspirovaly na velmi zajímavé pasáže, kdyby se rozpracovaly. Je obvyklé, že se v knize přelétne z jedné dějové linie na druhou, ale tady je to jaksi umělé a nepřirozené. Kniha obsahuje totiž jen jednu dějovou linii, čili skoky se nedají přehlédnout a působí jako cizopasný nádor.

Navíc zamrzí, že chybí právě ty pasáže, na něž se čtenář těší skoro nejvíce a tak přijde z části o iluze, že se tady bude něco zajímavého dít a z části také o motivaci pokračovat dál. Protože jen nezkušeného čtenáře by neotrávil ten fakt, že čtyři z deseti nejpřitažlivějších míst jsou vynechána. Naštěstí je to jediná vada na jinak dobré knize. Ne nijak častá, ale přesto dostatečně viditelná.

Román se dočkal dokonce i filmového zpracování. V loňském roce byl natočen celovečerní film, s Channingem Tatumem a Jamiem Bellem v hlavních rolích. Celkově se jedná o dobře propracovaný historický román pro mládež, jež pobaví, zabaví, potěší a neurazí. Nic víc, nic míň.

Název originálu: The Eagle of the Ninth
Český název: Orel Deváté legie
Autor: Rosemary Sutcliffová
Překlad: Ludmila Havlíková, Tomáš Havlík
Počet stran: 262
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: BB art, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení:***(70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze knihy prozradí, kam se ztratil Orel deváté legie

Hide picture