Menu
FANZINE.cz
Komiks

RECENZE: Komiks: Návrat Millerova kultovního Návratu Temného rytíře

Redakce

Redakce

26. 9. 2012

Starý Bruce Wayne v Millerově Návratu Temného rytířeV Millerově temné verzi netopýří legendy je tomu už téměř deset let, kdy byl Batman spatřen naposled a podle nedávného průzkumu považuje většina středoškoláků jeho hrdinské činy za pouhé mýty. Aby tomu tak nebylo i ve skutečnosti, přináší nám nakladatelství Crew nové vydání Návratu Temného rytíře, jednoho z nejzásadnějších komiksů všech dob.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/komiks_navrat_temneho_rytire_2012/|width=660]

Gotham City se po odchodu Temného rytíře na odpočinek změnilo. Ulice města terorizuje nebezpečný gang mutantů, komerční média ovládají dekadentní masy lidí a zločinci se těší větší slávě než bojovníci proti nim. Město kapitulovalo. Stejně jako celý svět, který je rozdělen studenou válkou na východ a západ a stojí na prahu jaderné katastrofy.

Starý Bruce Wayne se brání, ale nakonec nad ním jeho superhrdinské alter-ego zvítězí a Temný rytíř se navrátí do bitvy o Gotham. I když musí jít sám proti všem a ví, že tahle bitva bude jeho poslední.

Staří hrdinové nikdy neumřou, pouze se stanou temnějšími

Frank Miller započal komiksovou kariéru jako kreslíř u Marvelu. Už ve svých dvaadvaceti dostal na starost Daredevila, aby se mohl předvést. Miller se chopil šance a zapojil do americké konformní komiksové kresby sedmdesátých let svůj osobitý noirový styl. Zpodobnil netradiční, temné a dravé pojetí superhrdiny a stal se díky tomu úspěšným kreslířem. Na vzniku Daredevila se podílel i Klaus Janson, budoucí inker Návratu Temného rytíře.

Millerovi však nestačilo ovlivňovat příběhy svým výtvarným stylem, chtěl je i psát. Scenáristickou práci zkoušel už v Marvelu, ale až v DC Comics dostal řádnou příležitost v podobě Ronina. Na tomto brilantním samurajském sci-fi komiksu spolupracoval pro změnu s budoucí koloristkou Návratu Temného rytíře, Lynn Varleyovou.

V polovině osmdesátých let byl Batman sice oblíbený, ale příliš se neprodával. Proto tehdejší šéf DC Comics, Dick Giordano, svěřil Temného rytíře do rukou inovativního Franka Millera, který slavného hrdinu nekompromisně dekonstruoval a vytvořil tak dílo, jež změnilo svět komiksu.

Od mládežnického detektiva k psychopatickému rytíři

Ačkoliv se o Batmanovi psalo nepřetržitě už téměř padesát let, zůstal věčným devětadvacetiletým mladíkem. Frank Miller si uvědomil, že to nebude trvat dlouho a sám bude starší než jeho oblíbený superhrdina z dětství. Vypořádal se s tím, jak nejlépe mohl. Vymyslel ponurou budoucnost, ve které je Bruce Wayne zahořklý stařec žijící ve špinavé gothamské dystopii a jeho alter-ego, tragický a monumentální netopýří rytíř, čeká na svůj neodkladný návrat.

Výjimečnost Návratu Temného rytíře spočívá především v přelomové myšlence, zmíněné v předchozím odstavci, pomocí které Miller zúčtoval s mládežnicky naivním světem superhrdinů.

Návrat_Temného_rytíře_2012_Obálka

Avšak komiks i v dnešní době nabízí mnohem více než jen čtvrt století starou novátorskou myšlenku. Zejména je to požitek z Millerova sofistikovaného způsobu narace. Příběh je mnohovrstevnatý a umě provázaný, což vytváří komplexní a děsivě reálnou atmosféru. Čtenáři jsou předkládány situace z různých úhlů pohledu, například když jednotlivé dějové akce přerušují polemické názory bizarních individuí v televizních vstupech. To zase přispívá k celkové dekonstrukci významu superhrdinů, která je pro komiks tak příznačná.

V době, kdy komiks vznikal, měl sice Frank Miller svázané ruce americkou mainstreamovou kresbou osmdesátých let, ale přesto dal do zpracování Batmana mnoho ze svých kreslířských kvalit. Výtvarná složka komiksu navíc měla pouze podpořit mocný příběh, a proto tehdejší Millerova kresba, ačkoliv nedosahuje úrovně jeho některých pozdějších děl, bezvýhradně sedí k vyprávění o návratu Temného rytíře.

Millerova slavná vize temného Batmana, pospolu s Moorovými a Gibbonsovými Watchmeny, změnila nejen svět superhrdinů, ale i celý svět komiksu. Návrat Temného rytíře zkrátka patří k tomu, co by měl mít každý zájemce o komiks v knihovně.

Český název: Návrat Temného rytíře
Název originálu: The Dark Knight Returns
Scénář a kresba: Frank Miller
Inker: Klaus Janson
Koloristka: Lynn Varleyová
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 224
Vazba: Vázaná
Rozměry: 172 x 264
Vydavatel: Crew, 2012
Vydání: 2. vydání
Doporučená cena: 799 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Český název: Návrat Temného rytíře

Název originálu: The Dark Knight Returns

Scénář a kresba: Frank Miller

Inker: Klaus Janson

Koloristka: Lynn Varleyová
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 224

Vazba: Vázaná

Rozměry: 172 x 264

Vydavatel: Crew, Praha 2012,

Vydání: 2. vydání

Doporučená cena: 590 Kč
Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Komiks: Návrat Millerova kultovního Návratu Temného rytíře

Hide picture