Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Lev, čarodějnice a skříň v audioverzi okouzlí každého

Adriana Pavliková

Adriana Pavliková

15. 2. 2015

C. S. Lewis byl a stále je známým mistrem vypravěčem. Jeho umění je v audio verzi Letopisů Narnie umocněno hlasem a bezchybným přednesem Miroslava Táborského. Kdo se zaposlouchá, bezpochyby se do tohoto magického příběhu zamiluje.

FOTO: Aslan

Mocný lev Aslan tak, jak je zobrazen na obálkách Letopisů Narnie. Zdroj: Nakladatelství Fragment

Lev, čarodějnice a skříň je název druhé knihy fantasy série Letopisy Narnie. Autor tohoto kouzelného světa, C. S. Lewis, provází čtenáře i posluchače příběhy dětí, které měly štěstí zažít si v Narnii mnohá dobrodružství a dokonce se stát hrdiny. Tato audio kniha však rozhodně není pouhou pohádkou. Obsahuje mnoho skrytých motivů a náznaků, kterým naopak porozumějí pouze dospělí.

Celou knižní sérii Letopisů Narnie tvoří sedm knih. Lev, čarodějnice a skříň byla napsána jako první. Právě v ní se čtenář poprvé setkává s hrdiny, které může znovu potkat i ve většině ostatních knih série. Přesto však podle tradičního chronologického řazení patří až na druhé místo.

Clive Staples Lewis

Irský spisovatel, který žil v letech 1898 až 1963 a byl blízkým přítelem J. R. R. Tolkiena. Po studiu anglického jazyka působil na Oxfordské i Cambridgeské univerzitě jako profesor. Téměř celý jeho život provázela náboženská víra, jejíž koncepty také ovlivňovaly jeho tvorbu. Během druhé světové války Lewisovi přijímali děti evakuované z velkých měst na svém venkovském sídle. Letopisy Narnie jsou autorovou nejdůležitější a nejznámější tvorbou. Kromě nich však napsal mnoho esejí, ale také romány jako Návštěvníci z Mlčící planety (1938), Perelandra (1943) a Ta obludná síla (1945), které společně tvoří Kosmickou trilogii.

Zdroj: distributor.

Zdroj: distributor.

Mistrovské vyprávění o hrdinech

Když se čtyři sourozenci ocitnou na venkově, v domě starého profesora, zdá se jim, že život už nemůže být nudnější. Proto se snaží zabavit zkoumáním samotného domu. Nakonec zažijí neskutečná dobrodružství, když nejmladší Lucinka objeví v jedné staré skříni vstup do jiného světa. Petr, Edmund, Zuzana a Lucie se ocitnou v Narnii, kde se stanou hrdiny tak, jak jim bylo předurčeno.

Stejně jako první díl Letopisů Narnie si i Lev, čarodějnice a skříň v audio verzi zaslouží pochvalu za pohádkovou atmosféru, kterou vytváří. Nabádá posluchače, aby se jen schoulil v peřinách a nechal si vyprávět pohádku před spaním.

FOTO: Lev, čarodějnice a skříň

Obálka knihy Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň. Zdroj: Fragment

Jako většina Lewisových příběhů, je i tento silně založený na symbolice. A jako správná pohádka pro děti má i Lev, čarodějnice a skříň morální ponaučení. V celé knize se autor zamýšlí nad koncepty věrnosti, hrdinství a síly osudu.

Autor popisuje s mistrovskou zručností, jaké pokušení se skrývá ve zradě. Styl vyprávění Miroslava Táborského pak nutí posluchače vážně o zmíněných tématech přemýšlet a hluboce se vcítit do samotnýchpostav.

I ty nejjednodušší větné konstrukce jsou naplněné silnými emocemi a hlubokým obsahem. Obrazy a metafory jsou v mluvené verzi knihy ještě působivější než při čtení. Posluchač má možnost se oddat příběhu a naplno se ponořit do světa plného sněhu, mluvících zvířat a odvážných hrdinů.

Zaujme posluchače a už je nepustí

Audiokniha Lev, čarodějnice a skříň doslova zahltí všechny posluchačovy smysly. Dialogy jsou přirozené a oživují příběh. Napětí bývá vyjádřeno s nevídanou silou a věrohodností.

FOTO: Petr, Zuzana a Lucie

Petr, Zuzana a Lucie ve filmovém zpracování příběhu. Zdroj: distributor filmu

Táborský svým zároveň zvučným a podmanivým hlasem dokáže dodat postavám a jejich vyjadřování úplně novou dimenzi. Posluchač se doslova chvěje v očekávání toho, co se stane v příštích minutách. Zápletka tak plyne jako voda a celá audiokniha se dá poslechnout najednou.

Vypravěč je v příběhu nejen přítomný, ale také velmi významný. C. S. Lewis si dává záležet, aby děj knihy i její postavy působily autenticky. Píše svůj příběh, jako by mu byl opravdu svědkem. Zručně prolíná různé úhly pohledu na jediný příběh. Bez problému si udrží pozornost čtenáře a zásluhou Miroslava Táborského také posluchače.

Pro znalce knižních i filmových příběhů Narnie je audiokniha skvělým způsobem, jak si připomenout dobrodružství jejich oblíbených hrdinů. Na druhou stranu ti, kteří se s Narnií setkávají poprvé až v její audio verzi, nepochybně propadnou jejímu kouzlu. Jedná se totiž o magický příběh, který má moc zaujmout a už nepustit.

Český název: Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň. Autor: Clive Staples Lewis. Originální název: The Chronicles of Narnia – The Lion, the Witch and the Wardrobe. Překlad: Veronika Volhejnová. Vydal: Audioteka.cz, 2014. Délka: 4 h 11 min. Cena: 99 korun. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Lev, čarodějnice a skříň v audioverzi okouzlí každého

Hide picture