Menu
FANZINE.cz
Literární soutěže a ceny v žánrech sci-fi, fantasy a horor

RECENZE: Kočas 2013 v sobě ukrývá depresivní čtení i komickou satiru

Sbírka fantasy a sci-fi povídek Kočas na svých stránkách představuje ta nejlepší díla roku 2013. Společným tématem se letos stala neveselá až depresivní atmosféra, do kterých jsou zasazeny příběhy živých (i neživých) hrdinů. Pojďme se na ně tedy podívat!

OBR: Magic of books

Každá kniha v sobě ukrývá část kouzla. Zdroj: forwallpaper.com

Pro začínající autory jsou literární soutěže jakýmsi odrazovým můstkem. Je to dobrá příležitost, jak zjistit míru svého talentu. Utkají se s dalšími nadšenci do psaní a jejich díla jsou hodnocena odborníky. Vítězové se pak mohou těšit zveřejněním svých prací. Kočas (vydavatelství Straky na vrbě) je jedním ze sborníků, kde se objevují nejen autorské prvotiny. I minulý ročník byl plný nápaditých příběhů.

Stránky opět zdobila známá jména

OBR: Kočas 2013

Zdroj: Obálka knihy

Petr Plačka se již dočkal četných literárních ocenění. Kočas 2013 otevírá fantasy povídkou Odkaz, v níž si pohrává s tématem Odkazu předků starého kmene. Ten tkví ve strážném duchovi, který se dědí z generace na generaci a je využíván k ochraně před nepřáteli. Zpočátku se může zdát, že příběh neplyne příliš hladce. To se ovšem změní, když se hrdinové dostanou do úzkých a Odkaz předků si vybere svou daň.

S Karlem Doležalem se ve sborníku čtenáři setkají hned dvakrát. Ani jedna z jeho povídek se nedá označit za veselou. Jsou ovšem velice čtivé a nejednou je třeba se zastavit, zamyslet se nad jejich poselstvím.

Sci-fi Bez dotyku vypráví o strojích, lásce a lidech. Tématem je osvícení a možnost ho dojít, i když jste složeni jen z plechu, šroubků a koleček. Na druhou stranu povídka Spolubydlící je k pochopení autorova záměru složitější. Význam nájemních vrahů a výběr jejich obětí je ukryt pod rouškou světla lampy.

Hororová povídka Šero padá brzy pochází z pera Leny Magdaly Hamitouche. Příběh z počátku dvacátého století se odehrává v Rusku. Hlavní hrdinka dostane záhadný dopis, v němž ji cizí muž zve na návštěvu kamsi na druhý konec světa. Pomalu se rozvíjející příběh se nakonec promění v děsivý pohled do minulosti. Povídka Štíty velitele Kesslera se dá považovat za takovou předzvěst budoucnosti od Dany Ruskové. Průzkum neznámých planet s sebou přináší mnoho nových zkušeností. Je ovšem otázkou, zda jsou to zkušenosti dobré či špatné.

Jan Kovanic ve své sci-fi Jób ukazuje, že se v probíraném tématu skutečně vyzná. Napínavý příběh skupinky žen, které se snaží zastavit nebezpečný asteroid před srážkou se Zemí, je ovšem náročnější na čtení. Krátká Obhajoba je jakýmsi monologem právníka od Jana Šimůnka, který se zabývá problematikou klonů. Usměvavým příběhem je pak Čapkova strž Radky M. Poslušné.

Není nad trochu zdravého smíchu

Loňský Kočas v sobě kromě klasického sci-fi a fantasy obsahuje i osvěžující parodie.OBR: Straky na vrbě Tou je například Romance pro upíra od Lindy Sigmundové. Jedná se o skvěle napsanou satiru. Na pár stránkách dokonale zachytila povrchní zálibu mladých holek v upírech.

Příběh znázorňuje až manickou poblázněnost dnešní dívčí generace. Šestnáctiletá dívka a upír, no jak to asi může dopadnout? Závěr je až bolestně směšný. Zmíním jen jedno: díky spisovatelce Stephenii Meyerové upíři již nemusejí hladovět.

Jistého ponaučení se nám má dostat skrze bajku s názvem Nevěsta Pegasova. Václava Molcarová chce upozornit na fakt, že trest čeká na každého, kdo k dosažení snu užije lsti a klamu.

Kočas 2013 je jasným důkazem toho, že roste zájem čtenářů i autorů o pochmurné příběhy. A není divu. Z bolesti pramení síla. V příbězích lze nalézt jistý vhled do vlastních problémů či možné řešení. Takže i když se při čtení knihy nebudete vyložené smát, nezatracujte ji. Dejte současné domácí autorské generaci šanci v jejích začátcích!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Kočas 2013 v sobě ukrývá depresivní čtení i komickou satiru

Hide picture