Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks Můj ty smutku. Se Snoopym je každá deprese zábavnější

Redakce

Redakce

5. 1. 2012

OBR: Charles M. Schultz: Můj ty smutku - perexZ přemýšlivého bígla Snoopyho se stala ikona. Zdobí trička, sešity a povlečení, ale jen málokdo si bílého psa spojí i s dalšími hrdiny legendárního komiksu Peanuts. V jednoduchých stripech Charlese M. Schulze si každý najde to své. Po několika výběrech vyšel sborník příběhů, které se týkají lidského splínu s názvem Můj ty smutku.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/komiks-muj-ty-smutku-ukazky/]

Poprvé se v tisku příběhy zvláštních dětí objevily pod názvem Li´l Folks, ovšem vydavatel trval na rozdílném názvu – Peanuts (Buráky). Nelogické označení údajně vyplývalo z mylné domněnky, že stejným slovem, jaké skrývá druh oříšků, se slangově označuje i lidská drobotina. Charles M. Schulz začal publikovat svůj komiks v sedmi různých novinách a jeho popularita stoupala. Brzy se objevily nabídky na každodenní strip a nadějnému autorovi se začal rýsovat smysl jeho života – vytvořit úžasný cyklus, který změní svět.

Snad o něm, snad o dětech, každopádně o životě

Někdo v celoživotním díle Charlese M. Schulze vidí kritiku, někdo naopak chválu tehdejší americké společnosti. Autor Peanuts je označován za klasického existencialistu, dětského psychologa a zároveň psychopatického introverta. Nic to ale nemění na faktu, že komiks o partičce neobyčejných dětí, které se chovají spíš jako dospělí, než jako bezstarostní prckové, ovlivnil celý svět.

Přečte si: Trable s láskou? Zeptejte se Snoopyho!

Jejich příběh definitivně skončil až v roce 1999, kdy kvůli pokročilé Parkinsonově chorobě odešel Charles M. Schulz do penze. Den před uveřejněním posledního stripu výjimečný tvůrce zemřel.

OBR: Charles M. Schultz: Můj ty smutku

Výběru tematicky podobných stripů i předmluvy se chopil Petr Onufer. Společné téma deprese a pochybností ještě podporuje obecný charakter Snoopyho příhod a vyzdvihuje svéráz světa, ve kterém holčičky neprodávají ve stánku limonádu, ale psychologické poradenství. Díky unikátním charakterům Schultzeho postav si příhody svérázných dětí okamžitě získají srdce všech neurotických dospělých.

Navrch huj, uvnitř… by to šlo i lépe

Pochvalu si zaslouží celkové zpracování knihy, zejména kvalitní přebal ukazuje, že byla Peanuts věnována náležitá pozornost. Stejnou snahu vykazuje samotný obsah komiksu. I když se ale na první pohled zdá výrazné grafické řešení stránek atraktivní, po čase působí spíš rušivě a odpoutává pozornost od samotných stripů. Každopádně je třeba uznat, že uchopit legendu, jakou je Peanuts, je celkem oříšek a přehnaná snaha se občas nevyplácí.

Na drobné chybky dá však zapomenout mile pojatá předmluva, která čtenáři dovoluje poznat tak neobyčejného autora, jakým byl Charles M. Schulz.

Český název: Můj ty smutku!
Kresba: Charles M. Schulz
Překlad: Petr Onufer
Počet stran: 216
Vazba: vázaná
Rozměry: 210×235 mm
Vydal: Albatros, Praha 2011
Doporučená cena: 279 Kč

Hodnocení: ****(80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks Můj ty smutku. Se Snoopym je každá deprese zábavnější

Hide picture