Menu
FANZINE.cz
Deskové a karetní hry

RECENZE: Kris Kros klasik jako jedna z milionu her se slovy

Petra Vlková

Petra Vlková

29. 3. 2018

Název článku trochu přehání s cifrou, ale na druhou stranu, kdo se dnes nesetkal alespoň s jednou variací hry, jejímž hlavním úkolem je tvořit slova z písmen. Proč tedy hru Kris Kros? Už z jejího názvu lze vytušit, že má co dělat s křížovkami, a tak nač luštit ty předložené, když si lze vytvářet své vlastní?

Slova jsou sázkou na dobrou kartu, což si uvědomuje nejeden herní výrobce. A desková hra Kris Kros klasik se snaží skloubit hned dva lákavé prvky – tvoření slov z nabídnutých písmen a zároveň křížovky, alespoň co do vzhledu. Ani jedno zpravidla není tak jednoduché, jak se může někomu zdát.

Písmena i pole působení určuje čistě náhoda, nicméně prostoru pro taktizování se zde najde také dost. Záleží zcela na vůli hráče, kolik z použitelných písmen vyloží a kterým směrem. To je dost podstatný princip hry, protože v obou případech lze získat různý počet bodů. Někdy vyšší, někdy nižší, zkrátka podle druhu písmena a políčka, na něž se ono písmenko pokládá.

Ke hře Kris Kros není potřeba příliš komponentů

Z čeho se hra Kris Kros skládá? V podstatě toho není mnoho. Základ činí rozkládací hrací deska, od shora dolů tvořená různobarevnými čtvercovými políčky. Její podklad je světlý a spíše dožluta, přičemž prémiová políčka mají barvu červenou, růžovou a zelenou. Každá z těchto barev přičítá až trojnásobek bodů písmenu, či celému slovu.

Různé barvy políček přináší různý bodový zisk

Druhou důležitou část netvoří nic jiného než písmena na malých čtvercových kartičkách. Ty si každý z hráčů zasazuje do černého stojánku, majícího dvě řady, a nechává si je pro sebe, respektive je neukazuje ostatním spoluhráčům. Dohromady může být ve stojanu osm písmen a po každém kole se kartičky doplňují, aby zase tvořily tento počet. Písmena se tahají z neprůhledného tmavě modrého sáčku do jejich úplného vyčerpání. Poslední, co lze ještě ve hře najít, jsou předepsané malé papírky na zapisování bodů.

Z těchto písmen se moc kloudných slov složit nedá

Co se týká materiálu herních komponentů, skutečně se na tuto hru hodí označení klasik. Nejedná se o nic extra luxusního ani výrazněji propracovaného. Hrací pole je kartónové, kartičky písmen taktéž, stojánky a sáček jsou vyrobeny z plastu. V několika jiných podobných hrách lze nalézt kostky jakožto originálnější provedení písmen. To však má tu nevýhodu, že s nimi jde při hře snadněji a nenápadně švindlovat. Kdežto toho, co si v deskové hře Kris Kros hráč vylosuje, se nepozorovaně jen tak nezbaví.

Poskládat slova do křížovky není tak jednoduché

Opět není příliš žádoucí rozebírat dopodrobna pravidla hry. Ostatně hráči si mohou mezi sebou zvolit, zdali budou sestavovat všechny slovní druhy, či jen podstatná jména, a zdali jen v prvním, nebo ve všech pádech. Rozhodně by však měla být slova alespoň gramaticky správně. Vzhledem k názvu je také vhodné, aby na sebe vytvořené řádky navazovaly a vizuálně tak tvořily křížovku. Nicméně jedná se o docela ztížený postup, který si kdekdo rád poupraví, a raději využije i jiná volná místa v hracím poli.

Slovo z pěti písmen už je docela úspěch

Hra má velice podstatné plus v tom, že podporuje myšlení a rozvíjí slovní zásobu. Když ji bude jedinec hrát, nikdo mu nemůže říct, že si jen vymývá mozek a nedělá nic důležitého. Je tedy zábavná a prospěšná zároveň, což samo o sobě dost znemožňuje určitou negativní kritiku. V tomto ohledu lze akorát podotknout, že podobně jako mnoho jiných her může i tato deskovka po čase omrzet, zvláště pokud budou častěji za sebou padat nepoužitelná písmena.

Pravidla si lze vždycky upravit

S nápadem uvést hru Kris Kros na trh přišla společnost Dino. Nicméně podobný nápad, a možná i dříve, měly i jiné společnosti. De facto na stejném principu fungují ještě minimálně dvě hojně prodávané hry. Konkrétně Scrabble a Mistr slova. Nebylo by asi účelné hodnotit, kdo koho kopíruje.

Každá z uvedených her si ponechává své specifické znaky a snaží se být alespoň v něčem odlišná. Mezi hrou Kris KrosScrabble lze například najít přinejmenším cenový rozdíl, za což nejspíše může použitý materiál. Mistr slova se jim zase pokouší vyrovnat estetickou stránkou věci. Zkrátka každá z těchto her má něco do sebe a potenciálním hráčům se tak nabízí větší výběr.

Písmenka jsou ve hře Kris Kros nepostradatelná

Kris Kros má jistě velkou šanci na úspěch. Zachovává totiž stejný systém hry a jedinec za jeho pořízení nemusí dát majlant, což je v dnešní nelehké době významné kritérium.

Název hry: Kris Kros klasik
Typ hry: Desková, znalostní, společenská, rodinná
Výrobce: Dino Toys
Cena: 230–450 Kč
Počet hráčů: 2–4
Hrací doba: 30–60 minut
Doporučený věk: 9+

Hodnocení: **** (70 %)

Klady:
Pokaždé jiný průběh hry
Podporuje myšlení a slovní zásobu
Jednoduchá pravidla

Zápory:
Malá originalita nápadu
Malá propracovanost a přitažlivost komponentů

Ohodnoťte tento článek:
4,8
Právě čtete

RECENZE: Kris Kros klasik jako jedna z milionu her se slovy

Hide picture