Menu
FANZINE.cz
Technologie

Recenze konzole Xbox 360. Přečtěte si, v čem překonává PlayStation 3

Marek Jedinák

Marek Jedinák

21. 8. 2011

!Válka konzolí 1. část!Herní konzole Xbox 360 je na trhu už nějaký ten pátek, ale otázka, zda je lepší než PlayStation 3, zůstává stále nezodpovězena. Podívejme se tedy ve speciálu na Topzine.cz na tuto konzoli z blízka.

Xbox 360 v zatím nejnovější, faceliftované a odlehčené verzi Slim, Zdroj: Výrobce konzole

Herní konzole Xbox 360 je na trhu už od roku 2005.

Oproti konkurenčnímu PlayStationu 3 měla tak roční náskok, který jí sice pomohl v mnohem rychlejším a stabilnějším se zabydlení na trhu, ale na druhou stranu s sebou zákonitě přinesl také určitá limita. Konzole nedisponuje Blu ray mechanikou, ale pouze romkou HD DVD, která je v Evropě, a dokonce i celosvětově prakticky mrtvá.

Kolik těch druhů vlastně je?

Změna této podstatné záležitosti neproběhla ani s vydáním konzole označované přídomkem Slim (rok 2010), která je o něco menší a lehčí. Výrobce se poučil z neduhů předchozích sérií a všechny kritické nedostatky odstranil.

Technici také provedli určitý krok nesprávným směrem přidáním lesklého povrchu konzole, která se tak velice snadno poškrábe. V nejbližších měsících se však chystá nová verze konzole, tentokrát s mnohem praktičtějším, matným povrchem. Konzole tak působí velice decentně a vkusně.

Přečtěte si, jak lze rozšířit paměťovou kapacitu iPhonu, iPadu a iPodu!

Oproti původní konzoli má ta nově dostupná ještě několik podstatných výhod, a sice podstatně menší napájecí adaptér, praktičtější harddisk, více USB slotů a integrovanou Wi-Fi pro připojení na internet. Nejde však o nic natolik převratného, že by měli uživatelé staré konzole okamžitě nahrazovat těmi novými.

V rozšířeném vybavení se nachází HDMI kabel a sluchátka, u PlayStationu 3 je nutné tyto periferie dokoupit

Zapínání konzole a otevírání mechaniky je řešeno snímačem, takže stačí přiložit prst a požadovaná činnost se automaticky provede. Vypadá to stylově a hlavně futuristicky.

Rudý kruh smrti

Design konzole je velice příjemný a rozměry kompaktní. Nová verze vyřešila celou řadu neduhů včetně přehřívání, které způsobovalo takzvaný fenomén RRoD (rudý kruh smrti), což symbolizovalo definitivní odvaření Xboxu. U prvních konzolí dosahovalo poruchovost v první době užívání až téměř 50 %! Nutno podotknout, že společnost zodpovědná za výrobu konzole, Microsoft, vedla vzhledem k zákazníkům opravdu férovou politiku.

Pro konzoli si přijela přepravní služba a do týdne byla konzole zase zpátky. Buďto s novými vnitřnostmi nebo rovnou komplet nová. O takovém servisu si český spotřebitel musel nechat doposud pouze zdát.

Očima Tadeáše Kubů

Pro mě jasně vyhrává Xbox 360. Líbí se mi mnohem víc jak design konzole, tak ovladač, který nejen lépe vypadá, ale také se s ním lépe hraje než s joystickem od Play Stationu. I takový detail jako umístění obou páček dokáže ovlivnit zážitek ze hry. Co se výkonu obou konzolí týče, nevidím moc velký rozdíl.

Připojení k hernímu světu je taky dostatečné, ať už se jedná o Xbox Live Arcade nebo Play Station Network. A zde je další plus Xboxu, neboť jeho síť nebyla ta, která se stala terčem útoku hackerů, a pocit bezpečí je taky důležitý. Navíc cena Xboxu je mnohem přívětivější. Snad jen nabídka her, kdyby byla pro obě konzole stejná, byl bych spokojenější. Tituly jako God of War nebo Forza Motorsport by měly být přístupné všem, a ne být argumenty pro koupi té či oné herní mašiny.

Hodnocení: 90 %

Záruka byla prodloužena na tři roky a reklamace probíhaly formou odvozu prostřednictvím zásilkové služby, jež konzoli na náklady společnosti odvezla a vyreklamovala. Konzole vyráběné od roku 2009 a výš jsou již téměř bezproblémové a k výše uvedeným problémům už prakticky nedochází.

Joystick oficiálně zvaný controller

Jednou z nejpovedenějších vychytávek je ovladač. Analogové páčky jsou umístěny diagonálně a poměrně velké skupině hráčů padnou do ruky mnohem lépe, než starý, už tisíckrát recyklovaný DualShock od Sony. Nevýhodou je kapsička na baterky, která se časem vyviklá a při vybrování ovladače vypadává.

Ovladač je velice ergonomický. Jediným mínusem je slot na baterie v jeho spodní části

Je však možné dokoupit speciální akumulátor, kterým tento problém definitivně odpadá. Jednou z výhod je také připojení mikrofonu přímo do ovladače, což umožňuje podporu některých her využívajících ke svému ovládání lidský hlas.

Přečtěte si, čím Xbox 360 vyfouknul PlayStationu 3 nejcennější trumf!

Samotný controller je o něco těžší, což může vyhovovat především starším uživatelům. Lze jej však dokoupit i v drátové verzi. Ta je pochopitelně o mnoho lehčí, neboť velkou část hmotnosti tvoří právě vložené baterie. Ovladač je v průměru o celých pěst set korun levnější než v případě konkurenčního PlayStationu 3.

Online služby a podpora

Velmi propracovaný je systém hraní po síti. Uživatelské prostředí je velice intuitivní a vkusné, což se však o konkurenčním PlayStationu říci nedá. Nevýhodou je však nutnost předplacení zlaté karty v ceně přibližně 1 500 Kč/ rok. Uživatelé tak mohou stahovat třeba demoverze her, v zahraničí třeba i hudbu a filmy. V České republice bphužel služby týkající se filmů a hudby nejsou podporovány.

Skrze službu Xbox Live lze také nakupovat rovnou celé hry. Cena je však často vyšší než v běžné distribuční síti. Obdobně lze nakupovat i nejrůznější přídavky a DLC. Jejich nákup probíhá formou MS bodů, virtuálních peněz. Ty jsou u nás běžně v prodeji.

Xbox Live nově existuje oficiálně i v ČR, avšak jeho obsah je slabým odvarem zahraničních služeb i z hlediska dostupnosti jednotlivých herních přídavků. DLC do hry Mass Effect 2 si v České republice oficiálně cestou na Xbox 360 prostě nekoupíte. To je snad vůbec největší mínus celé konzole. Obchodní politika je v tomto směru nekompromisní, a tak malý trh o objemu České republiky nemá příliš velkou šanci.

Podívejte se také na video s kompletním obsahem balení!

Prakticky jedinou slabinou této konzole je výrazný nedostatek exkluzivních herních titulů. Microsoft se v posledních letech příliš věnoval uvedení na trh pohybového ovladače Kinect a zcela opomenul tituly pro klasické hráče. Na druhou stranu pohybový ovladač Kinect z konzole vytvořil skvělou platformu pro celou rodinu.

K dispozici jsou tedy letos jen závody Forza 4 a akční střílečka Gears of War 3. Microsoft systém pravidelně updatuje a k dispozici jsou také nové skiny konzole jako například limitovaná edice stylizovaná do podoby Hvězdných válek.

Další výhodou je obecný fakt, že multiplatformní tituly vypadají na Xboxu 360 o něco lépe a drží stabilnější framerate. Důvodem je dosti složitá architektura PlayStationu 3, kvůli které jsou vývojáři nucení hru kvůli dodržení deadlinů osekat.

Verdikt

Xbox 360 je cenově dostupnou herní konzolí pro masy, jejíž výhodou jsou především propracované online služby, byť v porovnání se zahraničím dosti okleštěné, a neustálá podpora vydavatele. Hlavními nevýhodami je pouze absence Blu-ray mechaniky a také nedostatek exkluzivních titulů. Dosti zamrzí absence některých materiálů na Xbox Live. V celku však jde o skvělou konzoli. Výhodou je také možnost dokoupení pohybové ovladače Kinect.

Hodnocení 85 %

  • Klady: Xbox Live, kinect, HDMI v balení, lépe vypadající multiplatformní hry
  • Zápory: Málo exkluzivních titulů, chybí Blu-Ray mechanika, slabý obsah českého Xbox Live

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze konzole Xbox 360. Přečtěte si, v čem překonává PlayStation 3

Hide picture