Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Recenze knihy Temný gryf. Osud se nemazlí s nikým

Marek Hofman

Marek Hofman

21. 8. 2011

Jméno spisovatelky Katie J. Taylor nepatří k nejznámějším. Měl by tedy čtenář k jejímu románu Temný gryf přistupovat s obavami? Naštěstí nikoli.

Ilustrace na obálce knihy Autor: Roman Kýbus

Prakticky celý děj románu shrnuje anotace. Mladý gryfmistr Arren Cardockson přijde během honu na divokého gryfa o svou opeřenou přítelkyni Elunu. Shodou několika náhod se později spolčí právě s oním netvorem, jenž mu předchozího gryfa rozsápal. Víc se toho v knize Temný gryf nestane.

Má tedy vůbec smysl pouštět se dočtení? Rozhodně ano, Katie J. Taylor totiž přesvědčí, že psát umí a má talent pro vytvoření sympatických a uvěřitelných postav.

Bojuj a přežiješ. Možná

Vztah mezi mladým mužem a gryfem zpočátku připomíná Eragona. Na rozdíl od Paoliniho draků to inteligentní tvorové, tvoření z jedné poloviny lvem a druhé orlem, nemají vůbec jednoduché. Rozhodně ne ti divoce žijící. V přírodě totiž platí především jedno pravidlo: slabí jedinci končívají ve chřtánu silnějších. Čerstvě vylíhlé gryfátko se z okolního světa nemusí radovat dlouho. Sežrat jej může vyhladovělá matka či sourozenec a ani poté, co se ubrání, je bezstarostná existence nečeká.

Pasáže psané z pohledu gryfa patří v celé knize k nejpůsobivějším. Drsnost a syrovost způsobuje především to, že je autorka zbavila veškerých emocí – tedy žádná mateřská láska a rozplývání se nad růžovoučkými holátky – a namísto nich nechala působit čistě zvířecí instinkty.

Stejně jako je krutý sám život, ani spisovatelka se ke svým hrdinům nestaví jinak. A to jak k těm okřídleným, tak dvounohým.

Člověka mění společnost. K lepšímu i horšímu

Své si užije i Arren. Během dvě stě padesáti stran projde úctyhodně dlouhým vývojem, až se jeden ptá, zda Taylor nevyplýtvala veškerou munici. Arrenovi předkové se do země dostali v okovech jako otroci ze severu. Protože si jej ale za svého společníka vybrala gryfí samička, než k němu chovat náležitou úcty. Anebo ji alespoň předstírat. Po smrti Eluny je však s respektem veta a z Arrena se stává terčem výsměchu a ponižování.

Hrdinova dobrá stránka předává vládnoucí žezlo špatné a přerod ze spokojeného muže ve mstitele je dokonán. Kdysi vyrovnaný a nadějný mladík se mění ve vyvrhele trpícího paranoiou, což jej dovádí až k zoufalému činu, se kterým čtenář souhlasit nemusí, přesto plně chápe okolnosti, jež k němu vedly.

Také žádná z vedlejších postav nepředstavuje dokonalý archetyp světce či zloducha. všechny hýří různorodou škálou barev, přestože autorka vybarvovala především v různých odstínech šedé. Dokonce i Arrenův úhlavní nepřítel není vyloženě černý a z jistého úhlu pohledu lze i v jeho počínání zahlédnout dobrý úmysl.

I klasická fantasy se dá podat neklasicky

Milovníci tradičních hrdinských fantasy příběhů tedy mohou jásat. Dostane se jim přesně to, co od žánru očekávají, a navíc bez sklouzávání ke klišé. Titulní charakter se liší od tisícovek dalších, přesto oplývá těmi správnými vlastnostmi, jimiž by se měl každý hrdina podobných románů honosit – nádech tajemna a nezdolatelná chuť po pomstě.

Nechybí ani magie v podobě gryfích kouzel, na šerm i rvačky také dojde a ti, kteří si libují v pletichaření, se i intrik dočkají.

Pokud i následující pokračování dostojí kvalit prvního dílu, nemusí se Katie J. Taylor bát, že by do světa vypustila pouze neohrabané kuře. Trilogie – nazvaná jednoduše Temný gryf – má totiž potenciál dorůst v dravce, jenž svými perutěmi mnohé zastíní.

Název originálu: The Dark Griffin
Český název: Temný gryf
Autor: Katie J. Taylor
Překlad: Eva Chmurová
Obálka a ilustrace: Roman Kýbus
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145 x 210 mm
Vydal: Zoner Press, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze knihy Temný gryf. Osud se nemazlí s nikým

Hide picture