Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Ghost Rider – Mnoho slz se prolije pro pomstu

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

6. 10. 2012

Kolty u pasu, koně, pronásledování, krev a pomsta. Ennis kombinuje vše, co známe z klasických westernů, a žene velmi zapáleného mstitele vstříc novým skutkům. Cesta slz slibuje pekelnou jízdu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/clayton-crain-ghost-rider-cesta-slz/|width=660]

Garth Ennis prostě miluje westerny. Není to jen náhodná a přechodná láska, ale trvalý vztah někoho, kdo zcela pochopil mýtus westernu. S tímto vědomím tak nyní může psát příběhy neskrývající se pod laciné pozlátko umělé vytvořené legendy, ale naopak ji využít pro svůj prospěch a říct pravdu. Autor to už mnohokrát předvedl v jeho opus magnum Preacher-Kazatel a tyto prvky se dostaly i do pokračování Ghost Ridera Cesta slz.

Westernové příběhy vyprávějí především o pomstě. Pomstě za bratra, rodinu, dívku, zmasakrovaný kmen či postřelenou jalovici. Pomsta prorůstá mýtem Divokého západu jako břečťan starým hradebním zdivem. Bez ní by se neudržel vcelku. Existuje tak lepší živná půda pro příběh o nesmrtelném mstiteli Ghost Riderovi, než je western?

Jediný pravý Pekelný anděl

Neexistuje, a Garth Ennis to dokázal na výbornou. Cesta slz začíná válkou. Příběh až do své poloviny prakticky nevybočí z vyjetých kolejí známého klišé – záchrana života, vděčnost, pocit sblížení a další používá autor zcela klasicky, bez skrupulí či nějaké snahy o originalitu. První knihou či dvěma filmovými adaptacemi (ano, bohužel tomu tak je) namlsaný čtenář bude jen čekat, kdy povinná westernová předehra skončí a v pseudosoučasnosti začne řádit planoucí kostlivec na motorce. Příběh však ze svých kulis nevybočí.

Autor vzal základní esenci Ghost Ridera a přetvořil si ji pro svoji potřebu. Čtenář může rovnou zapomenout na Harleye Davidsona se zapáleným řidičem. Ohnivý mstitel zůstane na koni. A vůbec jsou v příběhu i další nenaplněná schémata, za což lze Ennisovi jen děkovat.

Od druhé půlky autor záměrně boří všechna očekávání i předpoklady. Vyrábí si nový, elegantní, krvavý a neuvěřitelně napínavý příběh o pomstě z několika úhlů pohledu. Jako jeden z mála autorů bere v potaz také pomstu ze strany těch zlých, kteří také chtějí dosáhnout zadostiučinění. A dokonce k tomu najdou i příležitost.

V tomto komiksu se mstí snad i stébla trávy za to, že po nich šlapalo koňské kopyto. Každopádně je to úžasná jízda plná nečekaných zvratů, skvělých dialogů a ještě lepšího příběhu, který postupně graduje až k obecně filozofickému zamyšlení. V něm autor odhalí Ghost Ridera až na samotnou dřeň, vysvětlí též, proč se příběh odehrává v netradičních kulisách, a zároveň si připraví úrodnou půdu do budoucna.

Westernový ples monster

Garth Ennis tak předvedl, že umí psát western, a ještě lépe mu jde psát westernový komiks bez pozlátka. Temná, tajemná, až strašidelná kresba Claytona Craina dělá z každého muže trochu monstrum a z monster bubáky opravdové. Každý obrázek je silným zážitkem pro čtenáře a výborně doplňuje epický příběh o stokrát omletém klišé.

Ennis nově uchopil jak téma westernu, tak pomstychtivého hrdiny, a dokonce i samotného Ghost Ridera, a předvedl vynikající tvůrčí činnost, z níž srší originalita a hlavně hektolitry zábavy zahalené do plamenů.

Název: Ghost Rider: Cesta slz
Originální název: Ghost Rider: Trail of Tears
Scénář: Garth Ennis
Kresba: Clayton Crain
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 144
Rozměry: 165 x 260
Vydalo: BB/art, Praha 2012
Doporučená cena: 599,- Kč

Hodnocení: **** (70 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Ghost Rider – Mnoho slz se prolije pro pomstu

Hide picture