Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Lucifer: Ďábel vchází do dveří. Seznamte se, než bude pozdě

Redakce

Redakce

11. 11. 2011

V našich končinách je komiksová série Lucifer tak trochu opomenutý fenomén. A je to pekelná chyba, protože příběhy zatraceného Světlonoše jsou ďábelsky dobré.

Ukázka z komiksu Lucifer: Ďábel vchází do dveří Zdroj: Crew

Svět se změnil. Ďábel se vzdal vlády nad peklem. V současnosti si užívá svůj poklidný nesmrtelný důchod jako majitel luxusního baru v Los Angeles. Večery tráví hrou na piano, rád si dopřeje lahev vína Janneau Armagnac a společnost mu dělá krásná démonka Mazikeen. Zkrátka taková rodinná idylka.

Ta ovšem trvá pouze do chvíle, kdy sám Stvořitel potřebuje vyřídit jednu špinavou prácičku a nezbývá mu nic jiného, než povolat ďábla do svých služeb.

Sandmanovský Lucifer

Postavu Lucifera, se kterou se čtenář setká v příbězích této knihy, stvořil Neil Gaiman ve svém mistrovském díle Sandman. Konkrétně pak ve čtvrtém díle snové ságy, který nese název Údobí mlh. Gaiman si byl už od začátku vědom, že postava Lucifera si zaslouží vlastní komiksovou sérii. Po několika letech se tohoto nápadu chopil Mike Carey a zformoval charakter, jak sám Gaiman podotkl, ještě manipulativnější, šarmantnější a nebezpečnější.

Přečtěte si: Sandman: Konec světů – Přečtěte si nejnovější drby z říše pána snů

Inspirace Sandmanem je ostatně velice výrazná, což dokazuje například i přímá Gaimanova konzultace prvního dílu, a jednoznačně přispívá ke kvalitě komiksu. Při tvorbě příběhů měl navíc Carey svým způsobem předpřipravenou mytologickou půdu pod nohama a o to víc se mohl hned od počátku věnovat rozvíjení charakteru a mytologie svých hlavních postav do hloubky.

Ďábel vchází do dveří

První kniha z luciferské série je složena ze tří povídek: Světlonošova cesta, Šest vyložených karet a Od narození s mrtvými. Scénáře napsal Mike Carey. Kresbu obstaral kolektiv kreslířů. Díky tomu si čtenář užije rozmanitou podívanou, která však působí jednotně a účelově, přesně jak tomu bývá v sandmanovské sérii.

Komiks je, co se kresby týče, více než vyvedený a velmi vstřícný. Každý čtenář si pravděpodobně přijde na své. Ocenění pak patří především kreslíři Scottu Hamptonovi, který výtvarně zpracoval první povídku. Jeho kresba je díky použitým tónům barev atmosférická a absence výrazně rozpracovaných prostředí umožňuje čtenáři velmi rychlé napojení na postavy. To je u zahajovací povídky sám o sobě vynikající tah.

V jednotlivých povídkách se čtenáři dostane nespočet odkazů na okultní vědy a aluzí na mytologii, a to jak na reálnou – především křesťanskou a židovskou –, tak i na umělou, sandmanovskou. Následkem toho, přestože jde o mainstreamový komiksový počin, působí kniha sofistikovaně a čtenář může přečíst Lucifera několikrát a vždy objevit něco nového.

Ďábel vešel do dveří

Komiks nadchne nejen fanoušky sandmanovských světů, ale i nespočet dalších čtenářů, protože první díl série Lucifer je stejný jako Lucifer sám – šarmantní, galantní, chladný, brilantní a mocný. Svým způsobem i manipulativní, protože až tuhle knihu dočtete, budete si pohrávat s myšlenkou, do kterého knihkupectví si zítra půjdete koupit druhý díl započaté luciferské ságy.

Název originálu: Lucifer – Devil in the Gateway
Český název: Lucifer – Ďábel vchází do dveří
Scénář: Mike Carey
Kresba: Scott Hampton, James Hodgkins, Dean Ormston, Warren Pleece, Chris Weston
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 160
Vazba: pevná
Rozměry: 165 x 250 mm
Vydavatel: Netopejr, Crew 2007

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Lucifer: Ďábel vchází do dveří. Seznamte se, než bude pozdě

Hide picture